Chcete vlastnit kousek historie? Nechtěli byste bydlet ve středověké tvrzi? Pořadem provází Ondřej Havelka. Režie R. Chudoba

Obsah dílu

Přehrát vše

Tvrze jsou mezi památkovými stavbami velmi specifické. Jedná se vlastně o nejstarší sídla, která se dochovala do současnosti. Stavěla si je nižší šlechta a velká část z nich zanikla, byla přestavěna nebo začleněna do novější stavby zámku apod. Pokud se dochovají, jsou cenným zdrojem poznání života nižší šlechty.


Na prodej

Tvrz Divice

Věž tvrze divických vladyků, jejichž pečetidlo je jedno z nejstarších u nás dochovaných, proto je uloženo v Národním muzeu, byla dominantou už ve 14. století. Přetrvala všechny přístavby a přestavby a budovu zámku k ní přistavěnou. Přestože celý areál prošel za staletí různými osudy a v 19. století byl téměř v sutinách, dodnes se dochovala původní dispozice tvrze, zbytky freskové malby z konce 15. století a četné historicky cenné detaily.


Pro inspiraci

Kestřany

V Kestřanech, malé obci 7 kilometrů jihozápadně od Písku, se dochovaly tvrze hned tři a ještě zámek. Všechno koupili současní majitelé, kteří svou lásku k historii konkretizují v opravách tvrzí tak, aby je mohli zpřístupnit spolu s expozicí o životě na tvrzích ve středověku. Jsou teprve na začátku projektu, ale jejich odhodlání a nadšení pro historii se zdají být zárukou přežití pro mimořádný komplex budov.


Stopáž17 minut
Rok výroby 2008
 P ST
ŽánrMagazín