Jan Tříska jako legendární princ ve Weiglově inscenaci Zeyerovy pohádky (1970). Uvádíme k uctění památky jednoho z nejvýraznějších českých herců, který zemřel včera ve věku nedožitých 81 let. Dále hrají: M. Vášáryová, V. Ráž, J. Adamíra, J. Adamová a D. Medřická. Sukovu hudbu nahrál Symfonický orchestr Čs. rozhlasu v Praze. Dirigent L. Pešek. Kamera J. Kadaňka. Scénář J. Topol. Režie P. Weigl

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Česko-americký herec Jan Tříska (1936 – 2017) ztvárnil mistrovsky v Zeyerově pohádkovém příběhu Radúz a Mahulena postavu titulního prince. Umělec, jemuž v době natáčení bylo 33 let, oddaně sloužil hereckému oboru, a to se mu nakonec stalo osudným. Skonal po pádu z Karlova mostu v pražské nemocnici z neděle na pondělí (25. 9.) ve věku nedožitých 81 let.

Tříska vystudoval herectví na pražské DAMU, poté se stal nejmladším členem činohry Národního divadla v Praze. Na naší první scéně se však objevoval již v době studií. V roce 1966 odešel do Krejčova Divadla za branou, po jeho zániku hostoval na Kladně, od poloviny sedmdesátých let pak hrál v Městských divadlech pražských.

Rozhodl se emigrovat do Kanady, později do Spojených států amerických. Uplatnění jako herec tam našel až po delší době. Ztvárnil například střelce ve filmu Lid versus Larry Flynt, objevil se ve filmech Highlander, Osterman’s Weekend, Ronin, 2010: Druhá vesmírná odysea a dalších. Za titulní roli ve hře Král Lear na Letních Shakespearových slavnostech byl v roce 2002 oceněn Cenou Alfréda Radoka.

Jan Tříska občas v letních měsících navštěvoval Českou republiku, ale trvale žil v Los Angeles s manželkou, českou herečkou Karlou Chadimovou, s níž má dvě dcery.

Radúz a Mahulena je český pohádkový film s Janem Třískou a Magdou Vášáryovou v hlavních rolích s hudbou Josefa Suka. Jde o filmovou adaptaci Petra Weigla, digitálně rekonstruovanou v r. 2016, stejnojmenné divadelní hry Julia Zeyera. Klasický pohádkový příběh vypráví o strastiplné pouti dvou mladých lidí, prince Radúze a princezny Mahuleny, ze dvou sousedních znepřátelených podtatranských království, kteří musí při své lásce překonávat nejrůznější nástrahy, protivenství, čáry a kouzla.

Kupte si v eShopu

Petr Weigl
režisér, scenárista

Petr Weigl

* 16. 3. 1939


Jan Tříska
herec

Jan Tříska

* 4. 11. 1936

† 25. 9. 2017


Stopáž114 minut
Rok výroby 1970
 ST HD 4:3
ŽánrFilm