Na cestě po Mendoze

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 4224  
Sdílet
| Poslat odkaz

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem za příběhem starého argentinského vinaře, adeptkami na hroznovou královnu krásy a na úpatí nejvyšší hory amerického kontinentu (2009). Režie M. Kučera

Argentinskou oblast Mendoza v podhůří andských vrcholů proslavilo víno. „Mendocinos“ udržují tradici jeho pěstování po staletí a vrcholem každého roku je přirozeně sklizeň. Během prvního březnového týdne, tedy na jižní polokouli na začátku podzimu, se koná Fiesta de la Vendimia. Kromě symbolického vyjádření díků za sklizeň je zlatým hřebem oslav volba královny vinobraní, s nimiž se obyvatelé osobně seznamují při velkolepé přehlídce. Zatímco v nížině panuje vinařský ruch, rozlehlá horská oblast Mendozy je z větší části téměř pustá. Život zde ustrnul po nedávném zrušení železnice, která oblast spojovala s chilskou metropolí Santiago de Chile. Transandská železnice vedla po kamenitých úbočích horských velikánů, mizela v mnoha tunelech a překonávala hluboké rokle na montovaných můstcích. Byla nejen tepnou hor, ale i unikátní dopravní stavbou svého druhu. Také proto dnes usilují různé spolky o její záchranu a znovuuvedení do provozu. Veškerá přeprava zboží se nyní odbývá na korbách nákladních vozů a horské vesnice se následkem toho postupně vylidňují. Místní je opouštějí a na jejich místo nastupuje turistický průmysl. Rozmáhá se především horolezectví a trekking, přičemž hlavní trasy kopírují bývalou železnici. Zvláštní skalní útvar Puente del Inca – přírodní most pnoucí se přes řeku Las Cuevas – láká do hor návštěvníky z celé Jižní Ameriky. Ovšem hlavním magnetem je hora Aconcagua, nejvyšší vrchol obou Amerik tyčící se do bezmála 7000 metrů nad mořem. Protože hora je pro vysokohorské turisty schůdná, snaží se ji ročně zdolat okolo 3500 lidí. Nával novodobých dobyvatelů ze všech končin světa většinou ponechává bez povšimnutí malý hřbitůvek v ústraní cesty k hoře, kde odpočívají ti z méně šťastných vyzyvatelů.

Přehrát video

Diskuse diváků
 • Jiří Mikula 23. 7. 2015 21:51

  Flash player / netýká se konkrétního videa

  Mohli byste, prosím, přestat konečně používat Flash player a přejít i pro desktop na HTML5? …

 • Katka 17. 6. 2015 08:37

  Saúdská Arábie

  Líbí se mi díly o Saúdské Arábii. Doufám, že budou víc než 2. Jak se vám podařilo získat vízum?…

 • George 15. 6. 2015 10:15

  Filipíny

  Díl z Filipín byl na běžný standard cyklu překvapivě vtipný a svěží. Čím to asi je? Že by se pan Sís nene…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2009 – ST
Žánr: Dokument
Nejbližší díly ve vysílání

čtvrtek 30. 7.

Mendoza

čtvrtek 30. 7.

Vitorazsko