Kultura.cz

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Revue událostí, zajímavostí, rozhovorů a kritických postřehů z Moravy a Slezska (2012)

Portrét:
Industriální krajina Svatoslava Böhma

Svou výstavní premiéru zažily industriální krajiny grafika a výtvarníka Svatoslava Böhma. Kresby, které vznikaly na Ostravsku a Karvinsku v letech 1962 až 1964, ležely několik desítek let zaprášené a netknuté v ateliéru. Na jejich existenci samotného autora upozornila až povodeň. Letos je vystavila ostravská galerie Beseda. Úzce profilovaná instituce, která se zaměřuje především na mladé talentované výtvarníky – třicátníky, tentokrát vystavila dílo 78letého umělce. I když… v době, kdy grafiky tvořil, mu bylo právě třicet let.

přehrát video

Reportáž:
Svatojánská kostelní věž

Unikátní prostorem i zaměřením je nová Galerie Věž ve Frýdku-Místku, kterou provozuje sdružení Filip Neri. Je přímo ve věži tamního kostela sv. Jana Křtitele a specializuje se na medium instalace. Úzký prostor mezi prvním schodem vedoucím do zvonice až po samotné zvony už vyzkoušelo několik umělců. Každý vymyslel něco originálního. Multimediální umělec Petr Zubek, rodák z Frýdku-Místku žijící v Düsseldorfu, zavěsil do věže čtyřicetimetrový pruh látky, na který maloval své dojmy z Afriky.

přehrát video

Reportáž:
Digitalizace českých kin

Od 1. ledna 2013 budou do tuzemských kin distribuovány pouze digitální kopie filmů a kina, které doposud neprošla tzv. digitalizací, nebudou moci hrát premiérové snímky. Pro řadu obcí a měst, jejichž kinosály dosud nejsou digitalizované, tak vzniká závažný problém a v blízké budoucnosti jim hrozí definitivní zánik. Takových malosálových kin, která se budou muset obávat o svou další existenci, může být na konci letošního roku až dvě stovky. Zavřou také vaše oblíbené kino?

přehrát video

Buďte v obraze:
John Cage – Na houby

Výstava, kterou zorganizovalo občanské sdružení Bludný kámen, připomíná 100. výročí narození Johna Cage a 20 let od jeho úmrtí. Na různých místech v Opavě vystavuje 80 autorů, kteří se nechali inspirovat a ovlivnit jeho dílem. Prostory výstavy nejsou typické, musely se dílům přizpůsobit.

přehrát video

Buďte v obraze:
Ostravská Elektra

Slavná ostravská kavárna na hlavní třídě má jméno Elektra a teď se po mnoha letech vrací její zašlá sláva. Ke kavárenským stolkům do přízemí usednou návštěvníci. Do prvního patra budou mít přístup jen klienti banky, která kavárnu provozuje. Celý interiér navrhl architekt Petr Hrůša. Ovšem nová Elektra nebude kopií té původní. Duch kavárny vídeňského střihu zůstane zachován.

přehrát video

Uloženo v depozitu:
Portrét Mechtildy Lichnowské

Kněžna Mechtilda Lichnowská, majitelka posledního zámku v Hradci nad Moravicí, byla osvícená dáma, která chodila v kalhotách, kouřila doutníky a pěstovala čilé společenské i korespondenční styky. Busta i portrét, který často putuje Evropou z výstavy na výstavu, je k vidění v Hradci nad Moravicí.

přehrát video

Diskuse diváků
 • dsffsdsdfsdf sdffdsfdfsdsdf 1. 8. 2016 10:37

  umelec?

  ze prej umelec... tohle sem umel uz v 10ti ...

 • ten nejvyšší 9. 4. 2013 16:19

  v pondělí před obědem?děláte si srandu?

 • kazetak 18. 1. 2013 15:51

  kazetak

  Duta pro Dute.

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2012 – ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT art – středa 15. 3. po půlnoci – 03:00

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT art – neděle 19. 3. po půlnoci – 03:35

Nejbližší díly ve vysílání

úterý 14. 3. po půlnoci

Výjev Zavraždění sv. Václava poprvé vystaven ve Vítkovicích
Biograf 16
Rozhovor s Eugenem Indjicem
Tabatěrka z tlačeného papíru
Acetylénová hornická stacionární lampa z roku 1910

středa 15. 3. po půlnoci

Industriální krajina Svatoslava Böhma
Svatojánská kostelní věž
Digitalizace českých kin
John Cage – Na houby
Ostravská Elektra
Portrét Mechtildy Lichnowské

pondělí 27. 3. po půlnoci

ČNB vystavila své poklady
Park Boženy Němcové
Jan Žemla
La Wally
New York, Ostrava a zpět
Jan Malura
Posmívání Kristu