Články

Fleetwood Mac, zleva Christine McVie, Mick Fleetwood, John McVie, Stevie Nicks, Lindsey Buckingham, 2. pol. 70. let

AOR (adult-oriented rock)

70. léta

AOR (neboli „rock pro dospělé“) je termín vzniknuvší na začátku sedmdesátých let, kterým se obecně označovala jakákoli rocková muzika, orientovaná na publikum starší dvaceti let. Na počátku…

Jethro Tull, zleva John Evan, Jeffrey Hammond-Hammond, Ian Anderson, Barriemore Barlow a Martin Barre, cca  1. pol. 70. let

Art a progressive rock a jeho hudební vlastnosti

70. léta

Od svého vzniku v padesátých letech se stal rock jakýmsi synonymem pro rebelii v populární hudbě. Byl útočný, nepoddajný, provokující a asi nejvíce z celé pop kultury přitahoval průsery; to…

Yes, zleva Steve Howe, Tony Kaye, Chris Squire, Jon Anderson a Bill Bruford, 1971

Art rock, progressive rock - hlavní představitelé

70. léta

Ve druhé polovině šedesátých let se z britského a amerického undergroundu vynořili na svět první pionýři žánru, který se později bude nazývat art (progressive, classical) rock. V rámci Velké…

Tim Rice & Andrew Lloyd Webber, cca 1972-73

Rock Opera

70. léta

Už na konci 60.let se u některých rockových skupin objevily pokusy o delší komponované celky, které provázel nějaký epický příběh, děj. U těchto pokusů bylo cítit ovlivnění muzikálem nebo…

King Crimson, zleva Tony Levin, Bill Bruford, Adrian Belew, Robert Fripp, zač. 80. let

Art rockové dozvuky

70. léta

Art rock si prožil svoje vrcholné období přibližně v letech 1970-1977. Bohužel se ale ukázalo, že je jedinou neživotnou odnoží bigbítu. Jestliže kapely anglického kytarového rocku (beatu) i…

Miles Davis, přelom 60. - 70. let

Vysvětlení pojmu „jazz rock“ aneb čubčí lektvar Milese Davise

70. léta

V 60. letech se jazz tak vzdálil širokému publiku, že to začalo ohrožovat jeho prodeje. Postupem doby totiž nabyl ještě ulítlejších a bláznivějších forem. Saxofonista Ornette Coleman do něj…

The Mahavishnu Orchestra, zleva Jerry Goodman, Jan Hammer Jr., John McLaughlin, Billy Cobham, Rick Laird, 1972-3

Představitelé jazz rocku a fusion music

70. léta

Zlaté období jazzrocku nastalo v první polovině 70. let, která všeobecně přála muzice s kvalitní instrumentací – vzpomeňme na hardrockové skupiny Led Zeppelin nebo Deep Purple, art-rockové…

Herbie Hancock, cca 1977

Proč zrovna jazz rock

70. léta

Tím hlavním důvodem vzniku jazzrocku, bráno ze strany samotného jazzu a jeho tvůrců a muzikantů, byly ekonomické příčiny. Jak už jsme uvedli, jazz se postupně svým ponorem do stále…

Iggy Pop, 1977

Inspirace pro vznik new wave

70. léta

Odvrhávaje komplikovaný a instrumentálně ekvilibristický styl kapel art a hard rocku, hledala nová mladá generace hudebníků svoje inspirace jinde. Nejvýznamnější předchůdci skupin new wave se…

Concert For Bangladesh, vpředu George Harrison, vzadu vpravo Eric Clapton, 1971

Světové rockové festivaly 70. let

70. léta

Nežli začnu s opravdovými festivaly, jest mi třeba zmínit akci, která proběhla na začátku sedmdesátých let, a měla částečně festivalový charakter, neboť v rámci ní vystoupilo umělců povícero,…

první | předchozí | 1 2 3 4 5 | další | poslední (5)