Revue událostí, zajímavostí, rozhovorů a kritických postřehů z Moravy a Slezska (2012)

Obsah dílu

Přehrát vše
Reportáž

Dolní oblast Vítkovice

Bývaly doby, kdy tohle ocelové město uprostřed Ostravy žilo naplno. Těžilo se v něm uhlí a vyráběl se z něj koks, který tavil v peci železo. Pak se šachta i pece staly národní kulturní památkou. Ale co s ní?
Majitelé chtěli nejprve bourat, památkáři byli proti a politici krčili rameny. Po mnoha debatách vzniklo zájmové sdružení právnických osob Dolní oblast Vítkovice. Jeho členové začali shánět peníze a hledat pro ocelové město nové využití. Přizvali architekta Josefa Pleskota, část obnovy památky je u konce… a co bude teď?


Portrét

Jaroslav Kocián

Jaroslav Kocián, fotograf a pedagog. Narodil se v Havířově a ač jeho fotografie cestují po světových výstavách, on sám Moravskoslezskému kraji zůstal věrný. Vladimír Birgus, vedoucí Institutu tvůrčí fotografie v Opavě, nazval Kociána jedním z nejmladších představitelů portrétní a dokumentární fotografie u nás. Jeho tvorbu nejvíce ovlivňují lidé z jeho bezprostředního okolí a samotné prostředí, ze kterého pochází.


Reportáž

Kino na hranici

Po čtrnácté okupovala filmová přehlídka Český a Polský Těšín. Tentokrát jsme se zajímali o dva nestory české a polské kinematografie. O scenáristu a herce Zdeňka Svěráka a o polského scenáristu a režiséra Antoni Krauze. Na obou březích řeky Olše se tak několik dní žilo filmově až do noci.


Kritická židle

Kritická židle Petra Rotrekla

"V Opavě vznikly tři úžasné kulturní prostory, ale je to jakýmsi mementem nad kulturními pracovníky, protože ufinancovat provoz, zajistit zaměstnance a být efektivní, je opravdu velmi náročné. Chce to nadšení, nápaditost a invenci, aby přesvědčili nejen politiky, ale také potenciální sponzory, že finance ze soukromého i veřejného prostoru jsou naprosto na kulturu nutné…
Druhý velký postesk bude nad digitalizací kin. My sice nemůžeme jít proti toku času a proti technologickému pokroku, ale ten drtivý tlak distribučních společností, které nám tlačí své americké novinky, bude čím dál větší," říká Petr Rotrekl.


Nenechte si ujít

Butovské Duperele

Ostravská kapela Buty vydává nové album, které má opět originální název. Jmenuje se Duperele, což je v ostravském dialektu pojmenování pro maličkosti a zbytečnosti.


Uloženo v depozitu

Potupné masky

Potupné masky, masky hanby, byly v minulosti používány pro výkon trestního práva. Bývaly součástí potupných trestů u pranýře, kdy byl odsouzený připoután s maskou na hlavě a se zavěšenou cedulkou s popisem zločinu, kterého se dopustil. Pranýře stávaly na náměstí před radnicemi, kde se každý mohl na odsouzeného podívat.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 ST
ŽánrMagazín