MFF KARLOVY VARY 2003 Česká televize na 38. mezinárodním filmovém festivalu
Hledej pořad: 
...více

50 let s televizí aneb Ochutnávka televizní historie

Váleček a jeho kamarádi s Trautenbergem vedle čertíka Bertíka. Inženýrská odysea ženy za pultem a muže na radnici. Tažní ptáci zapřažení do Kočáru nejsvětější svátosti. Nedělní chvilka poezie statečných estébáků ve 30 případech majora Zemana. Plechové kavalérii udatných kombajnérů zpívá celá rodina!
Znáte? Postupujete do dalšího kola bez ztráty desítky a přijďte si to připomenout. Neznáte? Pojďte se seznámit: ochutnávku televizní historie připravila Česká televize. Dobrou chuť.

V letošním roce slavíme 50. výročí vysílání televize v naší zemi. Při přípravě expozice, která přináší trochu jiný pohled na televizní pořady, nežli prostřednictvím obrazovky, se ukázalo, že na této výstavní ploše nelze přinést ucelený pohled na padesátiletou historii televizního vysílání.
Jen televizní sklad rekvizit a kostýmů obsahuje na čtvrt milionu položek a z nich bylo možné vybrat pouze ty, které mladším návštěvníkům představí a pamětníkům připomenou jedny z nejklíčovějších pořadů uplynulého půlstoletí.

Od roku 1953 před televizními kamerami defilovaly tisíce uměleckých osobností, další tisíce tvůrců pak vymýšlely a realizovaly pořady, jejichž inovované odnože dnes diváci sledují na obrazovkách veřejnoprávních i komerčních televizních kanálů. V této ochutnávce televizní historie jistě najdete předobraz většiny z dnes tolik oblíbených českých zábavných a vědomostních soutěží, estrád, seriálů, sitcomů, inscenací a talk show.

Expozice je stylizována jako studiová dekorace televizního pořadu, jímž je tato výstava.

Vůbec první televizní přijímač spolu s unikátními fotografiemi připomínají atmosféru začátků televizního vysílání a původní tvorby v roce 1953. Do dětského světa návštěvníky zavedou loutky oblíbených průvodců nedělních rán v osmdesátých letech - Jů a Hele. Fotografie a kostýmy pak připomínají jednu z nejoblíbenějších Popelek vůbec - Evu Hruškovou. Vzpomínáte na Jana Třísku, který pohádkou provázel…? Nebo Štěpánku Haničincovou a čertíka Bertíka? A co takhle Marek Eben jako Váleček v seriálu Kamarádi? Původní dramatickou tvorbu reprezentují fotografie z vynikajících inscenací, jakými byly např. Láska jako trám, Jako kníže Rohan či Kočár nejsvětější svátost, v nichž excelovaly takové herecké osobnosti, jako např. J. Werich, L. Pešek, V. Menšík, B. Záhorský či J. Šejbalová. Drtivá většina zde prezentovaných televizních seriálů se stala kultem a jejich opakované reprízy jen potvrzují neutuchající zájem ze strany diváků - připomeňme třeba vůbec první televizní sitcom Taková normální rodinka s nezapomenutelným výkonem Marie Rosůlkové coby "bláznivé" milovnice detektivek, Nemocnici na kraji města, jejíž pokračování se letos dokončuje či herecký koncert J. Marvana coby rady Vacátka v hříšných lidech města pražského. Zábavné, hudební a soutěžní pořady jako Hovory H, Sešlost, Zpívá celá rodina nebo Televarieté sloužily jako inspirace tvůrcům současných pořadů podobného typu. Výstava připomíná ty nejznámější z nich. Nezapomněli jsme ani na seriály, které měly zejména v letech 70. a 80. pomáhat při budování socialismu. Dnes už snad vyvolají jen úsměv.

Projekce, která uvozuje expozici, představuje současnou tvorbu ČT, která kontinuálně navázala na vysílání dnes již historické ČST, jíž připomíná jen modernizované logo. Česká televize se nadále může pyšnit jedinečnými pořady, které žádná jiná televize v České republice nemá. Kde jinde můžete vidět např. Večerníčka, unikátní snímky českých dokumentaristů, televizní filmy, záznamy divadelních představení a významných kulturních událostí, olympijské hry či velké seriály…..?

A pokud se chcete podívat, co televize v uplynulých pěti dekádách vysílala, na chvilku se posaďte a podívejte se na sestřih pořadu Teleautomat - každý den se s ním můžete vydávat na exkurzi do minulosti…

 

reklama