Česko - Rakousko

Válec jménem Phelps dál útočí. Z polohovky má 22. zlato

Rio de Janeiro - Američan Michael Phelps získal v polohovém závodě na 200 metrů s výrazným náskokem 22. zlatou medaili z olympiády. Druhý doplaval Japonec Kosuke Hagino, třetí Číňan Wang Šun. Jen páté místo například zbylo na dalšího hvězdného plavce z USA Ryana Lochteho. Ze 100 metrů kraula bere zlato na děleném místě překvapivě Američanka Simone Manuelová a Kanaďanka Penny Oleksiaková - obě zaplavaly shodný čas 52:70.

Michael Phelps
zdroj: Reuters

Phelps navíc přepsal další významnou statistiku olympijských dějin. Po Alu Oerterovi (disk) a Carlu Lewisovi (dálka) je třetím sportovcem, který ovládl stejnou disciplínu na čtyřech hrách za sebou.

"Být znovu na stupních vítězů a slyšet hymnu je sladké jako vždycky," smál se Phelps a přitom měl znovu oči plné slz. Jeho snoubenka i matka opět jásaly v hledišti, syn Boomer tentokrát poklidně spal se sluchátky na uších. "Prožívám neskutečný týden na závěr kariéry. Je to šílené - před 20 lety jsem začal závodně plavat a za pár hodin bude po všem," řekl dojatě.

Fenomenální plavec bude mít v Riu ještě minimálně jednu šanci na rozšíření své unikátní medailové sbírky. Krátce po slavnostním vyhlášení polohovky postoupil do finále závodu na 100 metrů motýlek.

Phelpsův reprezentační kolega Ryan Murphy získal znakařský double, když po stovce vyhrál i dvojnásobnou trať. Ve finále za sebou nechal o 37 setin australského plavce Mitchella Larkina, třetí skončil Rus Jevgenij Rylov. Prsařskou dvoustovku vyhrála Japonka Rie Kanetová, pro kterou je to v sedmadvaceti letech první olympijská medaile.

Zatímco z loňského mistrovství světa má Murphy jen páté místo ze dvoustovky, v Riu se stal znakařským králem. Z pomyslného trůnu sesadil Larkina, jemuž se stejný double podařil právě na loňském světovém šampionátu. Na olympiádě ale získal medaili jen dnes.

Na kraulařské stovce se o zlato podělily Kanaďanka Penny Oleksiaková a Američanka Simone Manuelová. Pro šestnáctiletou Oleksiakovou to byla čtvrtá medaile na těchto hrách, pro Manuelovou druhá po stříbru ze štafety. Plavecké zlato na OH získala Manuelová jako první Afroameričanka v historii.

"Věřím, že mohu být inspirací pro ostatní. Tahle medaile je pro všechny, kteří přijdou po mně, sport se pro ně stane láskou a dostanou se až tam, kam já," řekla dojatá Manuelová.

Třetí byla Švédka Sarah Sjöströmová, která v Riu ve světovém rekordu vyhrála závod na 100 metrů motýlek a má ještě stříbro z kraulařské dvoustovky. Až šestá skončila světová rekordmanka Australanka Cate Campbellová.

Vítězka prsařské dvoustovky Kanetová nemá žádný cenný kov ani z mistrovství světa, jejím maximem bylo čtvrté místo v této disciplíně v roce 2013.

Plavkyně Rie Kanetová

Druhé stříbro v Riu získala Ruska Julija Jefimovová, která se kvůli startu na Hrách navzdory dopingové minulosti potýká s nevraživostí diváků i soupeřek. "Jednou jsem udělala velkou chybu. Ale vyhrála jsem u soudu a nevím, proč bych měla na tyto otázky pořád odpovídat. Jsem z toho strašně unavená," řekla ruská plavkyně.

Právo startu v Riu si vymohla až u zvláštního panelu sportovní arbitráže CAS těsně před začátkem Her. "Zabývali se mým odvoláním a já jsem vyhrála. Jestli se to někomu líbí nebo ne, nebo jestli má jiný názor, ať se obrátí na arbitrážní soud," dodala. Třetí skončila Číňanka Š' Ťing-lin, která byla na poloviční trati čtvrtá.

PLAVÁNÍ:

Muži:

200 m znak: 1. Murphy (USA) 1:53,62, 2. Larkin (Austr.) 1:53,96, 3. Rylov (Rus.) 1:53,97, 4. Sü Ťia-jü (Čína) 1:55,16, 5. Pebley (USA) 1:55,52, 6. Li Kuang-jüan (Čína) 1:55,89, 7. Diener (Něm.) 1:56,27, 8. Irie (Jap.) 1:56,36.

200 m poloh. závod: 1. Phelps (USA) 1:54,66, 2. Hagino (Jap.) 1:56,61, 3. Wang Šun (Čína) 1:57,05, 4. Fudžimori (Jap.) 1:57,21, 5. Lochte (USA) 1:57,47, 6. Heintz (Něm.) 1:57,48, 7. Pereira (Braz.) 1:58,02, 8. Wallace (Brit.) 1:58,54.

Ženy:

100 m kraul: 1. Manuelová (USA) a Oleksiaková (Kan.) obě 52,70, 3. Sjöströmová (Švéd.) 52,99, 4. B. Campbellová (Austr.) 53,04, 5. Kromowidjojová (Niz.) 53,08, 6. C. Campbellová (Austr.) 53,24, 7. Weitzeilová (USA) 53,30, 8. Ottesenová (Dán.) 53,36.

200 m prsa: 1. Kanetová (Jap.) 2:20,30, 2. Jefimovová (Rus.) 2:21,97, 3. Š' Ťing-lin (Čína) 2:22,28, 4. Tuttonová (Brit.) 2:22,34, 5. McKeownová (Austr.) 2:22,43, 6. Renshawová (Brit.) 2:22,72, 7. Smithová (Kan.) 2:23,19, 8. Pedersenová (Dán.) 2:23,74, ...v rozplavbách 18. Moravčíková (ČR) 2:27,51.