Pohádka nejen o dvou chamtivých bratřích, ale i o lenošném Vojtovi a obětavé Aničce (1997). Hrají: F. Řehák, J. Kuneš, V. Svoboda, J. Schneiderová a další. Scénář L. Balák. Kamera H. Štangl. Režie E. Sokolovský ml.

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Režisérem veselé pohádky o naivitě a prohnanosti, která vznikla v roce 1997 v brněnském studiu, je Eugen Sokolovský mladší. „Je to veselá pohádka o dvou bratrech, Držgrešlovi a Drždukátovi. Tito dva povedení chlapíci jsou podvodníci, kteří lstí a různými sázkami obírají lidi o majetek. V jedné vesnici, kde seberou kováři celou kovárnu, žije s matkou lenoch Vojta. Ten už deset let leží jenom na peci a sní o zemi, kde pečení holubi létají až do huby. Bratři mu namluví, že tam právě jdou. Vojta vyskočí z postele a jde s nimi,“ prozrazuje Sokolovský, který má rád pohádky už od dětství. Tvrdí, že každá správná pohádka musí mít dobrý konec a zlo bude po zásluze potrestáno. „Myslím si, že dnešní moderní pohádky, které končí špatně a podivně, ani pohádkami nejsou. Pohádka pro děti musí mít zápornou postavu, ideální je i výskyt nadpřirozených bytostí. V naší pohádce najdou děti čerta, loupežníka a hejkala,“ dodává Sokolovský.

Koktavého Drždukáta hraje Jaroslav Kuneš a nafintěného Držgrešleho František Řehák. Společně ukradnou čertovi kouzelný pytel, ve kterém všechno mizí. Čert (Břetislav Rychlík) je totiž měl odnést za jejich hříchy do pekla. Místo toho je ale zavřený ve skříni. Bez pytle a obou povedených bratrů se do pekla nemůže vrátit... V pohádce hrají i živá zvířata – kůň, slepice, kočka, zajíc, fretka, tchoř a sova. A právě práce se zvířaty s sebou přináší značné komplikace. „Když točíte se zvířaty, nikdy předem nevíte, do čeho jdete. Točili jsme například se zajícem, který měl jen proběhnout před kamerou. Zajíc vyběhl, zastavil se a díval se na nás,“ vzpomíná režisér Sokolovský.

A jak se herci Jaroslavu Kunešovi líbila role koktavého Drždukáta? „Tihle dva zloději jsou takoví současní lotříci. Kradou a myslí si, že je to beztrestné. K lidem se chovají drze, arogantně a povýšeně. Neujdou však spravedlivému trestu.“ Kovářovu dceru Aničku si zahrála Jitka Schneiderová a Vojtu Václav Svoboda.

Pohádky patří k našemu životu odnepaměti. A nezáleží na tom, jestli jsou nám dva roky nebo sedmdesát. Vždyť právě v pohádce nacházíme všechno, co nám ve skutečném životě občas chybí – něžné pohlazení, potrestání zla a spravedlnost.

Text: Jarka Marešová
Foto archiv ČT Brno
Převzato z týdeníku ČT+
Stopáž58 minut
Rok výroby 1997
 ST 4:3