JIŘÍ KONEČNÝ, producent

JIŘÍ KONEČNÝ, producent

V roce 2001 absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze - obor Mezinárodní obchod. V roce 2004 dokončil studia na katedře produkce pražské FAMU. V roce 1999 založil pod svým jménem nezávislou filmovou produkci později přejmenovanou na endorfilm. K nejvýraznějším projektům patří celovečerní povídkový film "Radhošť" (2002, povídky: "Zahrádka ráje" Bohdana Slámy, "Otevřená krajina svobodného muže" Pavla Göbla, a "Radhošť" Tomáše Dorušky) a celovečerní dokument "Ženy pro měny" Eriky Hníkové (2003-2004). V roce 2003 dokončil dva půlhodinové krátké filmy: "Seance fiction" (Marko Simić) a "Neděle" (Marek Epstein). V letech 2003 - 2005 také pracoval jako vedoucí produkce na film Štěstí Bohdana Slámy. V současnosti je ve fázi střihu celovečerní film Pavla Göbla a Romana Švejdy "Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí". Ve stadiu příprav je film podle scénáře Ivana Arsenjeva "Josefova cesta" . Podle knihy Jaroslava Rudiše "Nebe pod Berlínem" vzniká scénář filmu "U-Bahn".

ocenění

povídkový film "Radhošť" - Hlavní cena FICC (Cena Dona Quijota) - Finále Plzeň 2002
Maxim za produkci - Festival FAMU 2001
film "Ženy pro měny" - Cena diváků - Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava 2003


rozhovor

O čem je ten film pro Vás?

Ten film je o obyčejných lidech z nádraží. Nijak se jim ale nevysmívá, i když jsou legrační, občas se chovají nesmyslně, absurdně a podobně. Příběh není úplně jednoduchý, ale v zásadě je to záměna dvou lidí-dvojčat, z nichž jeden umře a druhý se za zemřelého vydává. Pak si to ale rozmyslí a vrací se zpět do zmatku, který svou falešnou smrtí způsobil. Je to komedie s takovým trošku hořčím koncem.

Kdo ve filmu hraje?

Nejznámější je Jarda Dušek. Dále jsou tam filmově méně známí skvělí herci z divadel nebo čerství absolventi, jako třeba Igor Chmela, Roman Slovák, Petra Beoková nebo Polák Ryšek Doliński. Ve filmu hraje spousta neherců, třeba až ze Slovenska.

Proč jste se rozhodl točit tenhle film?

Protože se mi líbilo, co dělal Pavel Göbl předtím a líbila se mi divadelní hra, podle které je to natočené. Líbí se mi i to, že to je žánrově komedie a zároveň ten film může být považovaný umělecky za důležitý film. Když to vyjde, může to být zajímavý film navazující třeba na Formanovy filmy z šedesátých let.

A kdo by na podle Vás na ten film měl jít?

Je to film, který bude dobře komunikovat s každým, není určený pro nějakou úzkou skupinu diváků. Navazuje na dobrou tradici českého filmu a přidává k ní něco nového. Je v něm dost humoru a něco o české povaze.