13. komnata Josefa Váni

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 13967  
Sdílet
| Poslat odkaz

Slavný žokej a mnohonásobný vítěz Velké pardubické byl mnohokrát zraněn. Po jednom z pádů při dostihu přežil svou vlastní smrt (2007). Připravili: P. Kovář, V. Hamerník a P. Slavík

Josef Váňa je nepřehlédnutelnou postavou našeho dostihového sportu. Kromě absolutních rekordů na nejslavnějším a nejtěžším překážkovém dostihu kontinentu, Velké pardubické steeplechase, kterou vyhrál pětkrát a čtyřikrát na ní dovedl k vítězství jediného koně – Železníka (v době natáčení tohoto pořadu, tedy v roce 2007), kromě stovek vítězství v dalších překážkových dostizích po celé Evropě jej charakterizuje i neobyčejná vůle, snad až posedlost, která mu umožňuje nejen vyhrávat, ale někdy i přežít.

Za téměř třicet let své dostihové kariéry prodělal Váňa neuvěřitelné množství zranění. Jak sám říká, těžko by ve svém těle našel kost, kterou by neměl alespoň jednou zlomenou. A to včetně pánve nebo obratlů páteře. Avšak ani ti, kteří dostihový sport sledují, si toho často neměli šanci všimnout. Váňa totiž řadu dostihů absolvoval s nezhojenými zlomeninami a navíc jeho tělo má neobyčejně rychlou schopnost regenerace. Zranění, které by si u jiného vyžádalo několikaměsíční léčbu a rehabilitaci, zvládá v řádu dnů. Ordinuje si velmi neortodoxní léčebné postupy, praktikuje zvláštní životosprávu, svěřuje se do péče jak klasické tak i alternativní medicíny. Mimo to je tvrdohlavý, impulzivní, mnozí jej mají za blázna. Zkrátka – je to neuvěřitelný samorost. Událost, na které se tvůrci rozhodli toto vyprávění o něm postavit, svým mezním charakterem jeho pestrý životní příběh i kontroverzní osobnost dokonale vystihuje.

Přestože byl na začátku 90. let Váňa uznávaným a slavným jezdcem, jeho existenční podmínky byly stále velmi skromné. Svoji finanční situaci řešil tím, že si našel práci jezdce a trenéra v Německu. 5. června 1994 během dostihu v Baden-Badenu spadl na překážce a za ním běžící kůň mu hřbetem dopadl na hlavu a hrudník. Půl tuny živé váhy, jakoby se ocitl pod hydraulickým kladivem. Otřes mozku, zlomená pánev, pohmožděný hrudník s mnohočetnými zlomeninami žeber, utržená polovina levé plíce. Došlo k opakované zástavě srdce a klinické smrti. Pomocí elektrošoků se cestou do nemocnice podařilo Váňu oživit, ale velké naděje mu lékaři nedávali. Několik dní byl v komatu. Po třech nedělích, během převozu z Baden-Badenu do Prahy na Bulovku se stavil doma v Bohuslavicích u Karlových Varů a cvičně si vylezl na koně. Po šesti týdnech začal trénovat a 13. srpna, tj. dva měsíce po úrazu opět závodil. V říjnu toho roku samozřejmě jel i Velkou pardubickou.

Průběh těchto dní – od úrazu až po návrat na dostihovou dráhu – tvoří kostru filmu. Z této perspektivy nahlížíme i ostatní podstatné peripetie Váňova života a jezdecké kariéry.

Průvodcem je publicista Pavel Kovář, který se s Josefem Váňou léta přátelí a který o jeho životním příběhu napsal knihu.

Tuto část pořadu nelze v současné době přehrát. » Videoarchiv

Diskuse diváků
 • klokoci 27. 3. 2015 23:10

  klokoci

  Viděla jsem ty filmy s Vilhelmovou. Je zvláštní, ale brala jsem je asi úplně jinak. Vid…

 • Alena K. 27. 3. 2015 22:56

  AS má můj obdiv

  Myslím, že Andree Sedláčkové paradoxně v životě pomohlo "špatné" rozhodnutí emigrovat, prot…

 • emigrant s velkym E 27. 3. 2015 22:36

  'psycholog'

  ten pan co ve 12 minute analyzuje emigranty je pekny blbec a ta psycholozka je…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2007 – ST  4:3
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Nejbližší díly ve vysílání

pátek 20. 3.

Svatopluk Matyáš

pátek 27. 3.

Andrea Sedláčková

středa 8. 4.

Helena Vondráčková

Související pořady
Edice ČT
Druhé pokračování osudů slavných právě vyšlo!

13. komnata je pořad, který už není potřeba představovat. O jeho úspěchu svědčí i druhé pokračování jeho knižní podoby.

Křest a autogramiáda knihy 13. komnata – osudové křižovatky slavných potřetí

V pondělí 8. prosince proběhl v Paláci knih Luxor v Praze na Václavském náměstí křest a autogramiáda již třetí knihy z ediční řady 13. komnata 13. komnata – osudové křižovatky slavných potřetí.