Na cestě po Ománu

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 4042  
Sdílet
| Poslat odkaz

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem středověkou cestou kadidla, za staviteli lodí s tisíciletou tradicí, netopýřími ženami a želví porodnicí na pláži Indického oceánu (2006). Připravili: T. Schäfer, J. Drbohlav a M. Kučera

Sultanát Omán leží na nejvýchodnějším okraji Arabského poloostrova a donedávna byl uzavřenou absolutní monarchií. Opřádá ho množství legend i předsudků. Napříč pohádkovou pouštní zemí sultána Qaboose vedla středověká cesta kadidla. Frankincense neboli františek je smůla ze zvláštních křivolakých pouštních stromků rostoucích pouze na území za Prázdným prostorem – arabskou pouští Rub Al Khalí. Strom je podle legendy dar od Alláha místním obyvatelům, kteří kadidlem zásobovali katolickou církev v Evropě. Ovšem dnešní bohatství Ománu pramení především z ropy. Proto také od úrodné planiny Salaláhu kolem rudých písečných dun pouště Wahiba dnes vedou moderní silnice až do bílého skalního města Muscatu. Mořskou trasou zase k majáku na mysu Ras Al-Hadd každoročně připlouvají karety z celého Indického oceánu, které si zdejší pláž vybraly ke kladení vajec. Malé želvičky čeká hned po narození první boj o přežití. Do rozednění musí najít cestu k vodě, jinak je spálí denní žár.

Přehrát video

Diskuse diváků
 • Martin 8. 2. 2015 12:10

  Chorál

  Dobrý den, jak se prosím jmenuje chorál ze začátku dílu o Bavorsku. Děkuji

 • Roman Kozinski 18. 1. 2015 13:14

  Otázka na zvukový doprovod

  Dobrý den; sledoval jsem pořad Na cestě, konkrétně epizodu Malta. Zaujal mne chorál ve druhé a …

 • 11. 1. 2015 09:16

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 28 minut – Rok výroby: 2006 – ST  AD
Žánr: Dokument
Nejbližší díly ve vysílání

pátek 6. 3.

Omán