Když se kamera promění ve zpovědnici a casting v terapii.

 
 

Anna Ambrožová

Anna Ambrožová

Anna Ambrožová (1942) pochází ze Slovenska, ale již řadu let žije v Praze, kam přišla za svým manželem. V jejím životě se podle jejích vlastních slov všechny důležité věci vždy odehrávaly na podzim. Právě na podzim se také seznámila se svým mužem. Seděl s přáteli v podniku, kde pracovala jako barmanka, a v pozdní hodinu ji vyzval, aby si přisedla k jejich stolu. Z rozhovoru mezi hostem a servírkou se zrodila láska a paní Ambrožová se zanedlouho stěhovala do Čech. Po svatbě si našla práci v jednom pražském baru a užívala si – jak sama říká – „krásného manželství“.

To však ještě netušila, co jí čeká na podzim roku 1989. V době, kdy lidé vešli do ulic a radostně vítali svobodu, revoluční povyk příliš nevnímala. Sama totiž prožívala zcela jiné, mnohem osobnější drama. Drama s detektivní zápletkou, v níž se sny prolínají se skutečností. Drama, v němž do láskyplného vztahu dvou lidí ničivě vstupuje vysoká zákulisní politika. Drama s nedobrým koncem, se kterým se jí ani po dvaceti letech nedaří zcela smířit.

Sedm vět o sobě

7.listopadu 2009 uplynulo 20 let od smrti mého manžela. Je to už dost dlouhá doba na to, aby se člověk dokázal smířit se ztrátou milované osoby.

Bohužel u mě to neplatí. Důvod je ten, že ani po dvaceti letech nevím, proč můj manžel musel opustit tuhle planetu Země.

Jsem přesvědčená o tom, že dobrovolně neodešel. Určitě byl pro někoho nepohodlný a stál mu v cestě. To byl důvod, aby byl z cesty odstraněn a navždy umlčen.

Začátkem tohoto roku jsem postřehla v České televizi zmínku o připravovaném pořadu s názvem „Přísně tajné vraždy“ s výzvou, aby se ozvali lidé, kteří na toto téma mají co říct. Moc mě to zaujalo, hned jsem napsala svůj životní příběh a odeslala do Ostravy. Za pár dnů se mi ozvali z pražské kriminální policie. Požádali mě o setkání. Důvod byl můj příběh, který jsem napsala pro televizi. Domluvili jsme si termín na 4.2.2010. Na domluvený termín jsem se dostavila na kriminální policii. V ten den se mnou napsali protokol o trestním oznámení.

Doufám, že můj příběh bude odvysílán.

Byla bych moc šťastná, kdyby se po odvysílání mého příběhu ozvali lidé, kteří mého manžela znali a vědí, a nebo alespoň tuší, proč byla jeho životní pouť ukončena.

Mám velikou naději, že se dovím pravdu a dostanu odpověď na moji dvacetiletou otázku. „PROČ?“

Minirozhovor po premiéře

Pro zobrazení videa je potřeba nainstalovaný zásuvný modul Adobe Flash Player.

Diskuse k jednotlivým protagonistům byly přesunuty do celkové diskuse o filmu.

 

Distribuce: Artcam, Tiskový servis: Sylva Poláková (777 314 664), Web: Česká televize