TV program Osobní program  
 

Zásadní vítězové minulých ročníků

Během padesátileté historie vypustila legendární eurovizní soutěž do hudebního showbyznysu slušnou řádku pěveckých talentů a taky několik superhvězd, které si na světových pódiích vydobyly během následujících let nesmrtelnou slávu.

V roce 1966 vyhrál soutěž Rakušan Udo Jürgens s písní Merci, chérie, která se stala okamžitě megahitem. O rok později zazářila nepřehlédnutelná anglická zpěvačka Sandie Shaw a všechny přítomné navíc pořádně šokovala svou „bosou image“. V klíčovém roce 1968 se soutěže zúčastnil také jediný Čech v její dosavadní historii. Božský Karel Gott ovšem tehdy reprezentoval barvy Rakouska s písní Tisíce oken (Tausend Fenster). Velké finále se konalo v Londýně a Gott se tehdy domů vrátil se ztrátou květinky.

Jednoznačně nejjasněji v celé historii Eurovize zazářila v roce 1974 švédská diskopopová čtveřice ABBA s megahitem Waterloo, který neznámou skupinu okamžitě katapultoval na první příčky hitparád. Na výsluní popularity se kapela udržela až do svého rozpadu na počátku osmdesátých let. Na celém světě prodali kolem 370 miliónů nosičů a stále právem patří mezi nejúspěšnější kapely v celé historii populární hudby. Další budoucí světovou megastar Celine Dion oblíbená soutěž do světa hvězd katapultovala v roce 1988. Kanadská zpěvačka tenkrát reprezentovala Švýcarsko a určitě sama netušila, že se na čas stane nejprodávanější ženskou interpretkou na světě. Přesně o deset let později došlo zatím k nejkurióznějšímu vítězství. Poprvé v historii vyhrává transsexuální „diva“ soutěžící za Izrael – Dana International. Někteří novináři toto vítězství komentovali jako definitivní prolomení sexuálního tabu. V roce 2004 zvítězila ukrajinská zpěvačka Ruslana. Krátce na to se stala národní umělkyní Ukrajiny a poradkyní předsedy vlády pro mládež. Loni se vítězem stala finská hardrocková skupina Lordi, která zabodovala se svým hitem Hard rock Hallelujah. Každý, kdo měl šanci tuhle formaci vidět, pochopil, že Eurosong už není jen soutěží středního proudu či popu.

 

Vysílání:

Eurosong 2008
sobota 5. 7. 2008 ve 21:25 na ČT2

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu
Nastavit připomenutí Přidat do Osobního programu

Stopáž: 52 minut
Rok výroby: 2008
PST

Novinky

25. 05. '08

Vítězem letošní Eurovision Song Contest je Dima Bilan s písní Believe! Eurovize se tak v příštím roce přesune do Ruska. Gratulujeme!

23. 05. '08

Druhé semifinále již proběhlo a pro nás bohužel ne příliš dobře. Tereza Kerndlová s písní Have Some Fun se do finále neprobojovala. Přesto předvedla velkou show a vy se těšte na finále!

21. 05. '08

Máme za sebou první semifinále a vidět vše z Bělehradské arény byl opravdu zážitek. Do finále se z devatenácti zemí probojovalo těchto deset zemí : Řecko, Finsko, Izrael, Rumunsko, Bosna a Hercegovina, Arménie, Azerbajdžán, Polsko, Norsko a Rusko. Počkejme si na čtvrtek jak vše dopadne v našem semifinálovém kole! Diváci ČT již v tomto kole mohou hlasovat, samozřejmě platí pravidlo, že hlasování pro vlastní zemi je nemožné.

archiv zpráv

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 1250