Bývalý mistr světa v ledním hokeji Gustav Bubník vypráví příběh československých reprezentantů, kteří byli v 50. letech tvrdě perzekuováni komunistickým režimem.
Režie I. Biel.

Byli hrdinové. Dvojnásobní mistři světa v ledním hokeji z let 1947 a 1949. Roku 1950 měli v Londýně obhajovat mistrovský titul. Do Anglie však už českoslovenští hokejisté nedorazili. Celé mužstvo bylo zatčeno a ocitlo se v ?postavení mimo hru?. Následovaly týdny ponižování, mučení a vydírání. A po nich odsouzení hráčů za špionáž, velezradu a rozvracení socialistického zřízení. Proč k tomu došlo, jak se všechno odehrálo a jaké byly další osudy hráčů? Odpovědi nabízí režisér Ivan Biel v dokumentárním filmu, jehož průvodcem je jeden z postižených - dnes osmdesátiletý Augustin Bubník.

Film rozkrývá okolnosti zatčení a přibližuje, jak se hokejisté s pobytem za mřížemi vyrovnávali. Vedle Bubníka, který po propuštění z vězení proslul jako trenér finské hokejové reprezentace, zazní archivní svědectví jeho někdejších spoluhráčů Stanislava Konopáska, Václava Roziňáka a Vladimíra Kobranova.

Výpovědi Petra Vymyslického a Františka Zahálky, spoluvězňů mladých sportovců, dávají nahlédnout do poměrů, jaké v československých věznicích a pracovních táborech v padesátých letech vládly. Drama zatčení a historické souvislosti perzekuce hokejistů vysvětlují sportovní novinář Jiří Macků a historik Tomáš Bursík.

Dokument obdržel v roce 2010 Čestné uznání na festivalu v italském Milánu.

Napište nám