Kytice - domů  
 
Deana Jakubisková-Horváthová
 
slovo Deany Jakubiskové  l  filmografie
  Vystudovala Akademii muzických umění v Bratislavě. V roce 1981 získala angažmá ve Slovenském národním divadle. V průběhu svého působení v tomto divadle (12 sezón) ztvárnila na jeho jevišti více než 20 hlavních divadelních rolí (H. Ibsen – „Heda Gablerová“ (Heda Gablerová), W. Shakespeare – „Richard III.“(Lady Anne), A. S. Griboedov - „Útrapy z rozumu“ (Sofia). Největší uznání od divadelní kritiky se ji dostalo za kreaci schizofrenické Sophie ve Wiliamsově hře „Nedeľa pre bolesť ako stvorená“. Tato role ji zařadila již jako mladou mezi charakterní psychologické herečky.

Po přestěhování do Prahy v letech roce 1993-4 hrála v Praze v Divadle Bez Zábradlí v divadelní adaptaci knihy B. Hrabala „Příliš hlučná samota“, v Dürennmatovem „Meteoru“ a v Mrožkovem „Tangu“. Během svého hereckého působení na Slovensku ztvárnila více než 60 hlavních rolí v televizních filmech a seriálech.
  Její nejvýznamnější filmové role jsou: Želmíra ve filmu Sedím na konári a je mi dobre ( 1989), Nona v Lepšie je byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý ( 1992 ), Verona - Nejasná zpráva o konci světa (1997) ve filmu i stejnojmenném seriálu ( 1999 ).

Od roku 1994 se věnuje hlavně producentské činnosti. Ve společné firmě s režisérem a manželem Jurajem Jakubiskem produkuje a distribuuje nejen jeho filmy.

Významné projekty:
Nejasná zpráva o konci světa film a TV seriál . Současný projekt Kytice zfilmované balady z básnické sbírky K. J. Erbena. ( premiéra – prosinec 2000)

 

  Kytice Vodník Polednice Svatební košile Dceřina kletba Zlatý kolovrat Štědrý večer