Kultura.cz

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Revue událostí, zajímavostí, rozhovorů a kritických postřehů z Moravy a Slezska (2012)

Portrét:
Industriální krajina Svatoslava Böhma

Svou výstavní premiéru zažily industriální krajiny grafika a výtvarníka Svatoslava Böhma. Kresby, které vznikaly na Ostravsku a Karvinsku v letech 1962 až 1964, ležely několik desítek let zaprášené a netknuté v ateliéru. Na jejich existenci samotného autora upozornila až povodeň. Letos je vystavila ostravská galerie Beseda. Úzce profilovaná instituce, která se zaměřuje především na mladé talentované výtvarníky – třicátníky, tentokrát vystavila dílo 78letého umělce. I když… v době, kdy grafiky tvořil, mu bylo právě třicet let.

přehrát video

Reportáž:
Svatojánská kostelní věž

Unikátní prostorem i zaměřením je nová Galerie Věž ve Frýdku-Místku, kterou provozuje sdružení Filip Neri. Je přímo ve věži tamního kostela sv. Jana Křtitele a specializuje se na medium instalace. Úzký prostor mezi prvním schodem vedoucím do zvonice až po samotné zvony už vyzkoušelo několik umělců. Každý vymyslel něco originálního. Multimediální umělec Petr Zubek, rodák z Frýdku-Místku žijící v Düsseldorfu, zavěsil do věže čtyřicetimetrový pruh látky, na který maloval své dojmy z Afriky.

přehrát video

Reportáž:
Digitalizace českých kin

Od 1. ledna 2013 budou do tuzemských kin distribuovány pouze digitální kopie filmů a kina, které doposud neprošla tzv. digitalizací, nebudou moci hrát premiérové snímky. Pro řadu obcí a měst, jejichž kinosály dosud nejsou digitalizované, tak vzniká závažný problém a v blízké budoucnosti jim hrozí definitivní zánik. Takových malosálových kin, která se budou muset obávat o svou další existenci, může být na konci letošního roku až dvě stovky. Zavřou také vaše oblíbené kino?

přehrát video

Buďte v obraze:
John Cage – Na houby

Výstava, kterou zorganizovalo občanské sdružení Bludný kámen, připomíná 100. výročí narození Johna Cage a 20 let od jeho úmrtí. Na různých místech v Opavě vystavuje 80 autorů, kteří se nechali inspirovat a ovlivnit jeho dílem. Prostory výstavy nejsou typické, musely se dílům přizpůsobit.

přehrát video

Buďte v obraze:
Ostravská Elektra

Slavná ostravská kavárna na hlavní třídě má jméno Elektra a teď se po mnoha letech vrací její zašlá sláva. Ke kavárenským stolkům do přízemí usednou návštěvníci. Do prvního patra budou mít přístup jen klienti banky, která kavárnu provozuje. Celý interiér navrhl architekt Petr Hrůša. Ovšem nová Elektra nebude kopií té původní. Duch kavárny vídeňského střihu zůstane zachován.

přehrát video

Uloženo v depozitu:
Portrét Mechtildy Lichnowské

Kněžna Mechtilda Lichnowská, majitelka posledního zámku v Hradci nad Moravicí, byla osvícená dáma, která chodila v kalhotách, kouřila doutníky a pěstovala čilé společenské i korespondenční styky. Busta i portrét, který často putuje Evropou z výstavy na výstavu, je k vidění v Hradci nad Moravicí.

přehrát video

Diskuse diváků
 • dsffsdsdfsdf sdffdsfdfsdsdf 1. 8. 2016 10:37

  umelec?

  ze prej umelec... tohle sem umel uz v 10ti ...

 • ten nejvyšší 9. 4. 2013 16:19

  v pondělí před obědem?děláte si srandu?

 • kazetak 18. 1. 2013 15:51

  kazetak

  Duta pro Dute.

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2012 – ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Nejbližší díly ve vysílání

úterý 11. 4. po půlnoci

Poezie místo reklamy
Lenka Kocierzová
Dalibor Halátek
Občanské sdružení Za Opavu
Ostravské muzeum

středa 12. 4. po půlnoci

Třicátiny Bílého divadla
To pivo je mým topivem
Rozhovor s Martinem Mikoláškem
Pohlednice z fotografií Ostravy
Betlém Josefa Partsche

pondělí 24. 4. po půlnoci

Rekonstrukce opavského Obecního domu
Lidé z kolonií vyprávějí své dějiny
Porcelánový svět malíře Aleše Hudečka