MUSÍME SI POMÁHAT
Proč?
Jaroslav Dušek jako Horst Prohaska
 
PROČ
SYNOPSE
TVŮRCI
PRODUCENTI
OBSAZENÍ
FOTKY
KONTAKTY
 

    Slohové práce dětí z Lauderovy školy na téma: Jak byste reagovali v podobné situaci, do níž se dostali Marie a Josef Čížkovi?  

Začátkem května roku 1999 se osvědčený filmový štáb z Pelíšků uchýlil do městečka Josefov, unikátní vojenské pevnosti založené roku 1780 císařem Josefem II., aby zde zachytil reálie svého nového celovečerního filmu Musíme si pomáhat. Po zdárném natočení zejména exteriérových scén se štáb přesunul do svého již obvyklého ateliéru č. 4 na Barrandově, kde natočil interiéry, které ve filmu patří k nejsilnějším scénám.

Nálada při natáčení byla dobrá nejen z toho důvodu, že se většina štábu důvěrně znala, ale také díky obrovskému úspěchu právě filmu Pelíšky, který v době natáčení lámal v kinech návštěvnostní rekordy.

O filmu Pelíšky…
V současné české kinematografii se Pelíšky staly doslova fenoménem: necelý rok po uvedení do kin překročily (pro český film) bájnou hranici milionu diváků v kinech, a staly se tak nejen nejnavštěvovanějším filmem roku (což bylo potvrzeno i českou nejprestižnější filmovou cenou, Českým lvem), ale i druhým divácky nejúspěšnějším českým filmem od vzniku České republiky v roce 1993 (první je stále oscarová komedie otce a syna Svěrákových - Kolja). Pelíšky se ale kromě mimořádného diváckého úspěchu mohou chlubit i velikou přízní kritické obce. Dokládá to i ocenění na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech 1999: prestižní Cena mezinárodních kritiků FIPRESCI. Film získal také veliký počet nominací na již zmíněné České lvy, oceněný byl Jiří Kodet za mužský herecký výkon v hlavní roli.


  "Nápad na příběh filmu Musíme si pomáhat se, ostatně jako vždy, zrodil z reálných historek, které mě různí lidé vyprávěli", říká scénárista Petr Jarchovský. "První impuls přišel od Petra Šabacha, který slyšel o lidech, kteří schovávali za druhé světové války židovského mladíka a rizkovali tím život svůj i svého okolí, což nám přišlo oběma velmi silné a závěžné téma. Téma prostého, lidského hrdinství, které vyvěrá ze základní slušnosti, ale zároveň s sebou nese strašný osud."  

Inspiraci pro druhou linii příběhu Jarchovský našel u Jana Halase (syna básníka Halase), který mu vyprávěl bizarní okolnosti svého narození 9.května 1945.

  "V první řadě mě šlo ale o téma, které je blízké a nadčasové i dnes: co je hrdinství, co zbabělost a kde se překrývají. Nemůžeme jen tak jednoznačně, pokud nepoznáme motivy určitých lidí, vyřknout soud, aniž bychom znali pohnutky takového jednání. Druhá světová válka, která je však v příběhu pouze katalizátorem děje, zdánlivě navozuje pocit vzdálené minulosti, ale přitom pár set kilometrů od nás může zuřit válka sučasná...", dodává scénárista.  

  Režisér Jan Hřebejk říká: "Příběh filmu Musíme si pomáhat pro mě znamená mojí osobní úvahu na téma o síle lidské slušnosti. Ukazuje, že i malá projevená slušnost může být velkým hrdinstvím. A naopak, že někdy přehlédnutelná neslušnost může být velkou tragédií. Pochopitelně bych chtěl vyprávět příběh formou zábavnou a přijatelnou i s ohledem na závažné téma druhé světové války. Myslím si, že se mi to může podařit - stejně jako v Pelíškách - především díky hercům."  

Nový snímek Musíme si pomáhat vzniká opět - stejně jako Pelíšky - v koprodukci filmové společnosti Total HelpArt producenta a filmového režiséra ONDŘEJE TROJANA a České televize, TS PAVLA BOROVANA.

  "To, že jsem s Ondřejem Trojanem a Pavlem Borovanen již spolupracoval je pro mne nyní velká výhoda", pochvaluje si Hřebejk. "Minulá zkušenost vedle k dobrému výsledku a důvěra je tím pádem větší. Myslím, že jsme v ideální situaci a "pomáháme si" v duchu názvu filmu. U producenta Ondřeje Trojana (Total HelpArt) spočívá velký klad v jeho múzičnosti. Je to režisér, s kterým si názorově rozumíme, protože svoji profesi producenta chápe zároveň jako tvůrce", dodává režisér.  

  "Když jsem četl scénář poprvé, cítil jsem sílu tématu, jeho osudovost", říká producent Ondřej Trojan. "Myslím si, že to bude jistý předěl stálého týmu Jana Hřebejka. Jsem rád, že našli odvahu na tak silnou látku, protože dnešní doba je na takový příběh zralá, není nutné se těchto témat obávat."  

Producent Trojan nepochyboval o úspěchu filmu v kinech. Ve své společnosti plánuje realizaci dalších celovečerních projektů, mezi nimi i scénář, který bude sám režírovat.

   
 
PROČ
SYNOPSE
TVŮRCI
PRODUCENTI
OBSAZENÍ
FOTKY
KONTAKTY