TV program Osobní program  
 

Bylo nebylo… Temperamento!

Temperamento

V dobách dávných, kdy se ještě kojoti volně proháněli po prériích, vyrůstal na haciendě uprostřed velké osady Praha chlapec přezdívaný kamarády Azi. Již od útlého dětství uchvátila Aziho hudba, a proto se začal se svým kamarádem Vaňkym ze sousedství učit hře na strunné nástroje.

Čas plynul stejně rychle jako voda v Rio de Vltava a přišla chvíle, kdy se mladý Azi musel postavit na vlastní nohy. Vydal se tedy na studia, na nichž zakrátko potkává další spřízněnou duši, modrookého gringa Mikyho.

Aziho láska k hudbě ho přivádí ke skupině tvrdých pistolníků s kytarami, k bandě v širém okolí obávané a známé pod přezdívkou Čtvrtá tvář (Fourth Face). Dlouhé roky se Azi učí, jak být drsným mužem, ale jeho dobrá duše a přátelská povaha mu radí najít si styl hudby bližší jeho srdci. V té době se vydávají za oceán na starý kontinent Lumpové (Rascals). Azi s nimi tráví dva týdny a zdá se, že po setkání s nimi má pušky namířené na správné místo.

Vrací se do svého rodného kraje a začíná skládat písně, které hladí po duši a lidem umí vyčarovat úsměv na tváři. Měl však před sebou nelehký úkol, jak své písně uvést v život. Zavzpomínal proto na své nejbližší amigos a slovo dalo slovo. Guitarra a jiné strunné nástroje ožily pod rukama dávného přítele Vankyho, umění pouštět gramofonové desky se brzy naučil bývalý spolužák Miky alias DJ Corleone. Ovlivněni dětskými příběhy Bylo nás cinco od slavného mexického spisovatele Alvara Chalmonidase přibrala k sobě kapela ještě další dva členy – exotického hřebce Loca (kytara) z tlupy Luca Brasi a mladého greenhorna Filipa (bicí). Kapela byla kompletní a název byl již předem jasný… Temperamento!!!

Panenka Marie Guadalupská stála na straně těchto mladých Mariachi a do cesty jim staví dalšího dlouholetého barda Shotka. Z něj se stává patrono pro věci obchodní a Temperamento přihlašuje do národní hudební soutěže (Coca-Cola Popstar 2005). Kapela je radou starších vybrána a každé další postupové kolo v soutěži bere jako možnost zahrát si a pobavit sebe i okolí. Tímto netradičním způsobem se probojuje až do finále, ve kterém vítězí nad desítkami dalších nelítostných bojovníků. Oslavy vítězství neberou konce…

Půl roku od tohoto zdárného vítězství vydávají Temperamento svůj debut „Uno momento“ pod dohledem šerifa Juana Montículo (Honzy Horáčka). „Rozhodli jsme se přibrat mistra guitarry na slovo vzatého,“ vzpomíná Loco na příchod svého krajana Caky. Téhož léta vyráží banda, už v šesti, na úspěšné tour s ostřílenými Mariachi Chinaski. Čas do jara, kdy se rozhodne, že by se mohlo začít pracovat na nové desce, tráví Temperamento většinou klubovými „přestřelkami“.

Během jarních příprav nové desky bandu zasáhnou hned dvě nečekané střely do týla. Kytarový mág Caka se vrací do své rodné země a pár měsíců na to se rozhodne ukončit své působení v Temperamento i bubeník Filip. Těžký to zásah!

Ale správní pistolníci se nevzdávají bez boje! Oslovují optimisticky a rytmem naladěného bubeníka Bokyho. Ten výzvu přijímá a Temperamento se vrací v ještě silnějším a opět pětičlenném seskupení.

Píše se léto roku 2007 a la bando Temperamento tráví čas ve studiu opět u šerifa Juana Montículo. Mezi tím si odskakují na turné s el jimadores Divokej Bill a navštěvují mnoho festivalů po šíré zemi…

V národním kole Temperamento vystoupí s písničkou „Další den přijde“.

 

rozhovor

www.temperamento.cz

 

Vysílání:

Eurosong 2008
sobota 5. 7. 2008 ve 21:25 na ČT2

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu
Nastavit připomenutí Přidat do Osobního programu

Stopáž: 52 minut
Rok výroby: 2008
PST

Novinky

25. 05. '08

Vítězem letošní Eurovision Song Contest je Dima Bilan s písní Believe! Eurovize se tak v příštím roce přesune do Ruska. Gratulujeme!

23. 05. '08

Druhé semifinále již proběhlo a pro nás bohužel ne příliš dobře. Tereza Kerndlová s písní Have Some Fun se do finále neprobojovala. Přesto předvedla velkou show a vy se těšte na finále!

21. 05. '08

Máme za sebou první semifinále a vidět vše z Bělehradské arény byl opravdu zážitek. Do finále se z devatenácti zemí probojovalo těchto deset zemí : Řecko, Finsko, Izrael, Rumunsko, Bosna a Hercegovina, Arménie, Azerbajdžán, Polsko, Norsko a Rusko. Počkejme si na čtvrtek jak vše dopadne v našem semifinálovém kole! Diváci ČT již v tomto kole mohou hlasovat, samozřejmě platí pravidlo, že hlasování pro vlastní zemi je nemožné.

archiv zpráv

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 1250