TV program Osobní program  
 

Čechomor

Čechomor

Počátkem 90. let byl Čechomor exkluzivní kapela pro úzký okruh znalců. Vedle „aktualizace“ lidových písniček do soudobého tvaru je začal Čechomor kombinovat se zvukovými barvami smyčcových nástrojů. Spojil síly s Jazem Colemanem z punkrockových Killing Joke. Spolupráce vyvrcholila albem Proměny, natočeném spolu Collegiem českých filharmoniků, které je dodnes nejprodávanější deskou skupiny.

V roce 2001 Čechomor natočil film Rok ďábla, jehož děj je založený na reálných i surrealistických příbězích ze života kapely na turné. Získal Křišťálový globus v Karlových Varech a celkem sedm Českých lvů a týž rok kapela získala třikrát cenu Anděl. V následujícím roce Čechomor vyjel na úspěšné turné. Událost zachycuje DVD Čechomor Proměny Tour 2003, které získalo v roce 2004 cenu Anděl.

V létě 2004 následovaly koncerty v Rusku, USA i turné po českých hradech a zámcích – 15 koncertů s návštěvností celkem 80 000 diváků. Další album Co se stalo nové čerpá – podobně jako dosavadní tvorba skupiny – ze starých lidových zpěvníků. V červnu 2006 došlo k průlomu na zahraniční trhy. Album Co sa stalo nové vyšlo v Británii, která se pro skupinu stává „bránou“ na světová podia. Prodej alba na domácí půdě přesáhl hranici 30 000 a v srpnu vychází zmíněná koncertní podoba, Stalo sa živě.

21. srpna 2006 vyjíždí Čechomor na svoji první železniční šňůru nazvanou Vlak Tour, o jejímž průběhu vznikl televizní dokument, který byl na žádost diváků v České televizi několikrát reprízován.

V téže době hudebníci sbírají materiál pro své nové album. „Dlouho jsme se bránili vydání alba vánočních koled. Ale když jsme se ponořili do zpěvníků, našli jsme spoustu písní, které se těm vánočním stereotypům s rolničkami vymykají. Prošli jsme celkem 500 koled ze sbírek Františka Sušila, Františka Bartoše, Pavla Popelky, kde jsme našli vánoční baladu Panenka Maria.“ Vánočním klišé se hudebníci chtěli vyhnout i v názvu alba, a proto je pojmenovali Sváteční Čechomor. V roce 2008 se skupina chystá oslavit dvacet let své existence. „Do soutěže Eurosong jdeme v lednu s písní Josef mój kochany ze svátečního alba,“ říká Karel Holas.

 

rozhovor

www.cechomor.cz

 

Vysílání:

Eurosong 2008
sobota 5. 7. 2008 ve 21:25 na ČT2

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu
Nastavit připomenutí Přidat do Osobního programu

Stopáž: 52 minut
Rok výroby: 2008
PST

Novinky

25. 05. '08

Vítězem letošní Eurovision Song Contest je Dima Bilan s písní Believe! Eurovize se tak v příštím roce přesune do Ruska. Gratulujeme!

23. 05. '08

Druhé semifinále již proběhlo a pro nás bohužel ne příliš dobře. Tereza Kerndlová s písní Have Some Fun se do finále neprobojovala. Přesto předvedla velkou show a vy se těšte na finále!

21. 05. '08

Máme za sebou první semifinále a vidět vše z Bělehradské arény byl opravdu zážitek. Do finále se z devatenácti zemí probojovalo těchto deset zemí : Řecko, Finsko, Izrael, Rumunsko, Bosna a Hercegovina, Arménie, Azerbajdžán, Polsko, Norsko a Rusko. Počkejme si na čtvrtek jak vše dopadne v našem semifinálovém kole! Diváci ČT již v tomto kole mohou hlasovat, samozřejmě platí pravidlo, že hlasování pro vlastní zemi je nemožné.

archiv zpráv

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 1250