Chat

host

Eva Kiedroňová

Téma: vývoj dítěte

Záznam chatu z pátku 10. března 2017

M.Sikorová: „Dobrý den paní Evo, Váš hlas a cit k miminkám je prostě ÚŽASNÝ, vydržela bych Vás poslouchat hodiny. Máme měsíční třetí dítě v pokročilejším věku a je to úplně jiné plně si jí užívám a čerpám z Vaší knihy Něžná náruč rodičů. Přeji hodně sil a stále tak láskyplnný přístup k miminkům.“

Eva Kiedroňová: „Moc děkuji za milá slova a povzbuzení. Velmi si toho vážím. Přeji Vám krásné chvíle s Vašimi dětmi a celou rodinou :-) S láskou Eva K“

Majka: „Dobrý den paní Kiedroňová, máme 5-týdenní holčičku jaké polohy nošení jsou nejvhodnější? Manžel ji nejraději nosí na jedné ruce bříškem a hlavičkou k zemi, ale v téhle poloze často blinká. Jakou olohu by jste doporučila.“

Eva Kiedroňová: „Milá Majko :-) Pěti týdenní dítě doporučuji nosit střídavě na levé a pravé ruce v bočním vyvýšeném klubíčku nebo v klokánkovi s nožkami do pravého úhlu k bříšku s hlavičkou výše než pánev. S maličkou pracujte velmi pomaličku a stále s ní komunikujte, aby se stíhala orientovat, co se s ní děje. Aby však Vaše holčička neblinkala a mohla dobře prospívat, potřebuje především uvolnit zvýšené napětí zádových svalů, které jsou ve větším tahu než břišní. To se ji nejlépe podaří při odpočinku a spánku na péřovém polštářku a peřince, do které se propadne až na pevný rovný základ. Peří nahrnuté do stran ji vytvoří jakési pohodlné hnízdečko, které ji umožní uvolnit se a kvalitně dýchat. Mějte se hezky :-) Eva K“

STOP: „Co je podle Vás pro rodiče to nejpodstatnější co mají sledovat při vývoji dítěte?“

Eva Kiedroňová: „Jako nejpodstatnější považuji u dítěte sledovat jeho schopnost spolupracovat krůček po krůčku na všem co mu postupně nabízíme s ohledem na jeho psychomotorickou vyspělost a co je pro něho důležité. V každém věku je to něco jiného. U novorozence sledujeme jeho spokojenost, do 3.měsíce věku se musí naučit ležet symetricky a v ose na celých zádech, do 6.měsíce věku se musí naučit zvedat končetiny nad tělíčko, pracovat s rovnováhou z polohy na zádech, otočit se správně na bok a posléze na bříško, do 9.měsíce věku se musí naučit nejdříve zvednout do kleku na čtyřech a postupně se naučit lézt a do 1 roku se musí naučit dokonale lézt všemi směry a poté stoupat a klesat přes rytíře u stále vyšších překážek, poté obcházet nábytek čelem, bokem a samostatně stát. Do 15.měsíce věku by se mělo naučit samostatně chodit. Na základě celoživotních zkušeností vím, že každé dítě reaguje na podmínky, které mu nabídnou rodiče při celodenní péči o ně. Podle toho, jakým způsobem s dítětem komunikujeme, manipulujeme, hrajeme si, jaké mu nabídneme podmínky k odpočinku, ke spánku i k vlastním aktivitám, podle toho se dítě rozvíjí. Díky nám, rodičům, může být komunikativní, učenlivé, aktivní, šikovné, zručné, bystré a zdravé nebo naopak. Skutečný zájem o kvalitní vývoj našeho dítěte stojí za to, abychom se o jeho péči a výchovu zajímali daleko dříve, než se narodí. Kdo je připraven, není překvapen :-) Mějte se moc hezky :-) Eva K“

Petra Novotná: „Dobrý den, mám 8měsíční dceru a ještě neleze, ani se neplazí. Doktorka nás poslala na rehabilitace. Je to nutné? Třeba má jen své vlastní "pomalejší" tempo... Děkuji“

Eva Kiedroňová: „Pokud Vaše holčička ještě nemá tendenci naklekávat a posouvat se vpřed, pak dcerušce rahabilitace jistě pomůže. Nenapsala jste mi co umí. Pokud se ještě neumí ani sama přetáčet na bříško, pak Vám vřele doporučuji položit maličkou na koberec nebo nějakou podložku na záda. Svlékněte ji do naha a nejdříve ji lákejte hračkami, lechtáním nebo šimráním k mávání všemi končetinami nad tělíčkem. Tím si posílí důležité posturální svaly. Po chvilce ji motivujte vychylování do stran nebo až do polohy na bok, kde ji opět lechtejte a šimrejte. Tím se opět bude nejenom posilovat, ale také rozvíjet rovnováhu a koordinaci pohybů. Naučí se lépe ovládat své tělíčko :-) Po dotočení na bříško ji nenechejte jen tak ležet, zapažovat nebo se zaklánět. Uchopte ji širokým úchopem kolem pasu a zvedněte nad podložku pouze tak vysoko, aby s mohla opírat o dlaně natažených paží a ohnutá kolínka. Na zemi ponechejte ležet hračku tak, aby ji měla pod očima, aby měla chuť se na ni podívat (tím skloní hlavičku a posiluje šíji) a poté si ji uchopit (a tím posilovat mezilopatkové a břišní svaly). Jakmile si ji uchopí, zvedněte dítě do pozice klokánka. Děti kolem 8.měsíce věku hračku jistě brzy pustí na zem. Pád hračky doprovoďte slovně "bááác", a poté opět dítě přibližte k hračce i k podložce ručkama natažených paží a kolínky. V této pozici ji můžete jemně pohoupávat vpřed a vzad nebo pohupovat nahoru a dolů. Z této polohy dcerušku naveďte do obratu přes bok zpět na záda. Neberte to jenom jako cvik. Kdykoliv budete chtít maličkou zvednout do náruče nebo ho položit zpět na podložku, dělejte to vždy tímto způsobem. Pokud Vaše holčička zažije tuto situaci 20x za den, pak brzy pochopí, co má dělat a bude se o tuto dovednost tímto způsobem pokoušet sama. Mějte se moc hezky:-) Eva K“

Hana: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak stimulovat dítě k zvednutí do kleku a následně k lezení a sezení. Máme 8,5 měsíčního chlapečka. Zatím se pouze převrací se zad na bříško a na bříšku se otáčí kolem dokola. Dáváme mu hračky dál před něj a pobízíme, aby se snažil ke hračce dostat. Děkuji za odpověď.“

Eva Kiedroňová: „Pro Vašeho maličkého je důležité, aby se dostal co nejdříve do kleku na všechny končetiny. Jak nejlépe postupovat jsem popsala v dotazu před chvíli :-) Přeji Vám hodně trpělivosti a lásky :-) Eva K“

Iva: „Dobrý den, v kolika měsících by mělo mimko začít spát samo v postýlce ve svém pokojíčku? Děkuji Iva“

Eva Kiedroňová: „Pokud dítěti nabídneme dobré, kvalitní a bezpečné podmínky, tak to dokáže ihned od narození aniž by plakalo nebo jakkoliv strádalo. Rozhodně však nejsem odpůrcem společného spaní. Jenom je potřeba myslet na to, že na co si dítě zvykne, to pak bude dlouhodobě vyžadovat :-) Při spánku dítěte v jeho pokojíčku zajistíme bezpečnost dítěte nejenom otevřenými dveřmi do ložnice a pravidelnou kontrolou, ale také elektronickou podložkou nebo chůvičkou. Pokud se rodiče věnuji svému dítěti v době bdění aktivně, přiměřeně, citlivě a s láskou, pak dítě při spánku v postýlce či kočárku nejenže nestrádá, ale naopak, je spokojené. Výhodou je, že rodiče pak mají daleko více času nejenom na odpočinek, ale také na partnerskou komunikaci, domácnost, své zájmy či studium. To, že dítě nechce spát v kočárku nebo v postýlce je většinou proto, že se tam necítí dobře. Zřejmě mu tam chybí pohodlí, pocit jistoty, bezpečí a tepla. To, že dítě někdy nemůže usnout a klidně spát může být proto, že není příjemně unavené nějakou pohybovou aktivitou, není psychicky uspokojené, je mu teplo nebo zima atd. Mějte se moc hezky :-) Eva K“

Marie: „Dobrý den, paní Kiedroňová pořádáte také nějaké kurzy pro maminky s dětmi? Kde bych se dozvěděla něco více o vývoji dítěte? A ještě bych měla dotaz, zda sdílíte názor, že děti si svoje rodiče tady na zemi vybírají sami již před narozením. Mají tady určité poslání či osud.....“

Eva Kiedroňová: „Prožitkové kurzy pro nastávající rodiče i rodiče s dětmi po narození nabízíme v Třinci, Frýdku Místku, Novém Jičíně, Kroměříži, Praze 4 i Praze 10. Tyto kurzy jsou nejenom hravé a příjemné, ale také plné informací, díky kterým rodiče dokážou s dítětem lépe komunikovat a spolupracovat. Ano, díky svým rodičům žiji celý život v obrovské pokoře a víře, že nic není náhoda, všechno je přesně tak, jak má být, abychom něco pochopili nebo se naučili. Vše, co mi život postupně nabízí, beru jako výzvu, abych se postupně naučila řešit situace ve prospěch překrásné přírody, mocného Vesmíru i všech zúčastněných :-).“

Kristýna Pézrová: „Dobrý den paní Kiedroňová, Chtěla bych se zeptat, jak moc je špatně, že můj syn, který bude mít 10 měsíců 23.3. neleze ale jen se plazí jako voják a má stále zaťaté pěsti. Občas je rozevře a opře se o natažený ruce ale spíše je na předloktí a má pěsti. Ještě nesedí (jen šikmý sed) a neklečí, občas se pohupuje na čtyřech ale na předloktí. Děkuji a hezký den“

Eva Kiedroňová: „Z toho, co popisujete, je patrné, že Váš syn je velmi bystrý a učenlivý chlapeček, ale má slabé bříško a neumí zapojit do koordinace potřebné posturální svaly kolem celého tělíčka. Upřednostňuje pouze svaly zádové. V minulých dotazech jsem popsala, jak postupovat, aby se posílil. To znamená, že všechny aktivity je potřeba startovat z polohy na zádech, svlékat do naha, lákat k mávání končetinami nad tělíčkem, k obratům na bok a na bříško bez záklonů, zvedat a pokládat obličejem dolů s hračkou nebo ke hračce :-) Přeji Vám hodně trpělivosti a lásky :-) Eva K“

MARIKOVA ADELA: „Dobry den, chci se zeptat, jestli je vhodne cvicit s miminkem a jak? Syn ma 5 a pul mesice. Dekuji“

Eva Kiedroňová: „Děti se hýbou nesmírně rády. Při cvičení nejde jenom o pohyb, ale také o společné zážitky, příjemnou fyzickou únavu, vzájemnou láskyplnou komunikaci a doteky :-). Hrajte si se svým dítětem v každém období jeho bdění :-). Dítě vždy svlékněte do naha, položte ho na záda, šimrejte, pusinkujte, hlaďte, štipkejte, lákejte ho k mávání končetinami nad tělíčkem, ke smíchu, k obratům na bok a zpět, ... Do náruče ho zvedejte zásadně širokým úchopem kolem pasu obličejem k zemi a s hračkou v ručkách. Stejně ho i pokládejte zpět na podložku. V náručí ho noste v polohách klokánka, koníčka i pod paží a hrajte si s ním v souladu s jeho psychomotorickou vyspělostí. Mějte se moc hezky :-)“

Ivana: „Dobrý den, mám 8-měsíční miminko. Přetáčí se hezky na obě strany ze zad na bříško i zpět. Začíná i lézt pozpátku. Dopředu se jí zatím lézt moc nechce, i když jí tam dávám hračky, aby na ně nedosáhla.Jak můžu svoji holčičku správně motivovat k lezení dopředu? Děkuji za odpověď. Hezký den, Ivana“

Eva Kiedroňová: „Na podobný dotaz jsem před chvíli odpovídala :-)“

Pavla: „Dobrý den, máme necelých 8 měsíců staré dítě s problémem otáčet se na bříško. Když se miminko na bříško dostane, má tendenci se otočit s hračkou zpět na záda. Prosím o radu, jak motivovat miminko, aby na bříšku s hračkou zůstalo? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Pavla“

Eva Kiedroňová: „Patrně má slabé bříško :-) Svlékejte ho do naha. V poloze na zádech ho aktivizujte k mávání končetinami nad tělíčkem, k obratům na boka a na bříško :-) Z podložky a na podložku ho pokládejte vždy obličejem dolů širokým úchopem kolem pasu přes náklek na čtyřech. Je vidět, že máte bystré dítě, které se vše brzy naučí :-)“

Stanislava Kopečková: „Dobrý den, mám dotaz, ohledně toho ležení nororozeněte, to ho mám dávat na záda a co když si náhodou ublinke? Mám kolem miminka dát nějaký deky aby bylo v takové vajíčku jako máte vy?“

Eva Kiedroňová: „Bez polštářku a peřinky má dítě hlavičku v záklonu. Po ublinknutí mu zůstávají zvratky v ústech. Nedokáže je ani spolknout, ani vyplivnout a proto mu hrozí zadušení. Proto je ideální do kočárku či postýlky položit načechraný polštářek, na něj peřinku a na toto vše dítě. Peří se rozestoupí a dítě dolehne na pevný rovný základ kvalitní matrace. Mírné vyvýšení pod hlavičkou způsobí protažení šíje. Poku d by si dítě ublinklo, pak zvratky vytečkou na hrudníček.“