Předchozí díl | Následující díl

Městečko Twin Peaks (1/30)

Hodnocení seriálu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1  
Sdílet
| Poslat odkaz

Kdo je vrah a kdo je obětí milostné vášně nebo pouhé náhody? Úvodní film televizního seriálu USA o záhadách a tajemstvích jednoho maloměsta (1990). Hrají: K. MacLachlan, M. Ontkean, R. Beymer, S. Fennová, R. Wise a další.
Režie David Lynch

Poklidné městečko uprostřed lesů poblíž kanadských hranic zcela zaskočí vražda středoškolačky Laury Palmerové. Šerif Harry Truman dostává pomoc přímo od FBI – zvláštního agenta Dalea Coopera. Jak se ukazuje, má to své oprávnění. Stále podivnější případ se shoduje s vraždami mladých dívek na jiných místech Států. Kromě toho se za malebnou tváří městečka ukazuje řada nepravostí, nemravností a vůbec podivných věcí. Tak by se dal shrnout námět dnes již kultovního seriálu z dílny režiséra Davida Lynche, který před několika lety vysílala Česká televize. Spolu se scénáristou Markem Frostem a následně dalšími autory se zde Lynch pokusil v době vzniku (1990) narušit zaběhnutou podobu televizních seriálů a vytvořil tak doslova televizní senzaci roku. I když vše začíná vraždou v pilotní části, která je zároveň expozicí jednotlivých postav, nejde o seriál čistě kriminální. Podstata je spíše v odhalování pravé tváře poklidného horského městečka, v postupném rozkreslování charakterů a pochopitelně vzhledem k žánru i v přesně načasovaných dějových zvratech. Divákovi otevírá cestu do Lynchova tajemného světa pilotní devadesátiminutový film, který je následován sedmi padesátiminutovými pokračováními. Druhá řada je rovněž uvedena pilotním filmem a je ještě více poznamenána Lynchovým výrazným rukopisem. Stále častěji najdeme ve filmovém vyprávění vize, deformované postavy a podhledy kamery, podporující tísnivou a tajemnou atmosféru, i odhalování temných zákoutí lidské duše. Každou částí jsme jen o kousek blíž poznání, kdo vlastně zabil Lauru Palmerovou. Přesto absolvujeme nesmírně napínavou cestu do Lynchova světa, kde se každodenní život obyčejných spořádaných lidiček jistého maloměsta jeho optikou mění v bizarní putování mezi peklem a zemí. Přestože duchovním otcem seriálu je David Lynch (autorsky se podílí např. na pilotní části) , v rolích scénáristů i režisérů jednotlivých částí najdeme nejrůznější jména. Je s podivem, že tento různorodý tým tvůrců se stále dokázal pohybovat v daných výrazových mantinelech. Nelze ovšem nezmínit i skvělé herecké výkony Kyla MacLachlana (zvláštní agent Dale Cooper) či Michaela Ontkeana. Zcela paradoxně z úspěchu seriálu vytěžil i následně natočený celovečerní film Twin Peaks (1992, r. David Lynch), který se vrací v ději úplně na začátek, resp. před začátek, k posledním sedmi dnům života Laury Palmerové.

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • Woody 23. 3. 2004 14:09

  Vivat ČT2

  Ano, budiž pochválena ČT 2 za kvalitní filmy ve Filmovém klubu. Ještě by mohli dát Twin P…

 • 3-7 23. 3. 2004 09:18

  ČT 2

  Fčera jsem se díval, film byl dobrej. Už minulej týden dávali skvělej angl. film "Můj bratr Tom…

 • Woody 22. 3. 2004 12:07

  Some Voices

  Upozorňuji ctěné milovníky kvalitních filmů na dnešní Filmový klub na ČT2! Dávají film Hlasy. Viz htt…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Originální název: Twin Peaks – Stopáž: 91 minut – Rok výroby: 1990 – ST
Žánr: Seriál
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Kdo je…
David Lynch
David Lynch

režisér

* 20. 1. 1946

Velikáni filmu