Památky na prodej – Obsah dílu

neděle 23. 11. 2008 v 17:15 na ČT1

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Nastavit připomenutí

Přidat do Osobního programu

PST

Rok výroby: 2008

Délka: 17 minut

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 7114

Tvrze jsou mezi památkovými stavbami velmi specifické. Jedná se vlastně o nejstarší sídla, která se dochovala do současnosti. Stavěla si je nižší šlechta a velká část z nich zanikla, byla přestavěna nebo začleněna do novější stavby zámku apod. Pokud se dochovají, jsou cenným zdrojem poznání života nižší šlechty. V Divicích na Lounsku a v jihočeských Kestřanech takové vzácné svědky minulosti najdete.

Tvrz Divice

Věž tvrze divických vladyků, jejichž pečetidlo je jedno z nejstarších u nás dochovaných, proto je uloženo v Národním muzeu, byla dominantou už ve 14. století. Přetrvala všechny přístavby a přestavby a budovu zámku k ní přistavěnou. Přestože celý areál prošel za staletí různými osudy a v 19. století byl téměř v sutinách, dodnes se dochovala původní dispozice tvrze, zbytky freskové malby z konce 15. století a četné historicky cenné detaily.

Tvrz DiviceTvrz Divice

Umístění:

Ústecký kraj, 9 km od Loun

Cena:

6 – 8 milionů Kč

Kontakt

pan Jiří Kočárek, telefon: 732 500 794

Památkový odbor:

NPÚ, územní odborné pracoviště Ústí nad Labem

Kestřany

V Kestřanech, malé obci 7 kilometrů jihozápadně od Písku, se dochovaly tvrze hned tři a ještě zámek. Všechno koupili současní majitelé, kteří svou lásku k historii konkretizují v opravách tvrzí tak, aby je mohli zpřístupnit spolu s expozicí o životě na tvrzích ve středověku. Jsou teprve na začátku projektu, ale jejich odhodlání a nadšení pro historii se zdají být zárukou přežití pro mimořádný komplex budov.

KestřanyKestřany