MUSÍME SI POMÁHAT
Obsazení
Boleslav Polívka
 
PROČ
SYNOPSE
TVŮRCI
PRODUCENTI
OBSAZENÍ
FOTKY
KONTAKTY
 

Boleslav Polívka

Hlavní roli Čecha Václava Čížka hraje Boleslav Polívka. Sám dodává, že po ostříhání do této krásné role vypadá "jako starší brácha, když byl mladší".

Boleslav Polívka přiznává, že mu postava Čížka připomíná tatínka:

  "Byl to také takový nešťastník. Před válkou byl drogista - výrobce: pak válku přežil a přišlo znárodnění. Nad vodou ho tehdy drželo ochotnické divadlo, které miloval. Čížkovi je tatínek podobný, tím jak je částečně zlomený a nešťastný, ale přitom má stále smysl pro gentlemanský humor. Hodně jsem na něho při natáční myslel, vycházel jsem z něho a čerpal ze vzpomínek na něj."  

Bolek Polívka (*1949) se v roce 1972 stal jednou z vůdčích osobností brněnského Divadla na provázku. Výrazně na sebe upozornil už svým filmovým debutem - postavou úlisného Mageryho ve filmové verzi provázkovského muzikálu Nikola Šuhaj - BALADA PRO BANDITU (1978, r. Vladimír Sís).

S režisérkou Věrou Chytilovou natočil moralitu KALAMITA (1981), ŠAŠKA A KRÁLOVNU (1987) a veselohru DĚDICTVÍ ANEB KURVAHOŠIGUTNTAG (1992).

Spolupravoval ovšem i s dalšími významnými českými a slovenskými režiséry: Juraj Jakubisko mu nabídl výraznou příležitost v tragikomedii SEDÍM NA KONÁRI A JE MI DOBRE , Jan Němec ho obsadil do klímovské féerie V ŽÁRU KRÁLOVSKÉ LÁSKY (1990) a Petr Koliha mu svěřil roli Vladimíra Boudníka v NĚŽNÉM BARBAROVI (1989).

Nejpozoruhodnější rolí Bolka Polívky je ovšem postava faráře v ZAPOMENUTÉM SVĚTLE (1996, r. Vladimír Michálek), za niž získal Českého lva a Cenu za hlavní mužský herecký výkon na MFF v Karlových Varech.

Popularitu si Boleslav Polívka udržuje i autorskou televizní show Manéž Bolka Polívky. Vytvořil jednu z rolí v úspěšném snímku Pelíšky. Objeví se v několika českých filmech: Eliška má ráda divočinu či Kytice.

   
 
PROČ
SYNOPSE
TVŮRCI
PRODUCENTI
OBSAZENÍ
FOTKY
KONTAKTY