Kultura.cz

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Revue událostí, zajímavostí, rozhovorů, aktualit a kritických postřehů z Moravy a Slezska

Reportáž:
Dolní oblast Vítkovice

Bývaly doby, kdy tohle ocelové město uprostřed Ostravy žilo naplno. Těžilo se v něm uhlí a vyráběl se z něj koks, který tavil v peci železo. Pak se šachta i pece staly národní kulturní památkou. Ale co s ní?
Majitelé chtěli nejprve bourat, památkáři byli proti a politici krčili rameny. Po mnoha debatách vzniklo zájmové sdružení právnických osob Dolní oblast Vítkovice. Jeho členové začali shánět peníze a hledat pro ocelové město nové využití. Přizvali architekta Josefa Pleskota, část obnovy památky je u konce… a co bude teď?

přehrát video

Portrét:
Jaroslav Kocián

Jaroslav Kocián, fotograf a pedagog. Narodil se v Havířově a ač jeho fotografie cestují po světových výstavách, on sám Moravskoslezskému kraji zůstal věrný. Vladimír Birgus, vedoucí Institutu tvůrčí fotografie v Opavě, nazval Kociána jedním z nejmladších představitelů portrétní a dokumentární fotografie u nás. Jeho tvorbu nejvíce ovlivňují lidé z jeho bezprostředního okolí a samotné prostředí, ze kterého pochází.

přehrát video

Reportáž:
Kino na hranici

Po čtrnácté okupovala filmová přehlídka Český a Polský Těšín. Tentokrát jsme se zajímali o dva nestory české a polské kinematografie. O scenáristu a herce Zdeňka Svěráka a o polského scenáristu a režiséra Antoni Krauze. Na obou březích řeky Olše se tak několik dní žilo filmově až do noci.

přehrát video

Kritická židle:
Kritická židle Petra Rotrekla

"V Opavě vznikly tři úžasné kulturní prostory, ale je to jakýmsi mementem nad kulturními pracovníky, protože ufinancovat provoz, zajistit zaměstnance a být efektivní, je opravdu velmi náročné. Chce to nadšení, nápaditost a invenci, aby přesvědčili nejen politiky, ale také potenciální sponzory, že finance ze soukromého i veřejného prostoru jsou naprosto na kulturu nutné…
Druhý velký postesk bude nad digitalizací kin. My sice nemůžeme jít proti toku času a proti technologickému pokroku, ale ten drtivý tlak distribučních společností, které nám tlačí své americké novinky, bude čím dál větší," říká Petr Rotrekl.

přehrát video

Nenechte si ujít:
Butovské Duperele

Ostravská kapela Buty vydává nové album, které má opět originální název. Jmenuje se Duperele, což je v ostravském dialektu pojmenování pro maličkosti a zbytečnosti.

přehrát video

Uloženo v depozitu:
Potupné masky

Potupné masky, masky hanby, byly v minulosti používány pro výkon trestního práva. Bývaly součástí potupných trestů u pranýře, kdy byl odsouzený připoután s maskou na hlavě a se zavěšenou cedulkou s popisem zločinu, kterého se dopustil. Pranýře stávaly na náměstí před radnicemi, kde se každý mohl na odsouzeného podívat.

přehrát video

Diskuse diváků
 • dsffsdsdfsdf sdffdsfdfsdsdf 1. 8. 2016 10:37

  umelec?

  ze prej umelec... tohle sem umel uz v 10ti ...

 • ten nejvyšší 9. 4. 2013 16:19

  v pondělí před obědem?děláte si srandu?

 • kazetak 18. 1. 2013 15:51

  kazetak

  Duta pro Dute.

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2012 – P  ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Nejbližší díly ve vysílání

středa 18. 1. po půlnoci

Slezské muzeum
Výstava Černá slunce
Harfenistka Ivana Dohnalová

čtvrtek 19. 1. po půlnoci

Janáčkova Věc Makropulos
Divadlo Petra Bezruče po rekonstrukci
Fotograf Robert Goláň

sobota 21. 1. po půlnoci

(1/21)

Festival Pifpaf
Opera Cardillac

Související pořady