Památky na prodej – Obsah dílu

sobota 23. 1. 2010 v 18:00 na ČT2

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Nastavit připomenutí

Přidat do Osobního programu

PST

Rok výroby: 2009

Délka: 17 minut

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 7111

V pokračování cyklu o ohrožených památkách a jejich záchraně nás tentokrá čeká malá změna – cílem naší návštěvy není zámek nebo hrad. Nebezpečně tmavá oblaka osudu se totiž stahují i nad zemědělskou usedlostí s bývalou rychtou a navrch malou továrničkou, kde se vyráběla čokoláda. Pojďte se s námi vydat malebnou krajinou, dvacet kilometrů na sever od Nového Města na Moravě.

Borovnice – zemědělská usedlost

I po 150 letech shlíží na svou usedlost zbudovanou v novogotickém stylu v Borovnici na Vysočině jeden ze dvou předpokládaných stavitelů, byť pouze v podobě kamenného portrétu. Údajně zde zamýšlel zřídit klášter, nakonec však musel zvolit hospodářské využití. Proto se vzhled obytné budovy tak liší od dalších zemědělských usedlostí v okolí. Údajný původní záměr s výstavbou kláštera může být vysvětlením, proč usedlost v Borovnici postavená v novogotickém stylu připomíná zmenšeninu zámečku nebo malé venkovské sídlo šlechtice z 19. století. Hlavní cihlovou budovu, v níž jsou umístěny dva byty, doplňují hospodářská stavení – mezi nimi špejchar a stodola, k celku patří pozemky o rozloze téměř 6 000 metrů čtverečních. V padesátých letech minulého století objekt, který sloužil jako rodinné sídlo sedláka Kučery, zabralo místní JZD.

Umístění:

Borovnice leží 20 kilometrů severovýchodně od Žďáru nad Sázavou.

Cena:

5 900 000,– Kč

Kontakt

Pavla Hudec Bendáková, 608 511 944 775 209 221, 466 511 537, p.bendakova@reality-bendakova.com

Památkový odbor:

Národní památkový ústav, Slavatovská 98, 588 56 Telč, tel. 567 213 116, e-mail: sekretariat@telc.npu.cz; http://www.npu.cz

Borovnice – bývalá rychta

Druhou historickou nemovitostí v Borovnici je rozsáhlý objekt bývalé rychty. Jeho součástí je budova, v níž byly umístěny provozy čokoládovny. Je tu i řada dalších menších prostor a stavení. Zajímavou součástí je vodní náhon, zásobující vodou fungující vodní elektrárnu. Objekt aspiruje na zápis do seznamu technických památek, který by umožnil čerpání dotací z fondů pro záchranu nemovitých památek.

Umístění:

Borovnice leží 20 kilometrů severovýchodně od Žďáru nad Sázavou.

Cena:

4 500 000,– Kč

Kontakt

Milan Mňuk – 603 289 777, 461613 611

Památkový odbor:

Národní památkový ústav, Slavatovská 98, 588 56 Telč, tel. 567 213 116, e-mail: sekretariat@telc.npu.cz; http://www.npu.cz

Nový dvůr Bystřice nad Pernštejnem

První zmínka o existenci Nového Dvora pochází z 15. století, jeho vznik je však datován o století dříve. Stavebně-historický průzkum potvrdil velkou architektonickou hodnotu hlavní obytné budovy, která byla vystavěna podle zásad významného renesančního stavitele Andrea Palladia. V dlouhé řadě někdejších majitelů objektu je možné najít i významný rod Mitrovských. Dnes statek slouží jako výukové středisko zemědělské školy.
Obnovu Nového statku zařadil jeho současný majitel, Kraj Vysočina mezi své čtyři strategické projekty. Podle připraveného záměru by část areálu měla být využita jako muzeum zemědělských strojů, další bude přeměněna na ekologický pavilon s nízkoenergetickým domem a fotovoltaickou elektrárnou.

Odkaz:

http://www.bystricenp.cz/