MFF KARLOVY VARY 2004 Česká televize na 39. mezinárodním filmovém festivalu
Hledej pořad: 
...více

Festivalový deníček
aneb novinky z festivalu pohledem zástupců ČT

Příběh otcovraždy (11. 7. 2008) (22. 07. 2008)
O tom jak se točilo ve slévárně v Hrádku

V mezinárodní soutěži celovečerních hraných filmů 43. ročníku MFF KV byly za Českou republiku uvedeny dva koprodukční filmy České televize. Vedle snímku Michaely Pavlátové Děti noci také nový film scenáristy a režiséra Petra Zelenky Karamazovi. Karamazovi jsou svébytným filmovým převyprávěním slavného románu F. M. Dostojevského Bratři Karamazovi. V hlavních rolích se na plátně objevily hvězdy Dejvického divadla v čele s Ivanem Trojanem v roli starého Karamazova. Pozvání k diskusi do naší improvizované čajovny přijali režisér Petr Zelenka společně s hercem Martinem Myšičkou. Režisér prozradil, že se už jednou hlavní soutěže na karlovarském festivalu zúčastnil, a to v roce 2002 s filmem Rok ďábla, za který tehdy získal hlavní cenu Křišťálový glóbus. Z vyprávění jsme se dále dověděli, že se Karamazovi měli původně točit v Polsku, ale nakonec se točilo ve slévárně v Hrádku u Rokycan. Filmaři se s dělníky střídali na směny, každý večer museli uklidit všechnu techniku, protože u vrat už postávali chlapi do práce. Martin Myšička, díky studiu astrofyziky na Matematicko-fyzikální fakultě University Karlovy v Praze, odborně popisoval jakýsi technologický postup při místní výrobě, který měli možnost zhlédnout při exkurzi slévárny.
Česká televize již popáté udělí na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary cenu Nezávislá kamera nejlepšímu filmu v sekci Fórum nezávislých. Páteční odpoledne tedy patřilo utajovanému zasedání poroty, jejímiž členy jsou letos Michael Málek (dramaturg Centra převzatých pořadů ČT), Riina Sildos (filmová producentka, Estonsko) a Milos Stehlik (ředitel Facets Multimedia v Chicagu, USA). Vítěze, který bude oficiálně vyhlášen v sobotu v 15 hodin, musí vybrat z celkem 12 snímků.
Nezávislé filmy jsou s Českou televizí spjaty už dlouho. Letos je již podeváté pro diváky připravena přehlídka amerických nezávislých filmů. Během prázdninových měsíců je mohou zhlédnout vždy na ČT2, každou středu po 20. hodině a každý čtvrtek po 23. hodině.

reklama