ROMAN SLOVÁK, František Bláha

ROMAN SLOVÁK, František Bláha

Můžete představit roli, kterou ve filmu hrajete?


Hraji dvojroli Františku Bláhu a jeho bráchu - dvojče Bédu. František je posunovač na vagónech. Je to zhruba třicetipěti až čtyřicetiletý borec, který je strašně hodný, ale strašně pije.

O čem je pro vás tenhle film?

O lásce, problémech, vztazích na nádraží mezi obyčejnými lidmi.Je to třeba něco jako Hoří má panenko ale o nádraží, ne o hasičích, ale o nádražácích.

V tom filmu vystupují herci i neherci. Jak to jde dohromady, jaký z toho máte pocit?

Já jsem herec. Tím, že je to obyčejně hraný, tak se musím víc soustředit na to, abych, abych prostě nehrál, jak jsem třeba zvyklý z divadla. Musím se hodně potlačovat. Tady jsou ale všichni v pohodě. Herci i neherci se chovaj k sobě krásně a myslím si, že se navzájem posloucháme a dokážeme si pomoct vzájemně.

Vy jste divadelní herec. Už jste někdy hrál ve filmu, nebo to je vaše první filmová role?


Já jsem divadelní herec, ale hrál jsem už ve dvou filmech, ale úplně takový čudly. Bylo to u pana Karla Kachyni ve filmu Kráva v roce 1992, taková epizodní role. A potom zase s panem Kachyňou v roce 2000 Kožený slunce, hospodskýho.

Četl jste scénář? Jak se vám líbil?

Četl. Líbil se mi moc. Divadelní hru jsem neviděl. Zlínské divadlo ji hrálo u nás v Ha divadle. Ti co to viděli, si to pochvalovali.

Máte vy nějaký osobní vztah k vlakům?

Jsem z Opavy, odkud jsem dojížděl vlakem do Brna na JAMU. Ale jinak k vlakům žádný specifický vztah nemám.