O FILMU

DVD Horem Pádem pro nevidomé, nikoli pro neslyšící

Drazí neslyšící kamarádi a filmoví fanoušci.
Vždy se snažíme zprostředkovat naše filmy pro co nejširší diváckou obec, tedy i pro ty spoluobčany, kterým jejich handicap omezuje plnohodnotný zážitek z běžné projekce v kinech. Počínaje naším prvním celovečerním filmem Pelíšky, jsme na naše DVD pravidelně dávali do menu české podtitulky právě pro vás, neslyšící. Pupendo a Želary jsme ve spolupráci s nadací Zvuk ticha otitulkovali dokonce přímo na filmovou kopii do kin. Bohužel zájem o tyto kopie byl z vaší strany minimální, i když jsme se spolu s naším kinodistributorem snažili vám tuto skutečnost avízovat prostřednictvím médií, přes internet i v součinnosti s jednotlivými kiny ve všech regionech naší republiky. Aktivní spolupráce a odezva z vaší strany se, k mé lítosti, nedostavila, takže vlastně ani nevím, jak široký zájem tuto naši aktivitu provázel. Zvykli jste si na podtitulky u našich titulů jako na samozřejmost. Nejsme státní instituce s povinností tyto služby poskytovat, přesto jsme to vždy dělali rádi.

Mrzí mne proto některé poměrně ostré výtky na adresu režiséra Honzy Hřebejka, jak to, že jste tentokrát přišli zkrátka, že na DVD Horem Pádem české podtitulky nejsou! Honza je v tom, vězte, zcela bez viny, takže svou případnou kritiku snášejte na naši hlavu (na adrese total@tha.cz).

V průběhu natáčení našeho filmu Horem Pádem se s námi kontaktovala organizace SONS zastupující nevidomé spoluobčany. Požádali nás, zda bychom nechtěli zkusit udělat jednou taky něco pro ně. Nejenže si na výrobu mnohem komplikovanější komentované verze sehnali sponzora, společnost Philip Morris, ale rovněž se velice aktivně zapojili do výroby této komentované verze pro nevidomé. Proto jsme se u našeho posledního filmu soustředili na ně a pro neslyšící už nám nevybyla energie a čas. Je nám to líto, ale alespoň si snad uvědomíte, že tato naše práce nepadá z nebe.

Pro náš příští projekt s Honzou Hřebejkem, který se jmenuje Kráska v nesnázích a bude mít premiéru za rok v září v kinech, se pokusíme naše služby ještě zlepšit. A propos, budeme rádi, když se do těchto aktivit zapojíte i vy. Nadace Zvuk ticha po roce činnosti zanikla zejména proto, že jste o její činnost vy, neslyšící, neprojevovali zájem a nikterak jste ji v této činnosti nepodpořili.

S pozdravem Ondřej Trojan
Filmový producent společnosti Total HelpArt T.H.A.