Suchý mozky (Dry Brains)

Suchý mozky (1981)

(1981 - 1982) Praha

„Tehdy to bylo těžký. Protože punkery ze všech hospod vyhazovali, měli jsme na Staromáku pravidelný srazy, odkud jsme vyráželi hledat po Praze hospodu, kde by nám nalili. Odtud pochází takovej ten náš slogan ´Staroměstská street, nechte nás tu být´,“ říká v seriálu Bigbít Ivan „Zobák“ Pelikán, bývalý frontman skupiny Suchý mozky.

Někdy koncem 70. let k nám dorazil americký sport z ulice - skateboarding. Ježdění na prkénku s kolečky chytlo i tehdejšího punkového teenagera Ivana Pelikána. A protože se díky skejtu seznámil se syny slavného režiséra Miloše Formana Matějem a Petrem, nebylo daleko k tomu založit kapelu, která by hrála styl, jenž by s tímto sportem nejvíce konvenoval - punk rock. Na bicí tedy přibrali Jakuba Konopáska, s nímž bratři Formanové chodili do čtvrťáku pražského gymnázia Nad Štolou. Matěj Forman se pak chopil kytary, Petr Forman baskytary a na Zobáka zbyl zpěv.

První vystoupení se uskutečnilo v červnu 1981 v rámci ukončení středoškolských studií v pražském Radiopaláci. Skupina potom odehrála ještě dva koncerty - v Ořechovce a pak ve smíchovském klubu Futurum. Co se týče samotného vystupování, publikum se samozřejmě nejvíce zaměřovalo na Zobáka - jeho pódiový projev byl nasycen silnou koncentrací vybušnosti hraničící až s neurvalostí. Prostě pravý punkový frontman tak jak má být.

„Repertoár jsme měli většinou vlastní, jen dvě převzatý skladby od Pistolí a Dead Kennedy´s,“ tvrdí Ivan „Zobák“ Pelikán, „Napřed jsme hráli na ty nejlevnější nástroje, takový ty český kytary s rockabilly tvarem. Až pak se na nás byl podívat pan Forman a když jsme ho viděli po koncertě spokojeně bafat z doutníčku, bylo jasný, že poskytne skupině řádné vybavení.“

Skupina se ale brzy rozešla - už během roku 1982. Konopásek se dík špatnému kádrovému profilu svého otce nedostal na vysokou školu a emigroval, bratři Formanové začali studovat DAMU a jejich zájem se pochopitelně upnul k divadlu, a Zobák narukoval na vojnu. Po svém návratu už na aktivní muzicírování rezignoval a stal jedním z průkopníků dalšího prkýnkového sportu, tentokrát zimního – snowboardingu.

Co se zachovalo do r. 1989:

- Fotografie + videozáznam (velmi nekvalitní – je to snad jedno z prvních videí u nás)
z koncertu Suchých mozků na Ořechovce (snad září 1981 nebo leden 1982)

- Audio:
Suchý mozky: "Live Praha" (1981)

- V seriálu BIGBÍT píseň:
„Zabi ho“ (1981 nebo 1982)