Hledám práci

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1  
Sdílet
| Poslat odkaz

Překročit vlastní stín

Centrum publicistiky a dokumentu Televizního studia Ostrava nabízí televizním divákům už od roku 2005 pořad s názvem Nemám práci. Magazín věnovaný fenoménu nezaměstnanosti se na obrazovkách poprvé objevil v září 2005. Od té doby bylo odvysíláno osmdesát premiérových vydání určených nejen půl milionu lidí bez práce.

Tvůrci pořadu Nemám práci podávají inspirativní pomocnou ruku těm, kteří se ocitli v nelehké životní situaci a snaží se ji aktivně řešit. „Veřejnoprávní televize se důležitému tématu nezaměstnanosti do té doby prakticky nevěnovala. Přitom je to fenomén, který ovlivňuje mnoho vrstev společnosti. V současné době navíc dorůstá generace, která nikdy neviděla své rodiče pracovat, protože přišli o zaměstnání v první vlně na počátku devadesátých let a z různých důvodů si už práci nenašli. To je například jedno ze závažných témat, kterému se chceme v budoucnu intenzivně věnovat,“ vysvětluje dramaturg pořadu Josef Albrecht. Magazín vysílaný každou středu na ČT1 v 15.05 (repríza ve čtvrtek ve 23.35) se opírá o skutečné lidské osudy a zkušenosti. „O projektu pořadu Nemám práci jsme si začali v Centru publicistiky a dokumentu v ostravském studiu ČT povídat někdy na podzim roku 2004. Přípravy k realizaci tedy trvaly zhruba rok,“ prozradil Josef Albrecht. Kateřina Huberová magazínem diváky provází: „Moderování pořadu Nemám práci vnímám jako nejplastičtější. Na rozdíl od práce v rádiu či moderování studiového Dobrého rána taky vyjíždím do terénu a mám kontakt s přímými účastníky magazínu. A zjišťuji, že co člověk, to samostatný příběh…“ Pořad využívá poznatků z oblasti rozvoje lidských zdrojů, ze systému rekvalifikací a uplatnění v mnoha profesích. Poskytuje servis pro komunikaci s úřady i se zaměstnavateli, tvůrci spolupracují s úřady práce, psychology, sociology a dalšími odborníky v dané oblasti. Mezi poradce, se kterými štáb pravidelně pracuje, patří psycholog Vladislav Kos ze společnosti Mita Thor, který se zabývá už dlouho personálními otázkami. Dalšími oporami jsou Dagmar Petříková, Lenka Fabíková, Dagmar Witoszová, Jarmila Hladilová a Svatava Baďurová z ostravských pracovních úřadů.

„V magazínu mají lidé možnost dostat balík informací na jedno téma a nezaměstnanost je ukázána z mnoha úhlů pohledu,“ vysvětlila Dagmar Petříková, vedoucí Úřadu práce v Ostravě-Vítkovicích, která se na pořadu podílí od jeho vzniku. „Ze zkušenosti víme, že lidé jsou při styku s úřady více či méně stresovaní, takže informace, které dostanou na úřadu práce, tak zcela nevnímají. Při sledování pořadu mají možnost se k informacím podrobně rozpracovaným a zopakovaným dostat znovu. Setkávám se i s tím, že lidé, kteří pořad sledovali, se na mě obraceli s konkrétními žádostmi o radu. Z reakcí našich klientů vím, že magazín Nemám práci vnímají velmi kladně,“ doplnila Dagmar Petříková. V jednotlivých rubrikách se představují různá sdružení, nadace a spolky, které pomáhají nezaměstnaným. Posunem v celkové koncepci pořadu je také práce na tématech souvisejících se zaměstnáváním Čechů v zahraničí a cizinců v Česku.

„Snažíme se také o to, aby jednotlivé reportáže měly určitý motivační potenciál. Na rozdíl od počátečních dílů jsme víceméně opustili úřednická témata a dostali se blíž ke konkrétním nezaměstnaným,“ upřesnil Josef Albrecht. Moderátorka Kateřina Huberová dodává: „Domnívám se, že magazín Nemám práci je tím nejvíc veřejnoprávním pořadem, který teď na televizních obrazovkách existuje. Říkám to s lehkou nadsázkou, ale skutečně je službou veřejnosti se vším všudy. A protože nic není černobílé, jsme s kolegy přesvědčeni, že by se měl začít věnovat i zaměstnavatelům a ukázat nejen líc, ale i rub mince: jak je těžké sehnat kvalitní pracovní sílu.“ Štáb, který tvoří produkční Pavla Švábová, reportérka Monika Barchanská a režisér Marcel Petrov, přiváží pozitivní ohlasy ze všech koutů České republiky. „Zpětná vazba je cítit na každém natáčení. Všichni vidíme, že pořad už je zavedený a že na obrazovky ČT patří. Prakticky v každém vydání je příběh někoho, kdo se pokusil překročit vlastní stín a překonat své problémy. U lidí, kteří zaměstnání berou vážně, je opravdu veliký problém, když o ně přijdou. Zkušenost s televizí je pro ně cenná – některým dodá určitou dávku sebevědomí,“ shrnuje pozitivní dopad pořadu dramaturg Josef Albrecht. Pokud se týče konkrétních rad pro nezaměstnané, jednoznačný, univerzální recept podle autorů pořadu neexistuje. Přesto se shodují v tom, že klíčová rada je zřejmě psychologická, a sice: VĚŘIT SI!

text: Petra Špornová
foto: Rostislav Šimek
převzato z časopisu ČT+
Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Magazín
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.

Související pořady