Chat

host

MUDr. Helena Máslová

Psychogynekologie – první porod

Záznam chatu z úterý 17. dubna 2018

Marie: „Mám za sebou tři porody....a pro mě jednoznačně byl nejhorší a nejdelší ten druhý, také bylo i největší dítě. Naopak třetí byl nejlepší. V čem by se lišil ten první porod?“

MUDr. Helena Máslová: „První porod je nejdůležitější pro psychiku - dobře zvládnutý první porod silně posiluje sebevědomí a dokážou ovlivnit klidnou sebedůvěru v mateřské kompetenci - tedy v roli maminky jsou přirozenější a méně úzkostné. Snad i takto to proběhlo u vás. Škoda, když se druhý poord povede méně, ale už to nemá tak negativní vliv na sebevědomí.“

Katka: „Dobrý den, jak připravit partnera na první porod?“

MUDr. Helena Máslová: „Muži většinou nepociťují potřebu se nějak připravovat. Důležité je jestli zažili vlastního otce či nějakého jiného muže v roli otce miminka. Pokud ano, vtšinou to zvládnou dobře. Pokud ne, mohou po porodu upadnout do nejistoty a svými rozpaky pak zhoršují úzkost novopečené maminky. Skvělé je, když mají kamaráda, který to má už za sebou. Ženy v tomto mnoho nezmohou.“

Zuzka: „Dobrý den, vážená paní doktorko, jsem v 6. měsící těhotenství a mám velký strach z porodu, jeho průběhu a následků. Vím, že asi každá žena se porodu bojí, ale nedokážu se ani podívat na fotky zachycující porod, číst si a mluvit o něm... Jaký je prosím Vás názor na porod plánovaným císařským řezem? Děkuji.“

MUDr. Helena Máslová: „Lepší by bylo, kdyby s vámi někdo pracoval a na porod vás připravil po psychické stránce. Ale přiznám se, že mám několik takových pacientek, které prošli terapií a stejně si na vaginální porod netroufly. Není to snadné.“

Jana D.: „Dobry den, vzdy jsem si myslela, ze jsem racionalni typ cloveka. Proto kdyz mi zjistili, ze budu rodit koncem panevnim, neprotestovala jsem proti cisaři. V Hořovicich mi nakonec dali na vyber, ale ja se presto rozhodla pro cisare-at uz s ohledem na muj vek (40), na to ze slo o prvni porod a ze jsem tri mesice musela lezet kvuli zkracujicimu se del.hrdlu a nemela jsem tudiz zrovna dobrou fyzicku. Delala jsem to predevsim s ohledem na bezpecnost miminka. Nyni je mi to ale obcas lito-vsechny ty clanky, jak narusuje cs vzah matka dite, jak je dulezity bonding atp. Nebyla jsem na tom dobre ani psychicky-z normalne vyhlizejiciho tehotenstvi se vyklubalo rizikove a musela jsem lezet. Trpela jsem strachem z predcasneho porodu. Ted si vycitam, ze jsem si "neuzila" tehotenstvi a ani porod jak ma byt. Nevite jak se s timto nesmyslnym pocitem vyrovnat? Dekuji. Jana“

MUDr. Helena Máslová: „Život není bezchybný. Úspěšní manažeři mají takové heslo - je důležité udělat 70% správných rozhodnutí - to stačí, aby byl člověk úspěšný. Mateřství je dvacetileté intenzivní období, které pokračuje rodičovstvím dospělého potomka. Soustřeďte se na svá budoucí rozhodnutí a zvládnuté situace. Perfercionismus je vstupenkou do pocitů selhání, stačí žít dobře nikoliv perfektně :-)“

Tereza: „Dobrý den, paní doktorko, souhlasíte s tvrzením, že při pororu "rodí hlava"? Prvního porodu jsem se vůbec nebála a skutečně jsem se na něj těšila. Porod jsem měla naprosto bezproblémový a na prvorodičku dost rychlý. Vidíte v tom souvislost? Moc Vám děkuji a zdravím Vás.“

MUDr. Helena Máslová: „Ano vidím. Jste hezký příklad k následování“

alena: „Dobry den Jsem v 6. měsíci těhotenství a přibrala jsem 2 kg . Dítě se vyvíjí normálne a i ja se cítím dobře. Je to špatne? Děkuji Alena“

MUDr. Helena Máslová: „Průměrný přírůstek váhy je 12 kg, vetší část je v druhé polovině těhotenství. Menší nárůst váhy je variantou normy, tedy nemusí být patologický, důležitější je dostatečná výživa. Tuková zásoba slouží pak ke kojení, při malém nárůstu váhy mají ženy problém po porodu uspokojit nároky dítěte kojením“

Hanka: „Vážená paní doktorko, mám za sebou první porod. Připravovala jsem se na něj, byla jsem přesvědčená, že to zvládnu a vše půjde dobře. Přesto byly komplikace, porod nepostupoval, necítila jsem potřebu tlačit. Nakonec klešťový porod a vše dobře dopadlo. Myslím, že to od začátku nevnímám jako vlastní selhání, lepší přesto mě občas napadne, zda jsem porod nezpomalilo strachem nebo špatným přístupem. Chci druhé dítě, nebojím se porodu, ale říkám si, jestli můžu něco udělat pro lepší připravenost. Přecejen po takové zkušenosti se hůř věří, že tentokrát to zvládnu lépe. Děkuji.“

MUDr. Helena Máslová: „Ano nepostupující porod mívá na svědomí strach a nastoupané stresové hormony. Ideálně jdou kontrakce souběžně s vytvářením porodního kanálu a nutností je povolení pánevního dna. Je potřeba rodičku uklidňovat a také by neměla mít hlad a neměla by jí být zima.“

Eva Náplavová: „Dobrý den paní doktorko Máslová, čekala jsem své první dítě,cele tehotenstvi naprosto bez komplikaci,v 35.tydnu mi byla zjistena poloha plodu koncem panevnim.obrat zevními hmaty se nezdaril a pan doktor se rozhodl vect porod prirozene.pan doktor porod vůbec nezvladl a nase miminko při porodu zemrelo.zhroutil se nam cely svet.porad se z toho nemuzu vzpamatovat.chteli by jsme co nejdříve další dite,ale hrozne se bojim dalšího tehotenstvi a hlavne porodu.da se s tim něco delat?? Mnohokrat dekuji“

MUDr. Helena Máslová: „To je mi moc líto. Druhý porod nemá žádné větší riziko po takové události, proběhne pravděpodobně dobře. Dříve byl takovýto scénář častější, v matrikách si lze všimnout častějšího úmrtí u prvního porodu a pak následují porody zdravých dětí.“

Tereza V.: „Dobrý den, paní doktorko. Prosím o Vaší radu: po porodu jsem měla velké problémy s kojením a i přes veškeré snahy jsem nakonec musela mléko pouze odsávat a přikrmovat i umělým mlékem. Dost mě to stresovalo a neustálé odsávání mi ubíralo stpousto času a mléka bylo stejně málo. Moc se mi ulevilo, když dcera v 7. měsíci přešla plně na umělé mléko. Kojení se mi doslova zprotivilo a vážně zvažuji, že další dítě kojit vůbec nezačnu. Domnívám se, že budu víc v klidu, což mininko také potřebuje. Schválila byste to?“

MUDr. Helena Máslová: „Je to opravdu individuální, řiďte se svými pocity a nesnažte se splňovat normy.“

Zuzana: „Dobrý den paní doktorko, v loňském roce jsem “porodila” krásnou, zdravou holčičku. V úvozovkách proto, že akutní sekci nepovažuji za porod jako takový. Problém byl v přístupu lékařky a také v situaci, kdy první, co jsem po ubytování na přípravně slyšela, byla velmi hlasitě rodící maminka v pokoji hned vedle. (Myslím, že to je nešťastné řešení prostoru). Sekce byla akutní kvůli arytmii mě i dcery a nepostupujícímu porodu - to přisuzuji mému strachu na základě toho, co jsem slyšela v úvodu. Nyní čekáme druhé miminko, už vím do čeho jdu, ale budu absolvovat kurz hypnoporodu a gravidjogy, neboť nechci, aby to dopadlo stejně jako minule. Dcerku jsem totiž neviděla hned po narození, ale až po 6 hodinách a přes to se do dneška nemůžu přenést. Co si o takových kurzech myslíte? Je i jiný způsob jak se srovnat s prvním “neideálním” porodem, aby ty další už probíhaly fyziologicky? Děkuji“

MUDr. Helena Máslová: „Doporučuji rodit v jiné porodnici, kvůli emoční vzpomínce, která vás může zaskočit při porodu a může být příčinou druhé sekce.“

Zuzana Š.: „Dobrý den paní Máslová, blížím se k ukončení 8. měsíce těhotenství. V únoru 2016 jsem podstoupila expiraci Bartholiniho žlázy na levé straně poševního vchodu ( 2 cm cysta ). Odstranění dopadlo dobře, ale po čase se tam utvořila nepatrně znova ( menší váček ). Můj gynekolok mi řekl, že v době těhotenství a porodu to nevadí. Nebolí to a ani nevím, že tam něco mám. Mám malinko obavy, aby porod dopadl dobře. V těhotenském průkazu to mám poznamenané. Je možné, aby by to po porodu odstranili? Nebo je lepší počkat, až se po porodu vše zahojí a pak jít znova na odstranění? Je to mé první těhotenství. Děkuji za odpověď a hezký den“

MUDr. Helena Máslová: „Je možné to zvládnout v rámci poporodního ošetření - zkuste se domluvit předem s porodníkem.“

Zdena: „Dobrý den, paní Máslová, má podle Vás smysl připravovat se na lepší průběh porodu například masírováním hráze či používáním zdravotnické pomůcky Aniball? Děkuji Vám za názor, Zdena“

MUDr. Helena Máslová: „Ano má, zejména před prvním porodem. Poševní vchod je pak pružnější a poddajnější, je to prevence porodního poranění“

Marie: „Dobrý den, prosím o Váš názor a radu. Jsem na RD - dcera 2,5 roku, od porodu (rizikové těhotenství, ale porod nekomplikovaný, přirozený). Od skončení šestinedělí jsem začala okamžitě menstruovat, hormony mi každý měsíc skáčou nahoru dolu a od té doby jsem pořád velmi vyčerpaná fyzicky i psychicky, podrážděná, vzteklá, výbušná. Jsem od mala citlivější, podléhám často stresu. Zároveň velmi mne ty mé stavy mrzí, odnáší to mí blízcí, ale nevím co se sebou pořádně dělat. Dceru stále kojím na vyžádání, nejde nám přestat a cítím, že mne i toto velmi unavuje a už i vadí. řešila jsem to s gynekoložkou, prý je to hormony a vše se uklidní, až dokojím. Psychoterapie, kineziologie moc nepomohly. Co mám dělat dál? Mám si nechat napsat nějaká psychofarmaka, i když kojím? Lékům se snažím vyhnout, ale nerada bych svůj stav zhoršila už kvůli svému dítěti. Musím fungovat dobře, nyní řeším i rodinné problémy, můj muž absolutně nechápe mé vyčerpání. Je to vše velmi náročné... Co byste mi doporučila? Moc děkuji za Vaši odpověď Hezký den“

MUDr. Helena Máslová: „Začala bych od spánku, stavy které popisujete vznikají u spánkové deprivace, nepijte kávu ani kofeinové nápoje. Doplnit vitamín D a magnezium. Kontrola štítné žlázy a hormonů TSH, fT4. Psychofarmaka při kojení jsou nevhodná.“

Veronika Baltusova: „Dobry den pani doktorko, muj prvni porod trval 30 hodin a byl dosti narocny, pak jsme meli problemy s kojenim. Porodu jsem se nebala nejak vyrazne, ale mozna zapracovalo podvedomi. Porod mi museli nakonec vyvolat, abych vubec porodila. Ted cekame druhe dite, mela bych sama se sebou nejak pracovat? Chtela bych rozhodne rychlejsi a hezci porod :-) Dekuji za odpovede. Veronika“

MUDr. Helena Máslová: „Přečtěte si knihu Znovuzrozený porod od Michaela Odenta“

Zuzka: „Vážená paní doktorka, děkuji Vám za odpověď. Ráda bych se Vás ještě zeptala, jaké monožnosti má žena, která se ani po psychoterapii necítí na přirozený porod? Myslím, že každá žena by měla mít právo na to zvolit si, jakým způsobem své miminko porodí. V ČR je porod CŘ na přání zakázaný. Žena, která se z psychických důvodů cítí na vaginální porod nepřipravená je tak nucena do vaginálního porodu, tato představa ji může trápit celé těhotenství a způsobit špatný průběh porodu. Má tedy taková žena jedinou možnost vybrat si porodnici v zahraničí, kde je porod CŘ na přání povolený?“

MUDr. Helena Máslová: „Většina porodnic plánovaný SC provede z indikace úzkostné poruchy či jiné indikace“

Zdena: „Dobrý den, paní Máslová, děkuji za Vaše odpovědi. V poslední době zaznamenávám pro mě nové téma – pánevní dno ženy. Lze posilováním pánevního dna ovlivnit ať už průběh těhotenství nebo samotný porod? Přeji pěkný den, Zdena“

MUDr. Helena Máslová: „Pánevní dno se před otěhotněním posilovat ale naopak uvolňovat. To už věděla Mojžíšová“

Petra: „Dobrý den, jsem 4 měsíce po druhém porodu, který byl sice rychlý, ale měla jsem velká poranění. Často na porod myslím. Připadám si jak blázen. Navíc mě štve partner, který se snaží můj porod zlehčovat. Co mám dělat abych už na porod nemyslela? Je to vůbec normální? Mám zdravého chlapečka tak proč se stále zaobírám minulostí...“

MUDr. Helena Máslová: „Zkuste naopak pozornost sem upřít. Rituální koupele třeba jednou za týden v odvaru z hojivých bylinek - třeba heřmánku. Po koupeli natírání hojivými oleji. Svíčky, pedikůra, chvilka pro sebe.“

Pavlína: „Vážená paní doktorko, je mi 27 let, žiju dlouhodobě s jedním partnerem. Od první menstruace trpím jako zvíře, strašná bolest, pocity na omdlení, slabost. Je to pro mne něco jako nemoc. Jím zdravě, cvičím jógu, chodím na akupunkturu, u lékaře vše v pořádku. Jediné, co mě napadá, jestli to může být endometrióza nebo zda i taková věc může být psychická. Protože jsem celý život úzkostná a mám panické ataky. Děkuji za odpověď. Dlouhodobě na sobě pracuji fyzicky i psychicky a stále se to nelepší.“

MUDr. Helena Máslová: „Endometrioza to být může, sono případně diagnostická laparoskopie. Nepěstovat sedavý způsob života, přirozený pohyb, tančit.“

Majka: „Dobrý den, manžel byl u prvního porodu (on sám nechtěl jít to jsem chtěla já aby tam byl) a těžko to nesl po psychické stránce, nechtěl mít se mnou po té sexuální život a ani další dítě. Navštívila jsem s ním i poradnu a přeci jenom se po 7letech rozhoupal k drzhému dítěti ( k porodu ale už nešel to mi rezolutně zamítl hned před početím).....ale stejně to není to pravé ořechové. Udělala jsem chybu, že jsem ho tam tenkrát chtěla?“

MUDr. Helena Máslová: „Podle toho co píšete to zrovna šťastné rozhodnutí nebylo. Možná by si zasloužil trochu více respektu a autonomie. To co popisujete se diagnostikuje jako tzv.Madonin komplex, mívají ho muži vychovaní autoritativními či manipulativními matkami, ale může to mít i další důvody. Snad to tentokrát bude lepší.“

Monika: „Dobrý den, jsem nastávající prvorodička a mám dotaz ohledně kyčlí. Ve 14 letech mi byla diagnostikována osteoporóza a displazie obou kyčelních kloubů, už v těch 14ti letech mi bylo řečeno, že nebudu moct rodit přirozeně, ale císařem. Po několika letech mi to bylo znovu potvrzeno od jiného lékaře. Dnes je mi 25 let a s gynekologem jsem tuto věc ještě neřešila. Z mé strany je to záměr, protože bych chtěla co nejpřirozenější porod, po pravdě tuto informaci zatím,, tajím". Je možné, že budu schopná porodit přirozenou cestou nebo mě to samo ve vyšším týdnu těhotenství dostane? Například bolesti, které zatím nepocituji. Může to přivést velké komplikace? Je to problém, který bych neměla v žádném případě zatajit? Mockrát Vám děkuji za odpověď, přeji hezký zbytek dne. Monika M.“

MUDr. Helena Máslová: „Před sto lety by jste porodila přirozeně a dilema by se nekonalo. Určitě je třeba počkat, jak se budou kyčle chovat při nárůstu váhy a jak tu zátěž zvládnou. Porod sám není pro kyčle takový nápor jako vysoký stupeň těhotenství. Neměla byste přibrat více jak 12 kg. Informaci bych nezatajovala, lékař by měl být informován.“

Katka: „Dobrý den, jsem 5 měsíců po přirozeném porodu, bez vnějších intervencí. S partnerem máme krásný vztah, ale ještě jsme od porodu neměli pohlavní styk. Stále a často kojím, cca každé 2 - 3 hod. Může to s tím mít souvislost? Kojit chci i nadále, ale zároveň nechci zanedbávat náš milostný život... Děkuji předem za odpověď.“

MUDr. Helena Máslová: „Kojte v klidu dál, buďte laskavou maminkou, váš milostný život se jistě obnový. Kojením snáze zhubnete, do svádivého chování se ženy přirozeně dostanou cca 1 rok po porodu. Váš muž zřejmě potřebuje vás zažít jinak než s dítětem. Až budete schopna být chvíli bez dítěte, skočí to tam zpět“

Karolína: „Dobrý den, maslíte si že první porod je jiný od těch ostatních? A v čem to spočívá?“

MUDr. Helena Máslová: „Ano, dělá z ženy matku. Pak už je identita matky fixovaná.“