Na cestě po Tasmánii

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 4228  
Sdílet
| Poslat odkaz

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na australský ostrov za nemocnými čerty, jablečnou královnou krásy, stometrovými eukalypty a do města plného fresek (2012)

Tasmánie je nejen jediným australským ostrovním státem, ale je zároveň i státem nejmenším a v porovnání s kontinentální Austrálií zde žije jen velmi málo obyvatel. Ostrov leží 250 km jižně od australské pevniny, uprostřed bouřlivých vod oceánu. Díky izolaci si uchoval původní koloniální ráz, a ušetřena byla i většina tasmánské divočiny, dnes celosvětově obdivované, unikátní a chráněné. Asi třetinu celého území tvoří národní parky, eukalyptové lesy a deštné pralesy. Ve všech propagačních materiálech se píše, že zde žijí jedni z nejpřátelštějších lidí na světě – a uvádí se to možná proto, aby se navždy zapomněla a překonala temná minulost. Tasmánie byla trestaneckou kolonií a během divokého osídlování místní zcela vyvraždili původní obyvatele – způsobem, který lze nazvat genocidou. Dnes jsou však místní mírumilovní a láskyplně se starají o huňaté ovce, jablečné sady a vinice, kterým se zde daří díky vynálezu českého emigranta.

Přehrát video

Co se do pořadu nevešlo

Zatímco především na západně ostrova zůstala, alespoň částečně, zachována původní tasmánská příroda s mnoha endemickými druhy, které nenjademe nikde jinde na světě, evropské osidlování Tasmánie se od počátku soustředilo spíše na její východní část. Ráz krajiny se změnil, noví obyvatelé sem přivezli nové kulturní plodiny a domestifikovaná zvířata: zavedli chov ovcí, pěstování vinné révy či jablek. V posledních několika dekádách se na Tasmánii začal pěstovat další nepůvodní druh – lanýže.Vydali jsme se poblíž městečka Mole Creek na „lanýží farmu“ a pokusili jsme se společně s Markem Bowermanem a psem Rexem labužníky tolik ceněnou houbu skrývající se pod povrchem země najít.

Diskuse diváků
 • Jiří Mikula 23. 7. 2015 21:51

  Flash player / netýká se konkrétního videa

  Mohli byste, prosím, přestat konečně používat Flash player a přejít i pro desktop na HTML5? …

 • Katka 17. 6. 2015 08:37

  Saúdská Arábie

  Líbí se mi díly o Saúdské Arábii. Doufám, že budou víc než 2. Jak se vám podařilo získat vízum?…

 • George 15. 6. 2015 10:15

  Filipíny

  Díl z Filipín byl na běžný standard cyklu překvapivě vtipný a svěží. Čím to asi je? Že by se pan Sís nene…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2012 – ST  AD  HD
Žánr: Dokument
Nejbližší díly ve vysílání
Další zdroje