Chat

Genderová konzultantka

Mgr. Jana Klampflová

Záznam chatu z pátku 1. března 2013

Johana: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Vaše zkušenosti z Vašeho vzdělání, protože předpokládám, že jste studovala Genderový obor. Dnes se genderovými tématy zabývá spousta neerudovaných lidí. Co si myslíte o genderových auditech, které se teď provádějí spíše z "módního" hlediska bez ohledu na jejich faktický dopad? Děkuji za odpověď“

Mgr. Jana Klampflová: „Dobrý den, genderový obor je v ČR relativní novinkou. Mgr. studium bylo zahájen na UK v Praze v roce 2005. Řada lidí neví co tématika genderu znamená a dochází k nepochopení. Máte pravdu, že se genderovou tématikou zaobírá celá řada neerudovaných lidí - což v důsledku může být velmi kontraproduktivní. Genderový audit je dobrým nástrojem ovšem v rukou profesionálních teamů, auditované organizaci pomáhá nalézat skryté zdroje ve svém personálním zázemí, včetně zhodnocení zda nepraktikuje otevřenou či skrytou diskriminaci. Všem kdo by chtěli genderový audit podstoupit radím, zajímejte se o to, zda je součástí teamu auditorů osoba s výlučným genderovým vzděláním.“

Katrin Kaňoková Drescherová: „Dobrý den, paní Klampflová. Jsem majitekou rodinného centra a chceme získat dotaci na slaďování práce a rodiny - co vše lze do žádosti zahrnout? Máte se školením a jinými aktivitami pro Rodinná či mateřská centra nějakou zkušenost? Děkuji za odpověď“

Mgr. Jana Klampflová: „Ano se školením pro rodinná/mateřská centra mám osobní zkušenost, neboť podobné akce sama realizuji v rámci firmy Gender Consulting. Slaďování práce a rodiny je tématika kterou hojně podporují např. fondy EU - nové dotační období nastává od r. 2014.“

Michal: „Umíte plavat ve vodě (plavecký bazén, moře, jezero, rybník)? Jak moc dobře plavete, jaké děláte plavecké chyby (nesprávné držení těla při plaveckém způsobu)? Kolik uděláte 50m bazénů? Jakým plaveckým způsobem nejčastěji plavete? Jakou nejčastěji plavete rychlostí? Umíte plavat pod vodou bez zacpaného nosu a s otevřenýma očima? Kolik metrů uplavete pod vodou? Uplavete pod vodou 50m bazén ? Jak jste se plavat naučila? Kdo Vás plavat naučil ? Kolik Vám bylo let, když jste se naučila plavat ? Už jste někdy někoho učila plavat ? Jakou jste zvolila metodu (hození do vody, pak koukat na samovýuku dotyčné/dotyčného a skočit tam v nejhorším) ? Koho jste učila plavat ? Jak v životě využíváte této "zvláštní" dovednosti, že plavat umíte ? Měla jste někde kvůli této zvláštní dovednosti, že umíte plavat nějaké výhody proti ostatním ?“

Mgr. Jana Klampflová: „Dobrý den, ano plavat umím ve vodě i v životě.“

Ida: „Doporučila byste mi nějaké dobré české knihy o genderu, webovky a časopisy?“

Mgr. Jana Klampflová: „Českých publikací zaměřených na gender obecně není mnoho. Pro pochopení základů vřele doporučuji knihu Ženy, muži a společnost (Renzetti, Curran), která je k dispozici v českém překladu. Dobrým zdrojem informací jsou webové stránky Sociologického ústavu, i časopis který vydává - Gender/rovné příležitosti/výzkum.“

Alena K.: „Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené. Návrat do práce jsem zvolila po roce po domluvě se zaměstnavatelem. Ten mě ale za práci "odměnil" zrušením pozice právě proto, že jsem si dovolila mít dítě. Od té doby hledám práci, zatím marně, protože jsem s malým dítětem a v rizikovém věku (čeká se že budu mít druhého potomka). Paradoxem je, že společnost, firmy i stát vás nepřímo nutí být doma co nejdéle a nepodporují balance mezi rodinným a pracovním životem. Jak Vy nahlížíte na takové paradoxy a co byste doporučila dělat? Genderovými rozdíly jsem se zabývala, psala diplomovou práci a jsem personalista, ale stejně jsem se ocitla ve stejné pasti...děkuji za odpověď:)“

Mgr. Jana Klampflová: „Dobrý den, ťala jste do živého. ČR se opravdu vyznačuje spíše konzervativní politikou vůči rodinám, preferuje model rodinné péče o dítě do 3 let věku - z důvodů genderových stereotypů a dalších okolností to jsou zejména ženy. Jak správně uvádíte, ženy jsou pak trestány zato že svou "roli" plní. Dívám se nato samozřejmě velmi kriticky a snažím se ve své činnosti propagovat myšlenku genderové rovnosti a to i v rámci firem. Obávám se, že se ovšem jedná o cestu na dlouhou trať a jedinec je bohužel jen součástí systému ... Rada je určitě to nevzdat a nenechat se nahlodat okolím tak, aby to podrazilo osobní sebedůvěru a současně se snažit ve svém působení na okolí genderové stereotypy neopakovat.“

Martina Jílková: „Dobrý den, MOC by mě zajímalo, jak je to s vývojem z hlediska věku a mateřství. Mám nového partnera, je mi 49 roku a jsem v polovině těhotenství. U gynekoložky na malém městě jsem za exota, na vyšetření v Praze to brali jako zcela normální, bylo tam mnoho takových žen, nejen češek, ale i cizinek, co vy na to? ... Děkuji za informaci, o které se dnes u nás ještě vůbec nemluví Dávám podnět i na pořad tohoto typu :-) Martina J.“

Mgr. Jana Klampflová: „Samozřejmě, že v minulosti byl i tento věk matek běžný. Dnes se opravdu považuje za spíše nezodpovědný - opět zde fungují předsudky. Držím palce a přeji hodně zdraví.“

Marta: „Když matka ve výchově zklame a je na řadě psychologická poradna a případné úlevy ve škole, jak se s tím vyrovnat. Případ mé dcery. Nezvládla od malička péči o syna, v 9ti letech pořádně nemluví, opakoval první třídu, neumí přečíst abecedu. Moc se to nelepší.“

Mgr. Jana Klampflová: „Ano, je to možné, netvrdím, že všechny matky jsou ideální, nicméně vždy se jedná o konkrétní osobnost. Nicméně na výchově dítěte byse měl podílet samozřejmě i otec, event. širší rodina.“

Katka P.: „Ahoj Jani, jak nahlížíš na návrat do pracovního procesu ve třech měsících života miminka na dva až tři dny v týdnu? Děkuji PS: občas mám výčitky, že Šimonka "odložím" k babičkám. Výčitky zmizí ve chvíli, kdy dojedu do práce:-). Děkuji“

Mgr. Jana Klampflová: „Měla by fungovat základní rovnice - spokojená matka, rovná se spokojené dítě. Ve světě takovéto pracovní začlenění není neobvyklé, u nás an. Ćas s dítětem je nutné měřit přes jeho prožitou kvalitu nikoliv kvantitu a je dokázáno, že odloužení přináší i novou dynamiku do vztahu a těšení se na dítě, což jistě víte sama. Jestli Vám tento model vyhovuje, tak bez výčitek.“

Richard: „Dobrý den paní magistro, zajímalo by mne kolik máte vlastních dětí a jak jsou staré? Jak se vám podařilo skloubit osobní předchozí život s péčí o děti a jak se dělíte o péči o rodinu s manželem (předpokládám že jste vdaná) Děkuji“

Mgr. Jana Klampflová: „Dobrý den, děti mám dvě -8 a 2 roky. Mateřství mě naučilo pracovat velmi efektivně a využívat každou volnou chvilku. Současně je pro mě práce relaxací, takže se obě roviny vhodně doplňují.“

Jarka: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda byl někdy realizovaný průzkum, který se zabýval vzděláváním žen na MD/RD a následnou kariérou. Děkuji J.“

Mgr. Jana Klampflová: „Výzkumů ohledně vzdělávání žen je celá řada, pravdou je že významně roste např. počet VŠ vzdělaných žen. Sama jsem zahájila studia VŠ při rodičovské dovolené, je to náročné, ale zvládnutelné.“

Marcela: „Dobrý den,už několik let mám potíže se zády,bolest mi vystřeluje do pravé strany kyčelní lopaty,někdy i do pravého kyčelního kloubu,nevímjaká je příčina,děkuji za odpovědˇM.“

Mgr. Jana Klampflová: „Prosím napsat, kolegyni na chatu.“

Lucka: „Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli je možné aby šel manžel na mateřskou a rodičovskou ? Jsem osvč a není možné si určit delku rodičovského příspěvku na dobu 2 let.Manžel je zaměstnaný. Jak takovou situaci řešit?“

Mgr. Jana Klampflová: „Ve vyplácení rodičovského příspěvku nastaly změny od r. 2012 kdy se podmínky velmi rozvolnily. Dnes si můžete rodičovskou dovolenou volit libovolně, limitem je vyčerpání částky 220.000. Váš manžel může rodičovskou dovolenou čerpat. Více informací ohledně rodičovské příspěvku naleznete na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí.“

sk: „Pracujete v Gender Studies?“

Mgr. Jana Klampflová: „Nepracuji, s genderovou tématikou pracuji ve firmě GENDER Consulting s.r.o.“

DAYD: „Komu všemu radíte ohledně genderu a radíte i politikům či političkám?“

Mgr. Jana Klampflová: „Genderová tématika je aktuální pro instituce všeho druhu - školy (odbourávní genderových stereotypů ve výuce např. ), firmy (genderové vzdělávání, genderové audity, apod. )rodinná centra (vzdělávání žen)atd. Více naleznete na www.stránkách genderconsulting. Politici a političky by radu jistě potřebovali v otázkách genderu, když by si nějaký politik či politička vyžádal konzultaci je to možné :-)“

Petra: „Ahoj Jani, z dotazů v chatu vidím, že nejsem sama, kdo řeší zkombinování rodiny/uplatnění v práci/správné výchovy v "mužském" světě. Držím ti palečky, vedeš si skvěle!!“

Mgr. Jana Klampflová: „Děkuji, myslím, že žen řešících kombinaci práce a rodiny je většina.“

Hana: „Mám problémy s lokty a po ránu jsem ztuhlá a bolí mě pravá kyčel. Dělala jsem ve skladu a mé svaly byly přetěžovány. Léčila jsem se u ortopeda, ale výsledky nejsou moc dobré. Při jakékoli zátěži se bolest v obou loktech vrací. Na operaci se mi moc nechce a injekce mi už nedoporučují. Na léčbu rázovou vlnou nemám finance a nezaručuje mi to uplné vyléčení. Nyní zkouším kapky Regalen-doplněk stravy. Je pravda, že mám problémy s pálením žáhy a problém by mohl být i tam ( ale bíle pečivo nejím. Děkuji za jakoukoliv radu.“

Mgr. Jana Klampflová: „Dobrý den, dotaz prosím kolegyni.“

Kristýna: „Proč jste gendervá konzultantka? V čem a jak vás gender oslovil?“

Mgr. Jana Klampflová: „Ke genderu jsem došla v rámci bakalářských studií, kdy jsem se zabývala v Bc. práci tématikou Rovných příležitostí žen a mužů na trhu práce - zde mi došlo,jak jsou naše životy svázány s naučenými představami a jak jsou některé naše volby omezeny společností. Genderová studia v sobě zahrnují sociologii, psychologii, historii, i kritické myšlení, při poznávání toho proč je realita taková jaká je. Tato mnohotvárnost mě oslovila, i když často je to boj s větrnými mlýny.“

Lenka: „musela jsem to napsat - lítám Vás, že to musíte poslouchat... přepla jsem tv a lekla sjem se... musela jsem to napsat, tak se držte :-D“

Mgr. Jana Klampflová: „OK“

Ivana: „Dobrý den čelím dvojímu tlaku.Pracuji jako zdravotní sestra,už dvakrát mi volali a chtěli at se vrátím do práce(v 8m.,a roku miminka).I když mám dovoleno z ředitelství zůstat doma do 3let.Jsem věřící a okolí a rodina na mě tlačí atˇjsem doma,že je to pro dítě nejlepší,aby s ním matka byla do tří let.Jelikož babičky jsou "mladé" a do důchodu mají daleko,nemám ani hlídání.Kdybych měla hlídání platit,tak se mi nevyplatí jít do práce.Dělám 12h směny,což je prozatím neslučitelné.Mám dvě děti starší půjde do školy,mladší má zdrav.problémy.Ten tlak tam,ale je a i já sama bych třeba šla třeba na 4 směny v měsíci.Nevím jak se zachovat,stejně nevyhovím všem.děkuji“

Mgr. Jana Klampflová: „Přesně popisujete situaci se kterou se potýká celá řada žen - nemůže být tedy vnímáno že se jedná o individální záležitost je to záležitost systémová. Určitě se nenechte stresovat modelem permanentní výchovy matky do tří let věku dítěte - např. ve Skandinávských zemích matky zcela běžně odcházejí v jednom roce věku dítěte do zaměstnání a je to považováno za normální. Bohužel u nás zcela chybí síť zařízení pro péči o dítě do tří let věku a i umístění dítěte do školky je problém. Zachovejte se podle toho co nejlépe bude vyhovovat Vám, frustrovaná matka není nejlepším vkladem pro dítě, at si okolí říká co chce.“

Aneta: „Dobrý den. Genderové rozpočtování měst a obcí-praktické příklady Gender responsive budgeting (GRB) ((rozpočtování podle genderu)) Co na to říkáte?“

Mgr. Jana Klampflová: „Genderové rozpočtování je dobrá myšlenka, předchází jemu však důkladné proškolení v genderové oblasti pro dotyčné zaměstnance/kyně veřejné správy. Problémem je že obecná znalost genderové problematiky je na nízké úrovni.“

Lucie: „Hezké odpoledne, moc se líbí a zaujala mě Vaše slova. Jsem matka dvou malých dětí na mateřské a musím říct, že jsem před otěhotnění naprosto netušila, co mě čeká a že to bude tak náročné. Také cítím ten nesmírný tlak společnosti a mojí matky, jak se mám správně chovat, abych byla uznávaná maminka tzn. dle nich obětavá ale také všechnostíhající a dobře u toho vypadající a usmívající se a spokojená s tím vším :-) Trvalo mi dlouho, než mi s pomocí koučky došlo, že opravdu nejprve musím naplnit svoje potřeby a pak mohu pomáhat druhým a že se mám řídit hlavně svým dobrým pocitem a ne názory ostatních, kteří nejsou v mojí kůži, jen hodnotí. Je to někdy těžké a daří a i lidé jako Vy mě v tomto dokáží podpořit. Děkuji za Vaše vstupy ve studiu a moc Vás zdravím. Lucie“

Mgr. Jana Klampflová: „Dobrý den Lucie, děkuji Vám za Vaše milá slova. Určitě se držte a vězte, že jste na správné cestě, protože opravdu základ je spokojená matka.“

Kateřina Veselá: „Mám problém, mám kluka Járu , chodí do sedmé třídy a já jsem osmačka, chtěl mě odpanit jenže já se bojím v tak malém věku . Co mám dělat? Chtěl si už i založit rodinu.“

Mgr. Jana Klampflová: „Nedělat minimálně do 15 nic a s rodinou počkat ještě déle.“

Marek: „Dobrý den, jaký máte názor, když otec v rodině v dnešní době vydělává, např má dvě práce a žena je doma s dětmi a stará se o domácnost, případně se věnuje domácí práci, z důvodu nezaměstnanosti. U rozvodu se na takové otce pohlíží špatně, že se řádně nevěnovali rodině. Ale je to spravedlivé, když se snažíte rodině zajistit slušné žití?“

Mgr. Jana Klampflová: „Jde vždy o dohodu partnerů. Jestli oběma vyhovuje nic proti modelu pracujícího muže a ženy v domácnosti, špatné je když jeden či druhý cítí omezení.“

DAYD: „Co si myslíte o sexismu?“

Mgr. Jana Klampflová: „Sexismus narušuje osobní integritu a důstojnost. Nikdo by neměl být znevažován na základě pohlaví.“

DAYD: „Kdo založil genderová studia v ČR?“

Mgr. Jana Klampflová: „Genderová studia se běžně ve světě vyučují a to i jako součást jiných studovaných oborů v podobě výběrových kurzů, neboť poskytují nástroje ke kritickému myšlení. U nás lze gender studovat v Bc. programu v Brně a v Mgr. programu pouze na Univerzitě Karlově.“

Eva: „dobry den...mate nejake internetove stranky kde bych se mohla o vecech ktere dnes probirate v teto relaci dozvedet vice??? nebo kde bych mohla najit radu a pomoc, protoze se citim presne jak tady mluvite nedocenena, neschopna a podobne a mam vnitrni pocit ze bych chtela neco delat, jenoze na druhou stranu nevim co. hodne veci mi uniklo kuli malemu ktereho jsem davala spat...dekuji moc“

Mgr. Jana Klampflová: „Dobrý den Evo, můžete se na mě obrátit přes www.genderconsulting.cz. Realizuji řadu seminářů pro ženy kde se podrobněji věnujeme podstatě mateřství, genderovým stereotypům i tomu jak celé situaci porozumět, zorientovat se v ní a najít cestu a argumenty pro svobodnou volbu toho jak se bude život odvíjet.“

Jolana Krásná: „Dobrý den, myslím, že je velmi nefér hodnotit tuto problematiku jen z hlediska matky. Naprosto nedoceňujete hodnotu vztahu matka a dítě/ rodič /. Kde budou děti za 20 - 30 let, pokud je teď předáme institucím - nastane odcizení, které už nedoženou žádné vzdělávací programy . prosím, buďte moc opatrní, v tom, jak o této problematice mluvíte a k čemu maminky povzbuzujete. To, co dáme dětem do 3 let, je základem pro celý život, ještě lépe do šesti let. To zase není tak dlouhá doba a maminka má pak ještě čas se do společnosti zapojit. Zmiňované Skandinávské země vykazují řadu negativních sociálních jevů návštěvu dánských teenagerů jsme zažili nedávnov Praze.....Nabízí se také otázka, zda se tyhle děti jednou budou starat o své rodiče, nebo je také předají institucím?“

Mgr. Jana Klampflová: „Dobrý den, otevíráte velmi mnoho důležitých témat a rozumím Vám, nicméně čas věnovaný tématu není dlouhý a dalo byse mluvit dlouze a dlouze. Samozřejmě je důležitý i pohled na postavení otce v rodině. Mnohé studie dokazují, že mýtus výchovy do 3 let věku dítěte není zcela pravdivý, navíc většina matek chce s dětmi být a své odchody k jiným aktivitám by rády realizovaly např. 1xtýdně apod. Jistě neobhajuji stanovisko nepřetržité institucionální péče.“

Jana Durova: „Dobrý den, prosím Vás o nějaké www či kontakty, které se zabývají genderem např. realizací kurzů apod. Děkuji Jana“

Mgr. Jana Klampflová: „Dobrý den, mohu nabídnou kurzy realizované přímo mnou :-) Kontakt naleznete na www.genderconsulting.cz či facebooku Gender Consultig. Zdravím“

Karin: „Dobrý den Jano, kromě webových stránek, které jste uvedla, jste i na facebooku? Téma gender mě velmi zajímá a ráda bych se dozvěděla více. Děkuji a hodně štěstí!“

Mgr. Jana Klampflová: „Ano, na facebooku nás jistě naleznete, budem se na Vás těšit.“

Radim Vilkoš: „Dobrý den, víte, kolik % mužů je na rodičovské dovolené? Z vlastní zkušenosti vím, že v dnešní době zajišťuje finance do rodiny hlavně manžel a žena je doma, práce není. Děkuji.“

Mgr. Jana Klampflová: „U nás je dlouhodobě max. 2%mužů na RD.“

Martina: „Dobrý den, po delším čase kdy jsem na rodičovské "dovolené" se mám vracet do zaměstnání. Během RD jsem si zdokonalovala angličtinu a zkusila jsem i znakový jazyk, takže jsem sice nepracovala, ale při péči o děti jsem nezahálela. V zaměstnání jsem nabídla tzv home office, ale u nás na to nejsme zvyklí, i když spousta rodičů by to uvítala, aby od 3letých dětí neutíkala na 8 a víc hodin denně, vezmu li v potaz i dojíždění. pro mě je rodina priorita, jinou práci jsem nesehnala. Děkuji za Váš názor“

Mgr. Jana Klampflová: „Ano popisujete přesně nešvar - doměnku že matka na MD/RD krní. Home office je jednou z možností flexibilních forem práce, ale existuje jich celá řada. Problémem ČR je, že si stále myslíme že ideální a nejlepší výkon podán jen zaměstnanec pracující na plný úvazek. Firmy a instituce bohužel nevidí přednosti, které příklon k opatřením zohlednujícím potřeby rodičů přinášejí.“

Jana Smrčková: „Dobrý den paní magistro, myslíte si, že je vhodné dítě svěřit do péče chůvy hned po šestinedělí a jít do práce? Nebude to mít neblahé účinky na vztah matka/dítě? Bojím se, že to nezvládnu a že si to budu vyčítat. Děkuji“

Mgr. Jana Klampflová: „Popsala jste přesně -- bojíte se, že to nezvládnete vy. Zpravidla děti situaci zvládnou zcela samozřejmě a převezmou životní styl svých rodičů. Proto je vždy zásadní rozhodnutí a přesvědčení matky.“

Markéta: „Dobrý den,poslouchám a problém vidím z jiné strany. Maminka by měla se dítěti věnovat na 100% do věku 3 let a ne o odkládat, často celodenně do různých zařízení. I sebelepší vzdělávací instituce nenahradí rodinnou péči dítěte v tomto věku. Odkládání dětí do jeslí známe z minulých let a dnes se divíme, kde že jsou nějaké emoce u lidí, jaká je etika atd. Pokud má maminka práci, kterou si chce udržet, ještě bych to chápala, ale dnešních spousta maminek doma nepracuje, dítě dá ráno do školky a přichází pro něho v pozdních odpoledních hodinách a pokud dítě pláče, protože je malé což je přirozené a je unavené, tak slýchám: "Jen ať si zvyká" Uvědomují si ty "uvězněné maminky doma", že toto období se jim s dítětem již nikdy nevrátí, Asi ne. A to mě štve.“

Mgr. Jana Klampflová: „Dobrý den, dotazů byla řada a omlouvám se, že jsem nemohla všem odpovědět. Zajímá-li Vás tématiku obraťte se na www.genderconsulting.cz“