Chat

farářka

Marika Zvardoň

Postní období

Záznam chatu ze čtvrtka 8. února 2018

Majka: „Dobrý den, měl by měl vypadat půst? Na popleční středu nejíst maso a dalších 40dní se postit jak?“

Marika Zvardoň: „Dobrý den, postní období trvá v křesťanské tradici 40 dnů a podle mého názoru si musí každý rozmyslet, zda a jak dlouho se postit chce. Můžete se odříkat pouze některých potravin, např. masa nebo pít různé šťávy a vydržet pro začátek den nebo tři. Církev však více klade důraz na sklidnění, usebrání se, pokání aby se lépe pochopil význam těchto svátků.“

Martin: „Postní doba by spíš měla být o zamyšlení se jak se chováme a co nás trápí spíš na duši než na těle. Mnohdy je psychika horší než bolest fyzická......co si o tom myslíte?“

Marika Zvardoň: „Dobrý den, souhlasím s Vámi. Vnoření se do sebe může být náročné ale s dobrým přístupem, možná vedením, může být osvobozující. To platí v době postní i mimo ni..“

Karolína: „Jak se mám chovat k člověku kterého nemám ráda. přesto ho musím potkávat a nedělá mi to v duši dobře když ho vidím, sice spolu nekumunikujeme ale i přesto ta osoba mi nedělá dobře. děkuji“

Marika Zvardoň: „Dobrý den, škoda je každého momentu, který nám nedělá dobře ale život není jednoduchý a můžeme se potkávat a jednat s lidmi, kteří nám třeba ublížili nebo nejsou příjemní. Pokud není možné s takovou osobou navázat kontakt a věci si vyříkat, pak kvůli nám samým bychom se měli pokusit dostat tak říkajíc nad věc. Odpustit, pokud to jde, nebo si říci, že důvodem, proč je někdo zlý nebo nepříjemný může být i jeho osobní neštěstí.. Myslím, že pokud je příležitost a jde to, velmi pomáhá komunikace :-) Děkuji za dotaz“

Eva Dufková: „Dobrý den, jaký máte názor na to když si někdo místo půstu zvolí třeba odříkání požitků? Například 40dni bez sladkého, bez tv apod. Děkuji“

Marika Zvardoň: „:-) patřím v tuto chvíli mezi ně.. i když bez ohledu na brzy počínající postní období. Ráda bych omezila sladké u sebe i u dětí a doufám, že se nám podaří v předsevzetí pokračovat. :-) Postní období trvá 40 dní, je velmi dlouhé a není pro všechny. Krátký půst asi neuškodí nikomu ale pokud si někdo chce odříkat, tak proč ne. Tedy tak to vidím já. Jako farářka bych doporučila ale i zamyšlení se nad těmito svátky a případně se zkusit ztišit a naslouchat :-)“

Lea: „Dobrý den,mohu se zeptat,zemřel mi přítel 42let,moc se jeho smrtí trapím a ptám se proč musí umírat takto mládí lidé a děti..Děkuji“

Marika Zvardoň: „Dobrý den, to je mi moc líto. Čím více v životě milujeme, tím více trpíme, když nám odcházejí ti nejbližší. Už jsem pohřbila několik dětí a utrpení rodičů je veliké.. a nejen rodičů.. ale i těch nejbližších a partnerů, jak je to u Vás. Velmi pomáhá čas ale i pomoc nejbližších a jak já věřím i víra v to, že život nekončí tím, že někdo opustí toto fyzické tělo.“

jitka: „Dobrý den, chci se zeptat, co znamenal akt sypání popela na hlavu v popeleční středě. Čeho to byl výraz. Děkuji.“

Marika Zvardoň: „Dobrý den, sypání popela je výraz pokání. -je to starý židovský zvyk. Hezký den“

ANTICYKLON: „Co vše patří k postnímu období?“

Marika Zvardoň: „Dobrý den, myslím, že je dobré se zajímat o to, z čeho tento křesťanský svátek vychází. V tomto případě je to židovská tradice, která mluví o vyjití Izraelkého národa z Egyptského zajetí. V křesťanském pojetí jde také o vyjití z "otroctví". Otroctví toho, co nás svazuje, ničí nebo trápí. Nejen tedy půst a snaha se ztišit k poslouchání ale také pokání. Vše směřuje k Velikonocům, Pesachové Večeři, ukřižování a vzkříšení :-)“

Kája: „Říkala, jste, že máte děti....já mám tři děti, chodíme do kostela, ale někdy jsem na ně zlá a vzteklá a vlastně ani nechci a mnohdy ublížím i slovem i když jsem si toho vědomá. Nemám ráda ty tablety, počítače hrají na tom hry a pak se dohadujeme.....jak se mám chovat v těchto vypjatých situacích?“

Marika Zvardoň: „Dobrý den, také bývám na své děti někdy zlá a nechci. Hned se jim ale omluvím a snažím se situaci vždy řešit a to spolu s nimi. Role rodiče, maminky je náročná a vypjaté situace jistě zažívají všichni a nemá asi význam si to příliš vyčítat. Důležité je, co s tím. Jak s danou situací naložit a ukázat dětem, že k životu patří i slabost a to, že se maminka může naštvat ale zároveň jim ukázat, že z takové situace je možné se dostat a domluvit se. Ukončit to ideálně objetím či úsměvem a třeba vysvětlit, proč jste tak reagovala.. např. jsem unavená.., to mne naštvalo.. mrzí mne, když se ničí věci... Tablety také v rukou dětí nevidím ráda. Proti závyslosti platí jediné. Pevné hranice a pevně vyměřený čas. :-) HOdně trpělivosti a statečnosti takové situace řešit :-)“

Martina: „Nemám pěkný vztah se svoji matkou. Preferuje sestru a já jsem vždy ta špatná. V loni v létě jsem vyslechla jak mě pomlouvají a ještě před mým synem. Říkala mu i že mě nemá ráda a naváděla ho proti mě.Bylo mi z toho skutečně špatně. Od té doby jsem k ní odtažitá, mám strach aby mi znovu neublížila tak si ji držím dál od těla. Zároveň chápu, že roky přibývají a kdyby zemřela vyčítala bych si to. Snažila jsem si to s ní vyříkat, ale marně. Je falešná do očí mi říká něco jiného než po straně. Jak se mám v takové situaci zachovat?“

Marika Zvardoň: „To je mi moc líto. Vztahy jsou složité a nejvíce to bolí od těch blízkých a těch, které máme rádi. Pokud nezabrala komunikace, asi bych se jí do budoucna nevzdávala, ale pro Váš větší klid bych doporučila, abyste se nyní pokusila odpustit a dostat se tak říkajíc "nad věc". Snadno se to řekne, hůře koná, ale zkusit přijmout její slabost a sebe vnímat jako tu moudřejší a zkusit čekat na čas, kdy to více půjde. Moc držím palce... Ještě mne napadá, že by mohlo pomoci změnit způsob mluvy.. Více vyjádřit své emoce, zranění a s láskou vysvětlit, proč Vás trápí, když o Vás maminka nemluví hezky před synem... že by to určitě nebylo příjemné ani jí, kdyby se jí to stalo.“

Martin: „Myslíte si, že když se nám v životě dějí i ty pro nás špatné věci, že to má svůj význam který teď momentálně nechápeme? Pořád si říkám, proč se mi to či ono stalo a říkám si, že to časem pochopím, že to mělo asi svůj důvod, ale na nic nepřicházím.“

Marika Zvardoň: „Dobrý den, mylsím, že zlé věci nás mohou ponaučit i posílit a jsou vždy výzvou pro nás, jak se budeme v dané situaci chovat. Hodně zlé věci mohou člověka i zlomit. Nemyslím, že vše co člověka nezabije posílí, ale v každém případě nás vybízí k aktivitě a nutí k zamyšlení a může nám pomoci do budoucna, když nastanoupodobné zkoušky. Raději bychom, kdyby takové chvíle nebyli, ale pravdou také je, že strom, který je tísněn, roste do výšky, jak píše A.S. Exupery“

ANTIMONY: „Jaký je rozdíl mezi postním obdobím a adventním postním obdobím?“

Marika Zvardoň: „Dobrý den, vždy je dobré vnímat pozadí jednotlivých svátků a na ně se zaměřit. Cílem postního období před Velikonocemi je ztišení a naslouchání sobě i Bohu a mířit k pokání jehož vyvrcholením je odpuštění dané všem bez rozdílu smrtí Krista. Vánoce jsou radostné svátky. Jde o připomínku Kristova narození. Příchod světla. Půst v tomto období už není zakotven v Bibli, ale je spíše věcí lidových tradic. Mějte hezký den“

SK: „Co je na postním období to nejdůležitější?“

Marika Zvardoň: „Dobrý den, postní období navazuje na židovskou tradici, která mluví o vyjití Izraelského národa ze zajetí egyptské poroby. Následuje 40-ti leté putování pouští a přijití do Zaslíbené země. Symbolicky se toto téma objevuje i v křesťanském pojetí svátků velikonočních, které se zaměřuje na zajetí duchovní a vede k osvobození včetně odpuštění a vede do tzv. zaslíbené země, božího království. Těžko říci, co je nejdůležitější, ale mám za to, že pochopení tohoto smyslu :-) Půst je pouze cestou a pomocníkem, ale také není pro každého a hned. Snad jsme Vám trochu odpověděla :-) Hezký den“

Eva Novotná: „Muj přitel má často krece do litek.jsou velmi bolestive a casto prichazeji v noci .k tomu ma paleni chodidel.je to nebezpečne a jak to ma lečit?děkuji za radu.“

Marika Zvardoň: „Dobrý den, tento dotaz je pravděpodobně pro pana doktora. Já vás tedy jen podravím a přeji vše dobré. MZ“