Chat

předseda Astronautické sekce České astronomické společnosti

Milan Halousek

Poletí někdy Češi na Měsíc? Nejen o tom chatujte s Milanem Halouskem, předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti. Kde? Na chatu Dobrého rána.

Záznam chatu z pondělí 1. února 2010

Slávek Hrzal: „Zdravím Tebe i Petra z právě zakončeného semifinále Expedice Mars 2009, blahopřeji všem, kteří se do semifinále dostali a především těm, kteří postoupili a v dubnu pojedou na finále do Evropského vesmírného centra.“

Milan Halousek: „Přeji všem krásný cden. A všem včera vybraným finalistům Expedice Mars 2009 gratuluji a přeji jim hodně dalších úspěchů. A kdybyste se na informace o Expedici chtěli podívat - tak adresa je http://mars.halousek.eu“

Honza: „Co to je ta "Expedice Mars"?“

Milan Halousek: „Expedice Mars je dlouhodobá soutěž pro mladé zájemce o kosmonautiku ve věku 10 až 17 roků. Nyní se blíží finále již šestého ročníku, které se uskuteční o Velikonocích v belgickém kosmickém centru. Garantem této soutěže je první československý kosmonaut pan Vladimír Remek, se kterým se finalisté v Belgii také potkají.“

Honza: „Ahoj, tak kdy Češi poletí na Měsíc? Nebo na mArs?“

Milan Halousek: „Ahoj Honzo, tak to si ještě chvíli počkáme. Lidé se nejspíše na Měsíc vrátí někdy po roce 2020. Ale jestli bude v některé z prvních posádek Čech, to opravdu netuším. No, a na Mars lidé poletí ještě o nějakých 10 až 15 roků později...“

kacka portlová: „dobry den jaky je byt predsedou??“

Milan Halousek: „Být předsedou je určitě zajímavé :-) Ale ještě zajímavější je mít možnost se seznámit se spoustou zajímavých informací o kosmonautice, o výzkumu vesmíru.“

Alena Pešková: „Zdravím Milana i Petra, koukala bych na Vás v televizi, ale jsem na koleji, takže doufám, že si vás budu moci pustit z archivu na internetu. :-)“

Milan Halousek: „Zdravím Alenku, jednu z velitelek Expedice Mars :-) V archivu asi někde zastrčeni budeme...“

Martin P.: „Jakou vysokou školu nebo vysoké školy a co dalšího se musí vystudovat, aby byl člověk předsedou?“

Milan Halousek: „Pro "předseda" není vysoká škola důležitá. Ale pokud by ses chtěl stát kosmonautem, tak to už vysokou školu mít musíš. Nejlépe radši vysoké školy dvě. Kromě toho je potřeba umět velmi dobře anglicky a mít vynikající zdravotní stav. A mít hodně pevnou vůli a vytrvalost, protože výcvik kosmonautů je hodně dlouhý. Většinou se kosmonauté dostanou poprvé do vesmíru tak za 6-8 roků od zařazení do výcviku. A někteří dokonce až po 10 letech. Jeden evropský astronaut čekal na svůj první kosmický let šestnáct roků.“

Martin: „Děkuji za odpověď, ale i česky by měl člověk asi umět, že? Aby "předsedu neopomenul " skloňovat".... berte to jako legraci :-) Jakou Vy máte vysokou školu? Astronomii na matfyzu? Nebo jinou?“

Milan Halousek: „Děkuji za opravu - ano, i česky by měl člověk umět dobře... :-) Já vysokou školu nemám, proto bych se určitě kosmonautem stát nemohl. Ale pro případné mladé zájemce, kteří by se kosmonauty stát chtěli, doporučuji nějaký technický obor. I když samozřejmě i medicina je v kosmonautice potřeba. A jak už jsem odpovídal před chvílí - dokonalá angličtina!!!“

Lenka: „Dobré ráno - kolik tak může být kosmonautů v současné době? Je o tento "job" stále vyšší zájem?“

Milan Halousek: „Do dnešního dne bylo v kosmu 508 mužů a žen (samozřejmě, že řada z nich opakovaně). V tomto okamžiku pracuje na Mezinárodní kosmické stanici 5ti členná posádka astronautů. Co se týče zájmu o práci astronauta - je to pořád velmi prestižní povolání. Takže zájem pořád je. Například do výběru na nové evropské astronaty se v roce 2008 přihlásilo přes 9000 zájemců. Vybráno bylo 6 zájemců.“