Na cestě po Ladakhu

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 3988  
Sdílet
| Poslat odkaz

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem indickým Himálajem, kde vysoko v horách vítr a déšť recitují buddhistické mantry, jezdci na koních hrají pólo a parta brněnských nadšenců opravuje klášterní fresky (2006). Režie J. Marek

Na cestě po LadakhuNa cestě po LadakhuNa cestě po LadakhuNa cestě po Ladakhu

Ladakh je země starobylých lamaistických klášterů, unikátní kultury, vysokých hor a modrého nebe. Celá oblast, přezdívaná Malý Tibet nebo Šangri-La, se nachází vysoko v Himalájích, ve výšce od 3500 metrů nad mořem. Politicky je součástí indických států Džammú a Kašmír, geograficky a historicky je to svébytné území. Kulturně je Ladakh spjatý se sousedním Tibetem, z jehož buddhismu a lamaismu vychází.
Městečko Leh je zmenšenina dnes už pomalu zapomenuté podoby tibetské Lhasy. Nad městem se tyčí „malá“ Potala – někdejší sídlo královské rodiny. Překvapivě tady ale najdeme i české stopy v podobě kostela a školy Moravských bratří. Nejde o aktivitu přímých pobělohorských exulantů, jsou to Moravští bratři z 19. století, původem z Německa. Opravdu česká stopa zde ale přece jen je. Nad městem má hrobku Ferdinand Stoliczka, geograf a geolog, kterého osud v 19. století zavál až do této vzdálené horské krajiny. Stal se zakladatelem indické kartografie a tady našel i poslední odpočinek. V současnosti pojí Českou republiku s Ladakhem skupina nadšenců, kteří přes léto opravují fresky v klášteře Diskit. V Lehu se mj. také seznámíme s jezdeckým pólem, sportem, který se v Himálajích zrodil a do světa jej vyvezli o mnoho let později Britové.

Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek

Přehrát video

Diskuse diváků
 • Roman Kozinski 18. 1. 2015 13:14

  Otázka na zvukový doprovod

  Dobrý den; sledoval jsem pořad Na cestě, konkrétně epizodu Malta. Zaujal mne chorál ve druhé a …

 • 11. 1. 2015 09:16

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

 • Karel 30. 12. 2014 19:09

  Vietnam

  Zajímavý film. Pokud to chcete vidět "naživo" podívejte se www.dovietnamu.cz

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 28 minut – Rok výroby: 2006 – ST
Žánr: Dokument
Nejbližší díly ve vysílání

úterý 27. 1.

Ladakh

středa 28. 1.

Údolí řeky Douro