Chat

host

Stanislava Lišková

Ženy a stáří

Záznam chatu ze čtvrtka 24. května 2018

Monika: „Preji pekny den .Je mi 56 let a vim,ze se mam pripravit na stari.Poradte jak predejit neprijemnostem fyzickym a psychickym.Ale neco originalniho,ze se mam hybat a stridme jist vim take.Tesim se na odpoved .A dekuji“

Stanislava Lišková: „Dobrý den, přestože jsem odborník přes finance, budu mít tu troufalost Vám odpovědět i na takovouto otázku. Ve svém okolí vidím, že je důležité mít své koníčky, záliby, přátele. A tyto si pak udržet i ve stáří. Pomáhá to k duševní i fyzické vitalitě.“

ANTI: „Je nějaký rozdíl ve vztahu žena a stáří a muž a stáří?“

Stanislava Lišková: „Dobrý den, z pohledu financí je rozdíl v tom, že ženy mají nižší důchody než muži a dožívají se delšího věku. Z nefinančního hlediska kolem sebe vidím, že odchod do důchodu na odpočinek lépe zvládají lidé, kteří měli a dále mají své koníčky a okruh přátel. Což se mi zdá, že lépe zvládají ženy, než muži. Ale na toto téma nejsem odborník...“

AK: „Co je pro ženu nejdůležitější ohledně stáří?“

Stanislava Lišková: „Dobrý den, nejdůležitější je (a nejen pro ženy), začít se na stáří připravovat co nejdříve. Státní důchod na udržení životní úrovně stačit nebude, a proto je potřeba si během produktivního života na stáří naspořit. Pro ženy je typické, že myslí více na ostatní (rodinu, děti atd.) než na sebe a na důchod si spoří méně, anebo vůbec. Přitom by to mělo být přesně naopak = spořit si více.“

SAK: „Dá se říct, že u ženy je stáří tehdy, když ztratí idelály?“

Stanislava Lišková: „Dobrý den, co se setkávám s klienty, tak zjišťuji, že platí, že člověk je tak starý jak se cítí. A je jedno, zda jde o muže či ženy. Mezi klienty mám mladé lidi (pod 30 let), kteří od života nic nechtějí, nic nečekají, nemají žádné sny a připadají si staří. Cituji: "Na mě je už s rodinou pozdě." (to říkal muž, ne žena) A naopak, lidi v důchodovém věku, neskutečně aktivní, s množstvím přání, snů, co ještě všechno chtějí stihnout, co na ně čeká, duševně úžasně mladých...“

věra doležalová: „jsem nyní žena v domácnosti, platím si 1000kč důchodové připojištění, a základní sazbu důchodového pojištění (pro dobrovolné plátce), je mi 40 let, a se zajištění ve stáří mám strach - hlavně v případě nemoci, rozvodu smrti manžela apod., přeci jenom muž bude mít z vysokého platu i vyšší důchod. Co byste mi doporučila. Věra.“

Stanislava Lišková: „Dobrý den, chápu to tak, že jste se domluvili, že muž dělá kariéru, vydělává peníze a Vy se staráte o "rodinný krb". To je v naprostém pořádku. Z pohledu financí a zabezpečení na stáří jste však Vy "ohrožená skupina". Z mého pohledu, finančního, to já vidím takto: jste manželé, máte SJM a proto je potřeba na finance pohlíže také jako na společné. Máte pravdu, manžel vydělává, bude mít (možná i zásadním způsobem) vyšší důchod než Vy. A proto byste měli z těchto Vašich současných společných příjmů tvořit rezervy, resp. spořit na stáří a to tak, že pro Vás zásadním způsobem více (resp. i zde platí SJM). Je skvělé, že spoříte, ale obávám se, že částka 1.000 Kč/m nebude stačit.“

Mařenka L.: „Dobrý den, měla jsem dotaz, na který jste však už odpověděla dříve, tak pěkně zdravím. Moc Vám to tam sluší. Hezký den. M.“

Stanislava Lišková: „Dobrý den, děkuji za pochvalu.“

Alena: „Dobrý den.Mám penzijní spoření.Kdyby se se mnou něco stalo.Co se stane s naspořenou častkou? Jde do dědictví? A musí se dělit s dětma,jak je to v zákoně o dědictví?Děkuji za odpověd a přeji krásný den.“

Stanislava Lišková: „Dobrý den, pokud jste ve smlouvě neuvedla obmyšlenou osobu (tzn. konkrétně člověka, který má naspořené peníze dostat), tak Vaše úspory vstoupí do dědictví a probíhá klasické dělení, jako v případě jakéhokoliv jiného majetku. Pokud jste obmyšlenou osobu uvedla, dostane tato celou částku. Uvést můžete i více než 1 osobu, rozdělení mezi ně uvádíte v procentech. Touto osobou může být naprosto kdokoliv. Uvedení obmyšlené osoby každopádně doporučuji, protože takové peníze nevstupují do dědického řízení a částka je vyplacena vč. státních příspěvků (narozdíl od dědictví, do kterého nevstupují). Uvést obmyšlenou osobu můžete dodatečně kdykoliv, buď na formuláři penzijní společnosti, anebo volnou formou dopisem.“

Jitka Černá: „Zdravím a chtěla bych se zeptat ,proč ženy po 60letech trpí artrózou kolen ,celý život jsem se snažila cvičit ,ještě před 2lety jsem cvičila na míči ,měla jsem celkem pohyb v práci a ted mám problémy s kolen .Ale nejsem sama, v mém okolí hodně žen ,kulhá a bolí je kolena .Kde jsme udělali chybu !.Děkuji.Jitka“

Stanislava Lišková: „Dobrý den, omlouvám se, ale toto je dotaz na lékaře a ne na mě, jako finančního poradce. Přeji pěkný den.“

Petra Kratochvilová: „Dobrý den, paní Lišková, bude mi teprve 30 let, ale zajímalo by mě, z jaké části si myslíte, že se v důchodovém věku může spolehnout na stát? Předem moc děkuji za odpověď.“

Stanislava Lišková: „Dobrý den, slečno Kratochvilová, upřímně, obávám se, že pokud se státu nepodaří nějaká rozumná důchodová reforma, kterou by pak po 2 letech zase nezrušil, tak jen minimálně. Porodnost klesa a v průběžném (státním) důchodovém systému nyní přispívají 2 pracující na 1 důchodce. Prognózy uvádějí, že do 20 let to bude 1 : 1. Čím dříve si začne, i mladý člověk, spořit na důchod, tím plépe. Pěkný den. :-)“

Petr Kuchtík: „Jak to děláte, že pořád vypadáte tak dobře? :)“

Stanislava Lišková: „Dobrý den Petře, stojí to čím dál víc peněz a času. :-)“

Julie: „Dobrý den, zmínila jste kojenecké mléko na bázi kozího mléka, je takový produkt na českém trhu k dostání. Máme 4měsíčního syna, který má alergii na kravské mléko a máme naordinován Nutrilon Alegry Care.“

Stanislava Lišková: „Dobrý den, prosím, položte otázku kolegyni na druhý chat, která je na toto téma odborník. Děkuji“

Ivana: „Dobrý den, Nemám z čeho spořit,3500Kc inv.duchodu.Je mi 57 let,jsem vdaná,ale co když zůstanu sama. Do práce mne nechtějí.Diky.“

Stanislava Lišková: „Dobrý den, chápu, toto je opravdu těžká situace. Někdy se opravdu spořit nedá, protože není z čeho. Jediné, na co je možné se zaměřit je navýšení příjmu. A to pak nejvíce asi záleží na Vašem zdravotním omezení, případně kraji, ve kterém žijete, resp. nezaměstnanosti v dané oblasti. V ČR je obecně jedna z nejnižších nezaměstnanosti a šikovných a pracovitých lidech je velká poptávka. Neplatí to však všude. Zdravotní omezení může být také limitující. Mohu jen poradit nevzdávat to a zkusit přijít na něco, co byste mohla dělat a čím si (při)vydělávat. Přeji hodně štěstí, zdraví a spokojené stáří s manželem.“

Linoxi: „Dobrý den,Jak se zabezpečit jako inv.duchodce? pracovat nelze a život ještě předemnou :-) přeji vám krásný den s usměvem :-)“

Stanislava Lišková: „Dobrý den, ano máte pravdu, toto je těžká situace. Proto se svými klienty mluvím i o tom, jak se zabezpečit pro případ, že by se dostali do invalidního důchodu. Aby takové situaci předešli. Pěkný den i Vám.“

Hanka: „Nyní jsem poslouchala Váš rozhovor, jenom jsem Vás chtěla upozornit, že lidé si uvědomují, že je nutné spořit na stáří, ale při dnešních platech v malých městech to jde opravdu těžko. Nemůžeme si brát příklad z našich sousedů, tam ty platy jsou o něčem jiném. A mluvím i o lidech se středoškolským a vysokoškolským vzděláváním.“

Stanislava Lišková: „Dobrý den, ano, máte pravdu, že to může být těžké. Potkávám se s klienty, kteří jsou si vědomi nutnosti spoření na stáří a někteří se i z mála snaží odkládat. Ale také je plno lidí, kteří spoření na stáří bagatelizují, přestože příjmy mají. Upřednostňují okamžitou spotřebu před tou odloženou. Co se týče srovnání se zahraničím, tak jsem jen upozorňovala na odlišný pohled na věc. To, v čem se od Západu také lišíme je, že v ČR se neumíme moc stěhovat za prací tam, kde je. Vyplývá to z našeho naturelu, zvyklostí. I to je téma k přemýšlení. Mou snahou není kritizovat, jen navést k zamyšlení, k jinému pohledu na věc.“

Petra: „Dobrý den, kolik si mám teď odkládat na důchod, když mám jen rodičovskou a do práce nastoupim až za 2 roky. Mám už teď spořit? ( i když upřimně není z čeho) nebo až jak pujdu do práce ( ale zase penize co budu mít navic asi padnou na školku a věci kolem atd) Kdy a kolik teda reálně dávat na stáří ?“

Stanislava Lišková: „Dobrý den, obecné doporučení je, že 10 % příjmů by člověk měl spořit na stáří. Rozložení příjmů do výdajů by mělo být přibližně takto: 40 % na bydlení, 30 % spotřeba, 15 % tvorba krátkodobých a střednědobých rezerv, 5 % zajištění, 10 % na důchodu. Otázka je, jak vysoké ty příjmy jsou. Toto platí pro cca průměrné příjmy a vyšší. U nižších příjmů to takto posuzovat nejde.“

Ilona Zahradnikova: „Dobry den.Naši rodiče šli do penze o 10 let dříve než půjdeme my. Mohli se ale postarat o své rodiče, pomoci nám mladým např. s dohlídáním vnoučat v případě nemoci.abychom mohli do práce. My dávali děti do jeslí už v jednom roce .některé už dříve a důchody se nám strašně vzdálily.My museli dodržet podmínky doby a do důchodu jdeme podle nových pravidel.připadá mi to nespravedlivé vůči mojí generaci.Jsem ročník 1966. Prvni ročník.kde se ani ženám nezapočítávají vychovane děti.To neni jen můj nazor.ale bohužel je nás hodně.Už jsme unavené.chtěly bychom být hlídací babičky.jak jsme to zažily u svych rodičů a hlavně mít čas postarat se o své rodiče a ne hledat "důchoďáky. Hezky den Zahradnikova Ilona“

Stanislava Lišková: „Dobrý den paní Zahradníková, za sebe můžu říct, že není většího štěstí, než hlídací babička! Bez této pomoci bych nemohla pracovat tak, jak pracuji. Chápu Vás, že jste unavená a že Vám to přijde nespravedlivé. Tomu rozumím. Ale život není spravedlivý. Podívejte se na dnešní mladé. Pokud chtějí bydlet, znamená to pro ně brát si několika milionové hypotéky. Pěkný den a do života hodně sil a zdraví.“

Eva Sehnalová: „Dobrý den, spořím si od počátku svého pracovního procesu na penzijní spoření 1000 Kč měsíčně. Je mi 40 let a nyní mi již uběhla doba po kterou nelze s naspořenými penězi disponovat a mám možnost si část úspor vybrat. Doporučujete obecně peníze ponechat v penzijním spoření, nebo je vhodnější převést část na nějakou výhodnější formu spoření? Jakou byste doporučila? Jsou vklady na penzijním spoření nějak pojištěny při krachu pojišťovny? Děkuji moc za odpověď.“

Stanislava Lišková: „Dobrý den, ve 40 letech jste ještě mladá, aby peníze zůstaly ve starém typu penzijního spoření (dnes se používá označení transformovaný fond). Tato stará penzijka nic nevydlávají, jejich výsledky za rok 2017 byly hluboce pod 1 % zhodnocení (resp. v průměru 0,54 %) a to při inflaci 2,5 %, tzn. de facto se jedná o záporný výsledek. Proto minimálně doporučuji přejít na nový typ penzijního spoření (Doplňkové penzijní spoření) a zvolit dynamickou investiční strategii. Dobré by bylo se potkat s finančním poradcem, který Vám vysvětlí, jak to funguje, co jsou výhody či nevýhody (resp. na co si dát pozor). A vysvětlil by Vám i další způsoby spoření či investování.“

František...: „Dobrý den. Chvíli jsem Vás poslouchal a nechápu vaše názory. . vecina žen v naší společnosti pracují za minimální mzdu...z čeho si mají spořit?!? Z čeho mají spořit svým dětem?!?“

Stanislava Lišková: „Dobrý den, nevím o jaké většině mluvíte. Já tuto zkušenost nemám. Ale ano, působím ve velkém městě, což může mít vliv. Chápu, že jsou v ČR oblasti, kde je situace těžší.“