Články

The Shadows, zleva Bruce Welch, Brian Locking, Brian Bennett, Hank Marvin, cca_1962-63

Instrumentální kytarové skupiny

Během padesátých let se jasně ukázalo, že pokud chtějí interpreti a muzikanti jazzu, blues či country uspět anebo vlastně jenom být slyšeni, musí svoje nástroje elektrifikovat. Akustické…

The Beatles, zleva George Harrison, John Lennon, Ringo Starr, Paul McCartney, 1965

Swingující Londýn aneb éra skupin a britská invaze

Ještě na začátku 60.let byla anglická společnost „hrozně strnulá, škrobená, přeuctivá“ (John Cleese). Přitom v ní bujel skrytý rasismus a žena hrála ponižující roli jakési domácí otrokyně.…

Cream, zleva Eric Clapton, Ginger Baker a Jack Bruce, 1968

Rockové styly v 60. letech - přehled

Na samém začátku 60. let v období momentálního útlumu rock´n´rollu Ameriku ovládali Phil Spector se svými „zvukovými stěnami“ a vokálními skupinami Crystals a Ronettes, a také v Nashville…

The Beatles, zleva George Harrison, Paul McCartney, Ringo Starr,John Lennon, 1969

The Beatles, Mersey beat a broučí výlety do dalších stylů

„Teenageři každé generace po roce 1955 byli tak uchváceni vlastní, pomíjivou směsí hudby a módy, že věřili v jedinečnost a zvláštnost právě své doby. Šedesátá léta ovšem měla význam pro…

The Hollies, zleva Terry Sylvester, Bernie Calvert, Bobby Elliot, Allan Clarke, Tony Hicks, cca 1968

Beat Groups na ostrovech i za mořem

Jak už jsme si řekli v kapitole o Fab Four, „beatový styl začalo mnoho dalších skupin napodobovat i když je pravda, že některé s ním vyrukovaly souběžně s Beatles, jenom prostě neměly to…

Rolling Stones, zleva Bill Wyman, Mick Jagger, Keith Richard, Brian Jones, Charlie Watts, 1969

Stouni & spol. aneb bílé rhythm & blues

Je zvláštní, že následovníci syrových rhythm & bluesových klasiků Moody Waterse, Howlin´ Wolfa a Johna Lee Hookera se neobjevili v USA, ale ve Velké Británii. Amerika na přelomu 50. a 60. let…

The Who live, v popředí Roger Daltrey a Pete Townshend 1969

Who were The Who?

Nebyli to jen Beatles, kdo pohlcoval do svého soundu další podněty – v šedesátých letech totiž všechno klokotalo, měnilo se, každý ovlivňoval každého, objevovaly se nové styly, fúzovalo se.…

John Mayall, 1969

Dítka Kornerova, Bondova, Mayallova a B. B. Kingova neboli blues rock

Kapely vyjmenované v kapitole „Stouni a spol.“ nebyly prvními, kdo začal ve Velké Británii hrát rhythm&blues. S elektrickým blues se totiž na ostrovech jako první potkal kytarista Alexis…

Jimi Hendrix, 1967

Mág vesmírné kytary a britská smetánka

Pravděpodobně nejdůležitějším rockovým kytaristou všech dob byl Jimi Hendrix. Indiánsko-černošský míšenec a rodák ze Seattlu se už ve velmi mladém věku zajímal o průkopníky blues Roberta…

Ray Charles, přelom 50. - 60. let

Ray Charles, gospel a Stax kontra Tamla Motown - soul a černé rhythm & blues

Od poloviny padesátých let dostával do kolen černou i bílou mládež rock´n´roll, kdežto klasici pomalého rhythm & blues byli tak trošku na ústupu. Přesto zde existoval jeden skladatel a zpěvák…

první | předchozí | 1 2 | další | poslední (2)