Chat

Manipulace s kojenci, koupání

Eva Kiedroňová

Záznam chatu z pátku 4. listopadu 2011

AA: „Řešíte nějak speciálně manipulaci s kojenci, kteří jsou fyzicky či mentálně handicap.?“

Eva Kiedroňová: „Manipulaci s dítětem řešíme vždy v souladu s jeho psychickou i fyzickou vyspělostí. U handicapovyných dětí je potřeby vzít v potaz také jeho váhu a fyzické možnosti rodičů,“

Marie: „Dobrý den syn od 10m stojí od 11m chodí kolem nábytku, bude mi 16m a sám stále nechodí, stojí i se postaví v prostoru, ale kručky chce jen za ruku. mohu už ho tak vodit nebo počkat a mohu ho nějak namotivovat? DEěkuji a moc vám fandím.“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Marie Podle toho, co popisujete je vidět, že maličký má v pořádku koordinaci pohybů i orientační dovednosti, jenom mu však chybí trošku odvahy a také potřebuje doladit rovnováhu. To doladí jedině další osobní aktivní zkušenosti. Proto doporučuji nevodit za ruce, ale být s ním často na zemi a lákat ho k vlastní aktivitě. Přeji Vám krásné a pohodové dny. Eva K“

Lenka: „Dobrý den paní Evo, naše holčička přibližně od deseti měsíců spává v poloze, že klečí na "čtyřech" s vystrčeným zadečkem. Někdy si takto lehává i v kočárku. Myslím si, že ji bolí zoubky a snaží se takto ulevovat. Když ji převalím na bok - pláče. Mám ji nechat spát v poloze, kterou si sama zvolí? Dále mám dotaz - nechce spát přikrytá, ve spacím pytli propláče noc. Ráno má studené ručičky a nožičky. Když ji v noci přikrývám, vzbudí se a pláče. Ponožky si ve spánku sundá během pěti minut. velice děkuji za odpověď“

Eva Kiedroňová: „Milá Lenko Desetiměsíční dítě si již skutečně dokáže rozhodnout o své poloze ke spaní nejlépe samo. Možná by bylo zajímavé vysledovat, zda spí stejným způsobem v různých podmínkách - v postýlce, v manželské posteli, ... Možná tak pouze kompenzuje tvrdou matraci. Doporučuji mu dát do postýlky správný dětský polštářek (možno sehnat v e-shopu na stránkách www.kenny.cz) Co se týče odkopávání, tak mu oblékněte pyžamko po kotníky a zápěstí, přikryjte ho lehčí dekou a ostatní již ponechejte na něm. Spací pytel mu nedává prostor zaujmout pohodlnou polohu. Přeji Vám klidné a pohodové noci s vašim maličkým. Eva K“

Marie: „Dobrý den, slyšela jsem že máte vydat novou knihu kdy bude a o čem děkuji“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Maruško Nová kniha bude o koupání = plavání s kojenci a batolátky. Přestože bude zcela přepracovaná, tak se bude se jmenovat stejně, jako kniha , kterou jsem vydala v roce 1991 - "Jak se rodí vodníčci". Kniha by měla vyjít přibližně v polovině příštího roku. Přeji Vám pěkné dny. S přátelským pozdravem Eva Kiedroňová“

Jana: „Dobrý den paní Kiedroňová, když nosím mého 3měsíčního synka na klokánka, snaží se dávat ručičky dozadu a prohýbá páteř,za chvilku ho to unaví a je v poloze tak jak ji popisujete. Dávám mu ruku pod zadeček.Vadí to nebo je to v pořádku?“

Eva Kiedroňová: „Milá Jano Doporučuji Vám nejdříve chlapečka namotivovat v poloze na zádech ke zvedání rukou a nohou nad podložku, nejlépe k hračce. Stejně tak i po uchopení dítěte do klokánka je potřeba malého motivovat zrakem i rukama na hračku, a to i přesto, že ještě neuchopí hračku cíleně uchopit. Kam jdou oči, tam jde hlava i ruce. Přeji Vám hezké dny. Eva K“

Kateřina Pořízková, Olomouc: „Dobrý den paní Kiedroňová, ráda bych se zeptala, zda je správné trénování zvedání 4-měsíčního miminka z lehu na zádech, kdy mu nabídnu prsty, ono se chytne a přitáhne, hlavičku drží samo. Děkuji za odpověď“

Eva Kiedroňová: „Milá Katko Zvedání dítěte tímto způsobem není vhodné proto, že dítě potřebuje nejdříve posílit všechny mechanismy ke vzpřímení v poloze na bříšku, odkud se naučí nejdříve pást koníčky, poté pivotovat, naklekávat a lézt. Z lezení se pak samo posadí i postaví. Nejdříve se postaví u opory - kufr, schod, křeslo, nábytek, poté bude trénovat chůzi stranou, později vpřed kolem nábytku a teprve nakonec se vydá do prostoru. V tomto procesu se nejlépe připraví na správné a zdravé vzpřímení. Postupně si tak posílí posturální svaly, orientační dovednosti, koordinaci pohybů i rovnováhu. Přitahováním by se naučilo sedět a stát především s Vaší dopomocí, bez větší vlastní aktivity a konečné vzpřímení, které ho bude doprovázet po celý život, pak není na správných a dostatečně kvalitních základech. Přeji Vám pěkné a pohodové dny. Eva K“

Leona: „Hezký den, prosím, kdy tak přibližně začně dítě lézt? A sedět?“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Leono Nejdříve se dítě naučí z polohy na bříšku naklekávat (mezi 7. a 8.měsícem věku)a lézt. Z této pozice se také posadí. Přesto však doporučuji dítě lákat k lezení a umožnit mu sedět pouze ojediněle a na krátkou dobu. Ideální je, když upřednostňuje lezení před sedem a chůzí alespoň 3 měsíce. Kolem devátého měsíce by už mělo umět lézt kvalitně koordinovaně a symetricky. Kolem 10. měsíce věku se dítě naučí stoupat u opory, pak chodit stranou a následně čelem kolem pevných bodů. Nakonec se odváží udělat první krůčky. Termíny dosažení jednotlivých dovedností jsou velmi individuální. Ideální je nabídnout dítěti co nejvíce možností k aktivnímu pohybu. Přeji Vám hezké dny. Eva K“

Lenka: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, do kolika měsíců je vhodné koupat batole v kyblíku? Když koupeme, můžeme miminku namočit ouška? Děkuji“

Eva Kiedroňová: „Milá Lenko V kyblíku je možno dítě koupat klidně až do 1 roku. Přesto však doporučuji dávat přednost raději dětské vaničce nebo i velké vaně. Vana dítěti nabízí více prostoru k pohybu, zážitků s vodním prostředím i zkušeností s vlastním pohybem. Také rodiče mohou být při hrách s dítětem va vaničce daleko aktivnější a kreativnější. Již to nejmenší dítě doporučujeme zanořit do vody pokud možno až po obrys obličeje. Pokud je výbavný sací reflex, který svědčí o celistvosti bubínku, pak se nemusíme zanořených oušek bát. Po koupání je však potřeba ouška důkladně vysušit smotkem buničizé vaty, ne vatou na špejli. Přeji Vám spoustu krásných zýžitků ve vodě. S přátelským pozdravem Eva Kiedroňová“

petra k.: „Koupeme od malička ve velké vaně, je to špatně?“

Eva Kiedroňová: „Milá Petro Novorozence by mohla velká vana děsit. Z nitroděložního života jsou zvyklé na stísněný omezený prostor, který mu lépe přibližuje malá dětská vanička. Velkou vanu využíváme pro novorozence pouze při společné koupeli. Koupat dítě ve velké vaně je dostačující až od cca druhého měsíce věku. Přeji Vám pěkné chvíle při koupání. Eva K“

Anna: „zvedání hlavičky Dobrý den paní Kiedronová, velmi děkuji za Vaše knihy, jsou pro mě nepostradatelné. Máme 14týdenní miminko a nelíbí se mu na bříšku, dávala jsem ho od malička několikrát denně, ale i tak se mu tam nelíbí, poradíte mi prosím. předem děkuji“

Eva Kiedroňová: „Milá Aničko Doporučuji Vám zvykat vaše miminko na polohu na bříšku prostřednictvím jeho pokládání přímo z klokánka do této polohy, a to směrem k hračce. Než ho zcela položíte, tak ho nejdříve chvíli podržte těsně nad podložkou tak, aby se dívalo na hračku na podložce v ose před obličejem s tím, že jedna vaše ruka spočívá pod oblastí žaludku a druhá ruka tlačí na zadeček. Teprve po cca 1 min.ho zcela položte. Stejně tak ho z podložky také zvedejte. Nejdříve položte hračku na podložku před obličej dítěte, poté podložte jednu ruku pod oblast žaludku a druhou tlačte na zadeček. Po cca 1 min.ho zvedněte, nejlépe do klokánka s hračkou před obličejem dítěte. Přeji Vám hezké dny. S přátelským pozdravem Eva Kiedroňová“