Chat

host

Eva Kiedroňová

Téma: péče o kojence s potížemi

Záznam chatu z pátku 25. října 2013

Petra: „Dobrý den paní Evo, otázka sice mimo téma, ale přece bych se Vás ráda zeptala, je vhodné aby dítě, které začíná chodit, mělo i doma obuv (např.papučky)?? Každý tvrdí něco jiného...A doporučila byste i v roce věku dítěte ještě dokoupit péřový polštářek? Máme z obyčejného dutého vlákna a je to příšerná placka, asi nebude moc pohodlný... A ještě bych Vám moc chtěla poděkovat za Vaší práci a knížky, které mám všechny:-) a ze kterých také vím, že jste maminkou tří dětí...Já mám zatím dvě, ale po třetím v budoucnu toužíme. Lze ale v pohodě skloubit péči o kojence se dvěma staršími dětmi?? Mám z toho celkem obavy :-) Hezké podzimní dny přeji! P.“

Eva Kiedroňová: „Milá Petro Papučky je vhodné dávat dítěti až naprosto převládá chůze před lezením. Je to proto, že botičky donutí dítě ohnout chodidlo do pravého úhlu, vychýlit je špičkou ven a zvednout bérec od podložky, a tím změnit postavení kolínek, kyčlí i páteře v neprospěch dítěte. Chůze naboso je navíc velmi zdravá. Třetí dítě bylo pro celou naši rodinu velmi inspirující a obohacující. Škoda, že jsme mu co nejdříve nepořídili ještě jednoho sourozence, s kterým by si mohl syn hrát podobně, jak si spolu hrála starší decra se synem. Mám řadu přátel, kteří mají dvě děti pauzu a opět dvě děti a nemohou si to vynachválit. A jestli jsou v rodině tři nebo čtyři děti je již malý rozdíl, ale velký přínos.“

Kristyna: „Dobry den Vazena pani Kiedronova! Nejdrive bych Vam velce chtela podekovat,za Vase uzasne rady a tipy!Vase knihy neustale ctu dokola (mely by byt povinnou cetbou pro kazde rodice:))a pokazde se tesim jak na porad Sama doma,kde Vas pravidelne sleduje tak i na tipy na Vasi internetove strance.Ted k veci:)Muj syn(6mesicu)vydrzi v kocarku sedet jenom kolem 20 min.Pote zacne brecet a chce byt nosen.Vyndam ho z kocarku a vsechno mu ukazuju(pozice konicka,klokanka,po strane ako mic)ale to bohuzel nestaci.V kocarku jsem ho posadila do mirneho sedu aby vsechno videl,dala mu hracky,vykladam mu co vsechno vidime ,ale nezabira to.Vychazky se pro me stavaji nocni murou:(Mnohokrat dekuji za odpoved! S pratelskym pozdravem Kristyna“

Eva Kiedroňová: „Milá Kristýnko Před naplánovanou procházkou Vám doporučuji maličkého nejdříve příjemně unavit aktivitami doma v nahotě ve Vaši náruči a na podložce. Poté ho nakrmte, aby byl uspokojený. Do kočárku dejte péřový polštářek a peřinku nebo pohodlnou podložku, aby mohl ležet pouze v mírně vyvýšené poloze. Zrovna včera jsme vložili na stránky www.kenny.cz do novinek novou radu - text i krátký film, jak nejlépe prožít s dětmi procházku. Podívejte se, možná Vám to pomůže :-). Mějte se moc hezky Eva K“

Jana: „Dobrý den, paní Evo, jsem maminkou 13-měsíční holčičky, mám přečtené obě Vaše knížky (Něžná náruč rodičů a rozvíjej se děťátko), přesto bych se ráda zeptala. Dcera zatím sama nechodí, ani to zatím nevypadá, prozatím jen kolem stolu nebo válendy s přidržováním. Chodítko nemáme, za ručičky nevodíme, přeci bych ji ráda nějakým způsobem stimulovala ve vývoji dále. Celkově motorický vývoj máme o něco opožděný, malá začala lozit až v 9.měsících, poprvé se postavila v 11.měsících, neurologicky vše vpořádku. Děkuji za odpověď. Hezký den. J.“

Eva Kiedroňová: „Milá Jano Pro svou holčičku nejlépe uděláte, když ji umožníte co nejvíce vlastního aktivního pohybu na zemi v nahotě nebo pouze v lehkém oblečení. Jedině tak bude mít možnost dostatečně rozvinout rovnováhu, koordinaci pohybů, orientační dovednosti i sílu posturálních svalů. Pokud je to jenom trošičku možné, tak si s ním sedejte na zem a hrejte si na schovávanou, honěnou po čtyčech, lákejte ho k lezení přes překážky (kufr, polštáře, Vaše nohy, velké plyšáky nebo do schodů), stoupání přes rytíře a obcházení nábytku za balónkem či jinou zajímavou hračkou. Moc mu nepomáhejte. Buďte však blízko připravena ho ochránit v případě ztráty rovnováhy atd. Rozhodně ho nevoďte za ruce, nestavějte do chodítka a nijak ho neučte chodit. Přeji Vám hezké dny. Eva K“

Kateřina: „Dobrý den, je možné, že si ani pediatr nevšimne hypertonie u kojence a že se toto samo časem upraví? Podle všech symptomů, které jste vyjmenovala, byla dcera hypertonická, ale nyní, kdy je jí 7 měsíců, se jeví, že se toto výrazně snížilo, a to i bez rehabilitace. Jaké následky by si mohla nést do budoucna? Podotýkám, že dětská lékařka, která má dceru v péči, je velmi pečlivá a profesionální a na dceři kromě větší živosti (zvídavosti) prý nic neshledala. Děkuji.“

Eva Kiedroňová: „Milá Kateřino Nemuselo se jednat o svalovou hypertonii. Mohlo se jednat pouze o dočasnou zvýšenou dráždivost po porodu, která psotupně, díky Vaší kvalitní péče odezněla. Mějte se moc hezky Eva K“

Marcela: „Vážená paní Kiedroňová, naše první miminko se nám narodilo letos v červnu. Povinnou četbou nám byly a jsou všechny tři Vaše publikace ("náruč", "rozvíjej se" i "vodníčci") i díky nim máme klidné, krásné a zdravé miminko. Byla mu diagnostikována slabá hypotonie, cvičili jsme Vojtovu metodu s velkým úspěchem. V této chvíli se nám malý už otáčí na břicho, svými dovednostmi je napřed, jak nám tento týden sdělili na rhb, zásluhou správné manipulace a včasnému cvičení - už měsíc necvičíme - hypotonie napravena. Mám dva dotazy - je možné, že očkování hexavakcínou by napravenou hypotonii mohlo zvrátit - rhb sestra nám doporučila očkování ještě odložit... Druhý dotaz je na nošení dětí v šátku atd. z Vašich publikací názory znám, ale konkrétně - mohu mít v klokance svého synka teď v 5 měsících na dobu cca 20-30 minut? Ještě jednou díky za podnětné knihy, které by si měli přečíst všichni rodiče, rady v nich obsažené skutečně pomohou prožít se svými ratolestmi jen krásné chvíle...“

Eva Kiedroňová: „Milá Marcelo Se svalovou hypotonií, s kterou se Váš chlapeček narodil, je vrozená. Nejlépe, mnohdy až k nepoznání, ji lze ovlivnit v prvním roce života, kdy si dítě osvojuje a postupně fixuje sterotypy naučených pohybů. Díky správné manipulace a rehabilitace jste maličkého pozitivně ovlivnili v jeho pohybových dovednostech. Nyní si je potřebuje uložit do mozku jako sterotypy, které bude používat po celý život. V případě onemocnění a oslabení je dítě ohroženo, že se nabourá proces výuky pohybových dovedností, ke kterému ho moudrým přístupem vedete. Pokud to bude jenom trošičku možné, vyčkejte až do doby,kdy bude kvalitně a dlouhodobě koordinovaně lézt. Přeji Vám hezké dny. Eva K“

Renata: „Dobrý den, potřebovala bych poradit s naší 5-ti týdenní dcerkou. Když je vzhůru, tak vydrží jenom chviličku ( 15 minut ) sama ležet v postýlce, pak začne brečet a jediné, co na ní zabírá je, že se nosí a chodíme s ní. Jinak brečí a brečí... Nezabírá ani, když si s ní povídám, ukazuju hračky, nic, jenom to nošení. Nejhorší je to večer. Nemáte nějaký nápad, co s takovým prckem? Děkuji, Renata.“

Eva Kiedroňová: „Milá Renátko Vřele doporučuji dcerušku vždy po probuzení nejdříve svléknout z plen a příjemně unavit cvičením v náručí v pozici klokánka a koníčka po dobu cca 15 min. Teprve poté ji nakrmte a položte do kočárku nebo postýlky na péřovou peřinku a péřový polštářek. Na stránkách www.kenny.cz najdete v radách nejčerstvější informace o významu peřinky a způsobu ukládání dětí. Snad v článcích najdete vhodnou inspiraci. Přeji Vám pěkné dny. Eva K“

Petra: „Dobrý den, začínám si pořizovat výbavičku pro miminko, které čekáme na konci února. Zaujalo mne Vaše doporučení péřové peřinky pro miminko. Já sama jsem alergická na peří (resp. především na přítomnost roztočů v něm) a proto máme všechny lůžkoviny z umělého vlákna. Proto jsem chtěla pro miminko pořídit peřinku z umělého vlákna. Je pro miminko peřinka z umělého vlákna daleko méně vyhovující než péřová peřinka? Děkuji za odpověď. Petra“

Eva Kiedroňová: „Milá Petro Děkuji Vám za Váš dotaz na peří. V případě pravidelné péče o peřinku v podobě pravidelného čechrání, větrání a praní se roztoče v peří nenacházejí. Pro řadu dětí je péřový základ nenahraditelný. Peří je navíc jediný vyhovující přírodní materiál, který je pro spánek člověka podstatně zdravější než umělé nahrážky. Podrobnější informace o peří a péřové peřince najdete v radách na stránkách www.kenny.cz. Přeji Vám hezké dny. Eva K Přeji Vám hezké dny. Eva K“

dana dvořáková: „Dobrý den, dcera nosila jako kojenec frejkovu peřinku, nesměla jsem ji pokládat na pravý ani levý bok, jen na bříško. Zploštila se ji hlavička. Co jsem měla dělat jinak? Děkuji za odpověď. Čekáme druhé dítě a bojím se stejného problému. Dvořáková“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Danko Dítě v širokém balení nebo s frejkovou peřinkou je nutno pokládat na péřovou peřinku a péřový polštářek a nosit v klokánkovi, koníčkovi nebo v tygříkovi. Přeji Vám hezké dny Eva K“

Anna: „Dobrý den, máme 5měsíčního syna a při spaní stáčí hlavu k jedné straně. Ve vstupu jste říkala, že by dítě mělo mít péřový polštářek, což náš syn neměl - skoro všude se totiž píše a říká že děti mít polštář nemají, tedy jsme ho - chybně - nedávali. Stačí tedy dát mu pod hlavičku polštářek, nebo musí mít pod peřinku pod celým tělem? děkuji moc“

Eva Kiedroňová: „Milá Aničko Pokud dítě ve věku 5.ti měsíců stáčí hlavičku stále k jedné straně, pak je zcela možné, že bude již ze strany na které dítě leží plochá a také poloha dítěte na zádech i jeho pohybový vývoj může být asymetrický. Bylo by vhodné Vaše dítě shlédnout a poradit se, co a jak při běžné péči dále. Přeji Vám hezké podzimní dny. Eva K“

Martina Hánová: „Dobrý den,paní Kiedroňová,mohla by jste mi,prosím,napsat názvy Vašich publikací?Bohužel jsem si nestihla zapsat.Moc děkuji a přeji hezký den.MH“

Eva Kiedroňová: „Názvy, popis i bližší informace o dodání najdete na stránkách www.kenny.cz. Jde o publikace: - Něžná náruč rodičů - Rozvíjej se, děťátko ... - Jak se rodí vodníčci Mějte se moc hezky Eva K“

Nina: „Dobrý den, paní Kiedroňová. Mé první dceři jsou dva roky a pravděpodobně měla nebo má slabou hypotomii. Pediatr ji nediagnostikoval, ale měla všechny příznaky, které jste jmenovala, byla a stále je "jako gumová". Vývojově byla první rok napřed oproti stejně starým dětem, proto jsme nic neřešily. Ale dodnes má rozestup břišních svalů, asi 0,5-1 cm. Mohu něco dělat, aby se jí bříško spravilo? Děkuji“

Eva Kiedroňová: „Milá Nino Pro děti se svalovou hypotonií a rozestouplými břišními svaly je ideální plavání, kde se dítě celkově otuží, naučí správně a kvalitně dýchat a posílí všechny důležité posturální svaly. Přeji Vám hezké dny. Eva K“