Verše F. Šrámka recituje M. Slaný, skladby B. Smetany hraje klavíristka J. Čechová. Režie J. Nekvasil
Klavíristka Jitka Čechová studovala na konzervatoři v Praze (prof. Jan Novotný) a potom pokračovala ve svém hudebním vzdělávání na Akademii múzických umění v Praze (prof. P. Toperczer). Velký vliv na rozvoj její hudební individuality měla postgraduální studia u Eugena Indjice v Paříži a Vitali Berzona ve Freiburgu. Další zkušenosti sbírala na mistrovských kurzech R. Kehrera ve Výmaru, E. Indjice a L. Bermana v Piešťanech. Jitka Čechová získala titul laureáta v řadě mezinárodních soutěží - "Virtuosi per musica di pianoforte" v Ústí n. Labem 1986; Smetanovská klavírní soutěž v Hradci Králové 1986, 1988, 1990; Chopinovská soutěž v Mariánských Lázních 1987, 1989; Mezinárodní Hummelova klavírní soutěž v Bratislavě 1991.
Jako sólistka je velmi vysoko ceněna kritikou v mnoha evropských zemích a také v Jihoafrické republice, kde spolupracuje s významnými orchestry a vystupuje se sólovými a komorními programy. Je pravidelně zvána na velké hudební scény a festivaly (Graz, Paříž, Alte Oper Frankfurt, Chopinův festival v Mariánských Lázních, Baden-Baden, Bodensee Festival, Český Krumlov, Edinburgh, Bamberg, Pražské jaro, Janáčkův máj, Ticino Musica).
Komorní hudba je pro Jitku Čechovou jednou z nepostradatelných složek její hudební identity. Jako pianistka Smetanova tria se této činnosti věnuje s plným emotivním zaujetím, podpořeným brilantní technickou vybaveností jejího sólistického zázemí. V duchu společenství Smetanova tria spolupracuje v komorním duu se svými triovými partnery (Jana Nováková - housle, Jan Páleníček - violoncello) a vystupuje v rámci kombinovaných programů tria také sólově.
Těžiště repertoáru Jitky Čechové představují díla českých autorů - B. Smetany, A. Dvořáka, L. Janáčka, B. Martinů. Skladby B. Smetany byly náplní dvou mimořádně úspěšných koncertů v rámci Mezinárodního hudebního festivalu ve skotském Edinburghu. S velkým ohlasem byly také přijaty mj. koncerty za doprovodu Mnichovských symfoniků, Pražského symfonického orchestru FOK, Symfonického orchestru SWR, Jihoněmecké filharmonie Konstanz, Bamberských symfoniků a Pražské komorní filharmonie.
V našem pořadu vzdá Jitka Čechová hold klavírní tvorbě Bedřicha Smetany.
Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:
Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.
Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu