Kytice - domů  
 
Audioukázky
 
 
Svatební košile 1 (mp3, 440 kB)
Scéna, kdy mrtvý voják, kterého hraje Karel Roden, vstává z hrobu. Tady je už zvuk temnější, nervóznější, více rytmizovaný. Tympány jsou živé, zvony a velký buben jsou samply.

Svatební košile 2 (mp3, 696 kB)
To je část, kdy mrtvý voják vede svou nevěstu ke hřbitovu. Ona o tom ještě neví, ale začíná tušit něco zlého. Já jsem se rozhodl použít zde slovo Deo, což znamená Bože. Je to ten princip takového podvědomého implantování, co dělá třeba reklama. Jakési podprahové vnímání. Ona podvědomě cítí strach a její vnitřek volá Deo, Bože. To všechno je samozřejmě výsledkem intuice, je to spontánní nápad.

Zlatý kolovrat 1 (mp3, 712 kB)
Tak to jsme ve druhé části Zlatého kolovratu v okamžiku, kdy chlapec nabízí kolovrat. Ty temné tóny, to jsou prostřihy na matku, která zabila svoji dceru. Hudba je úmyslně rozladěná. V těch lidech je něco nečistého a rozladění to pomáhá vystihnout. Celá hudba je nahrána na počítači. Jsou to samply a rozladění zároveň působí trochu jako flašinet, což celé scéně dodává trochu bizarní ráz.
  Zlatý kolovrat 2 (mp3, 1,53 MB)
Dornička zpívající pod vodopádem, král ji uslyší a jde za zpěvem. Čili vlastně reálný zvuk přechází do filmové hudby. Každá ta balada má v obraze jinou barvu a stejně tak každá hudba. To není cimbál co slyšíte, ale kombinace klavíru se syntetizerem. A do toho akustická kytara...

Zlatý kolovrat 3 (mp3, 1,02 MB)
A to už je elektrická kytara, která hraje tentýž motiv. Melodie, která je ve španělské kytaře jemná, je v elektrické kytaře až jedovatá. Je to jako u dvou žen, z nichž jedna je krásná a druhá ošklivá a přitom jsou si velmi podobné. Rozdíl mezi krásou a ošklivostí může být velmi malý. Dornička se probouzí z mrtvých a král ji objímá.

Polednice 1 (mp3, 1,40 MB)
Kombinace altové flétny, basové flétny, později zobcové flétny. Instinktivně jsem si říkal, tam musí být etno bicí s flétnami. Ty flétny jsou tu také užity víceméně jako bicí. Nehrají melodii, ale rytmus. Důležitá je barva, kolorit. Smyčce, to je strach matky, když vidí, že někdo otvírá dveře. Tohle je kompletně živá nahrávka natočená ve studiu na Kavčích horách se zvukařem Milanem Jílkem.
 

  Kytice Vodník Polednice Svatební košile Dceřina kletba Zlatý kolovrat Štědrý večer