Kytice - domů  
 
Jan Jirásek
 
rozhovor část ·····  1 ·· 2 ·· 3 ·· 4 ·· 5 ·· 6    l   audioukázky
   Kdo je to Jan Jirásek? 
Já jsem se narodil 9. ledna 1955 v Rychnově nad Kněžnou, ve městě Karla Poláčka, ale třeba taky Jiřího Šlitra. Tam jsem absolvoval gymnázium a potom jsem chtěl studovat na Akademii múzických umění v Praze, ale třikrát jsem nebyl, pro nedostatek talentu, přijat. Proto jsem vystudoval Pedagogickou fakultu v Hradci Králové, obor český jazyk, literatura a hudební výchova a po roční vojenské službě jsem pokračoval ve studiu na Janáčkově akademii múzických umění v Brně.

 Skončila akademie a přišel reálný život... 
Já jsem JAMU dokončoval jako dálkař, protože už jsem tři roky pracoval v Českém rozhlase v Hradci Králové, což byla veliká škola, protože jsem tady začínal úplně od píky.
  Byl jsem nejen hudební redaktor, ale režisér a dramaturg. V roce 1986 jsem udělal konkurz do Československého rozhlasu v Praze do Symfonické, vokální a komorní redakce jako redaktor na soudobou hudbu. V rozhlase jsem byl do roku 1994. To už jsem dva roky pravidelně učil v USA (Hartt School of Music, Colorado College v Colorado Springs, University at Lehigh, University of Colorado at Boulder a další). V USA učím skladbu, ale vedu i řadu kurzů např. o evropské kultuře.

 To byla oficiální profesní dráha a teď jinak. Kdy jste si vůbec poprvé všiml hudby? 
Oba moji dědové byly údajně velmi dobří muzikanti, i když já jsem ani jednoho z nich nezažil, protože zemřeli dřív, než je mohl začít vnímat. Ale moje maminka vždycky vypráví, že už v kočárku jsem hrál na foukací harmoniku, což ona považovala za naprosto nesnesitelné, byla ovšem tolerantní.

 

  Kytice Vodník Polednice Svatební košile Dceřina kletba Zlatý kolovrat Štědrý večer