Stačí jen přivonět a svět se změní. Komediální sci-fi seriál pro celou rodinu (1983). Hrají: P. Nárožný, I. Janžurová, V. Menšík, Z. Hadrbolcová, I. Andrlová, I. Vyskočil, J. Sovák, L. Bech, A. Kala, Ž. Fuchsová, J. Kreidl a další. Scénář M. Macourek. Kamera E. Sirotek. Režie V. Vorlíček

Originální sci-fi seriál o létání, kouzelném modrém kameni a úžasných vynálezech, z pera Miloše Macourka (od jehož úmrtí 30. 9. uplyne 15 let) a v režii Václava Vorlíčka (letošního laureáta Ceny prezidenta MFF KV za umělecký přínos české kinematografii).

Vypadá to, že štěstí přeje Blechovým. Ze Švédska přijíždí doktor Ohlson, aby se seznámil se zázračným vědcem Oskarem (J. Kreidl), kandidátem na Nobelovu cenu. Děti se Zuzankou (I. Andrlová) a učitelem Filipem (I. Vyskočil) jdou ale tvrdě za svým cílem znemožnit Blechovy. Učiteli se podaří zvláštním magnetem zablokovat trezor s květinami a Oskar nedostane svou „dávku“ inteligence. Jeho chování doktora Ohlsona vyděsí a pochopí, jakým omylem by bylo udělit mu Nobelovu cenu. A urychleně odjíždí. Holič Blecha (P. Nárožný) se ale nemíní vzdát. Podaří se mu odstranit magnet z trezoru a Oskara znovu nadopovat inteligencí. Večeře, na níž chtěl syna předvést jako ideálního kandidáta na Nobelovu cenu nové vědecké návštěvě ze Švédska, však končí fiaskem. O to, aby se Oskar znovu znemožnil, se postaral Čestmír a spol. A ve chvíli, kdy kouzelné květiny spase ústavní koza, mají děti z poloviny vyhráno.

Stopáž46 minut
Rok výroby 1983
 ST 4:3