Chat

Psychomotorický vývoj dítěte

Eva Kiedroňová

Záznam chatu z pátku 15. října 2010

Monika: „Dobrý den p.doktorko, kamarádky roční chlapeček když sedí má kulatá záda v dolní oblasti páteře, nikdy rovně neseděl ,ze sedu občas spadne o ruce se neopírá,před měsícem se začal plazit,je jen na loktech ,nevzepře se na dlaně na kolínka se nedostane, když je v poloze na bříšku tak pláče ,když se vezme za ruce nožičkama spíše mele než aby chodil a jde na čpičky, nemá snahu se sám zvedat,je velmi často unavený a neklidný,pediatr tvrdí, že se vše samo srovná a odmítá napsat žádanku na neurologii zajímal by mě na tento stav váš názor.Je toto opravdu v pořádku?Mě příjde že ne sama mám 3 děti ale toto jsem ještě neviděla.Moc děkuji za odpověď,přeji krásný den.“

Eva Kiedroňová: „Milá Moniko. Stav dítěte, který popisujete si skutečně zaslouží zvýšenou pozornost, a v tuto chvíli dokonce již pozornost odborníka. Nemusí se jednat o nic vážného, ale je škoda zbytečně něco zanedbat. Přeji Vám krásný den.“

Lenka Vymlátilová: „Dobrý den, naše dcera má předepsané široké balení plýn skrze nevyvinuté kyčle. Dáváme ji dvě látkové pleny přes papírovou plenu a třetí lákovou plenu má ovázanou okolo pasu. Snažím se s ní manipulovat dle Vaší knihy Něžná náruč rodičů. Jsou nějaké polohy, kterým se mám vyhýbat? Popř. je nějaká poloha, která se při manipulaci s dítětem doporučuje a va Vaší knize není? Citím, že dcerka je v plenách zafixovaná a nemůžu s ní tak dobře manipulovat jako když plenky nemá. Děkuji, L.V.“

Eva Kiedroňová: „Hezká den Leni. Nenapsala jste, jak je vaše dcerka zrovna stará. Děti s širokým balením se nejlépe nosí v pozici klokánka, ve které mají možnost vše vidět a přitom posilovat zádové i břišní svaly.“

Šárka Studnická: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak nejlépe dát dítě po kojení odříhnout. Kdy, ev. i v mezidobí, a do jaké polohy. Také bych potřebovala poradit, jak nejlépe miminko uspávat. Máme 7-týdenního chlapečka, pokud není velice unavený, sám v postýlce neusne, proto konejšíme a nosíme na rukou do usnutí, někdy to trvá dlouho a po položení do postýlky se stejně probere. Potom rychle otáčí hlavičkou ze strany na stranu, mává ručičkama a nohama a ani s dudlíkem se neuklidní a neusne. Okolí nás varuje, že si na sebe šijeme bič, ale nikdo neporadí správný a úspěšný postup. Děkuji velice za odpověď. Pěkný den.“

Eva Kiedroňová: „Hezký den Šárko. Ideální polohou na odříhnutí je pozice tzv.tygříka. Jedná se o polohu na bříšku v náručí, která je nejlépe popsána v publikaci "Něžná náruč rodičů", kterou vřele doporučuji si pořídit, neboť Vám poskytne celou řadu velice cenných informací. Co se týče uspávání Vašeho maličkého, pak doporučuji vytvořit každý večer stejný sled událostí - rituál. Nejlépe děti usínají po koupání ("plavání"). K samotnému usínání je nejlépe je balit do vyvětrané místnosti a péřové peřinky. Klidně je před spaním jemně a klidnými rytmickými pohyby pochovejte, zapívejte mu několikrát stejnou ukolébavku, a to pomalu a klidným hlasem. Poté je položte do postýlky a zůstaňte u něj sedět. Třeba ho držte za ručičku nebe mu polžte ruku na hlavičku. Raději moc nehladit. Jenom položit ruku a šeptat pšššššš, pšššš. Ať již zvolíte jakýkoliv postup, opakujte ho pravidelně v podobě rituálů.“

Zuzana Kubová: „Dobrý den.Mám 3měs.syna a chtěla bych se zeptat na překulování.Syn nechce být na bříšku a zlobí se když má zvednout hlavu.Mám ho nějak podněcovat k překulení?Nebo tomu nechat volný průběh.Děkuji“

Eva Kiedroňová: „Hezký den paní Zuzanko. Určitě. Během dne motivujte své dítě k překulení do polohy na bříško dokonce několikrát. Ideální je dítě položit je na pevný rovný stůl a tenkou podložku, poté je svléknout nejlépe do naha, aby mělo možnost zvedat nohy a ruce nad podložku. Pokud je chcete překulit, tak je nejdříve namotivujte hračkou k obratu hlavičky a teprve poté mu zezadu, zpoza záhlaví pomožte k přetočení. Nejdříve na bok a teprve po chvilce na bříško. Moc nepomáhejte. Jenom je nechajte na chvíli, ať si poradí samo. Co je však důležité, abyste byla svým obličejem nakloněna tak, abyste je motivovala k otočení hlavičky žádaným směrem.“

Jitka Karešová: „Dobrý den, mám syna narozen 3.1. 2010 a ještě neleze. Na zemi válí sudy v tom je tedy velice obratný a rychlý, trochu se plazí,začíná se stavět na nožičky, když ho mám na klíně. Když ho posadím sám krásně sedí,ale sám si nesedne. Jak naučit dítě, aby si samo sedlo a začalo lézt. Děkuji za odpověď.“

Eva Kiedroňová: „Milá Jitko. Lezení je skutečně tak důležité, že stojí zato udělat vše proto, aby se vaše dítě lézt naučilo. Je několik možností. Všechny najdete v knížce, kterou doporučuji si objednat co nejdříve, neboť na ni je již skutečně něklokatisícový pořadník. Zašleme Vám ji hned po 15.11., kdy vyjde. Prozatím Vám doporučím posadit se na zem, natáhnout nohy a položit dítě přes vaše kolena tak, abyste je dostala do kleku přes vaše končetiny. K lezení je vhodné dítět motivovat na válci, gymballu i overballu, ale také speciálním a přitom velmi jednoduchým hmatem. Tyto věci je ideální ukázat. Ukázky všeho žádaného proběhnou na každém křestu knihy. Křest proběhne v každém krajském městě. Časový plán již brzy najdete na stránkách www.kenny.cz.“

Lucie Slováčková: „Dobrý den, máme 7 měsícní holčičku, která je hodně zvědavá a aktivní. Pořád by se chtěla koukat po okolí, takže když jsme na procházce s kočárkem chtěla by pořád sedět aby viděla. Je to ještě brzy nebo pokud je opřená zádičkama tak to nevadí? Sama se už plazí (né ještě po čtyřech). Taky se už zvedá na nožičky když ji dáme ruce. Je to brzo máme jí v tom bránit? A můžeme ji dát do chodítka pokud už chce stát na nožičkách? Předem děkuji za odpověď“

Eva Kiedroňová: „Milá Lucie. Na procházce střídejte polohu v "klokánkovi" (zády k sobě s jednou rukou pod koleny tak, aby byly do pravého úhlu vůči tělíčku) a druhou pod nadbříškem. Dítě však musí být odklopeno od těla matky v úhlu cca 45°. Doporučuji je ještě nenosit v sedu. Také doporučuji je netahat za ruce ani do sedu, ani do stoje. Je lépe ponechat je co nejvíce na zemi k aktivnímu pohybu a stimulovat je k lezení. Vše se nejlépe a podrobně dovíte v nové knize, kterou si můžete objednat již dnes na e-shopu stránek www.kenny.cz. Hned po 15.11.10, kdy vyjde, vaám ji pošleme i s plyšovou opičkou, která doprovází celou knihu.“

Petra: „Ještě mám jeden dotaz. Mám 4 měsíčního chalapečka a cvičíme Vojtovu metodu. Zatěžuje více pravou stranu těla, při poloze na bříšku měl těžiště na pupku neopírá se o předloktí a hodně zaklání hlavičku. Mohla sem mu tyto potíže způsobit špatnou manipulací??Děkuji za odpověď“

Eva Kiedroňová: „Milá Petro. Všeobecně máme skutečně zkušenosti, že celá řada odchylek v psychomotorickém vývoji dítěte je způsobena neideální náročnou manipulací s dítětem. Dokonce více, než si vůbec uvědomujeme. Stojí za to se o správné manipulaci dovědět co nejdříve, a to nejlépe ještě před jeho narozením, neboť jaknile se tyto informace a dovednosti dozvíme včas, pak není problém s dítětem manipulovat správně, v souladu s jeho potřebami i psychomotorickým vývojem. Všechny důležité informace se rodiče nejlépe dozví v našich kurzech nebo v knice "Něžná náruč rodičů". Moc se omluvám všem dalším rodičům, kteří se nedočkali odpovědi na svůj dotaz. Všechny dotazy je možno směřovat na adresu info@kenny.cz.“