Chat

host

MUDr. Veronika Frísová

Prenatální poradna – 1. trimestr

Záznam chatu z úterý 6. února 2018

ANTIMONY: „Co by se mělo a co by se nemělo dělat v 1. trimestru?“

MUDr. Veronika Frísová: „V prvním trimestru by těhotná žena měla užívat kyselinu listovou, v případě, že je kuřačka, přestat kouřit aomezit konsumaci alkoholu. Jinak pokud jde o nerizikové těhotenství, může dále docházet do práce a i sportovat, pouze se vyhnout sportům s nárazy a rizikem pádu. Pokud užívá či má začít užívat nějaké léky, měla by se předem informovat, zda jsou v těhotenství povoleny.“

Andy: „Co je v 1. trimestru to nejdůležitější?“

MUDr. Veronika Frísová: „Je důležité ihned na počátku určit počet plodů a při vícečetném těhotenství určit typ vícečetného těhotenství. Dále je důležité potvrdit umístění těhotenství v děloze. Pro všechna těhotenství platí, že v prvním trimestru se provádí prvotrimestrální screening Downova syndromu a dalších vad plodu. Dá se tak již velmi časně zjistit, zda se plod vyvíjí normálně a netrpí žádnou vrozenou vadou. Pokud dopadne tento screenign dobře, významně klesne riziko těch nejzávažnějších vad plodu. Pokud dopadne abnormálně a plod je zjištěno, že plod je těžce postižen, je případné ukončení těhotenství mnohem méně bolestné než ve druhém trimestru. Dále se při k tomuto screeningu dá připojit screening onemocnění nazvaného preeklampsie (vysoký tlak, bílkovina v moči a otoky) a screening poruchy růstu plodu. POkud je riziko zvýšeno, může těhotná žena zahájit medikaci aspirinem a snížit riziko dané poruchy na polovinu. Od 16. týdne a dále již ani medikace asprinem toto riziko nesnižuje.“

SK: „Čím se liší 1. trimestr od ostatních trimestrů?“

MUDr. Veronika Frísová: „V prvním trimestru ještě na těhotné ženě nebývá obvykle příliš vidět, že je těhotná - plod a děloha jsou ještě hodně nízko v pánvi. Proto lze plod ultrazvukem zobrazit do cca. 8 týdne pouze vaginální sondou (přes pochvu) a až od 9. týdne lze zobrazit před břišní stěnu tzv. abdominální sondou. Těhotná žena však musí mít plnější močový měchýř, který vyzvedne dělohu směrem vzhůru. V prvním trimestru se provádí hodně krevních testů z krve matky ověřujících její zdravotní stav a navíc se probíhá vývoj všech orgánů plodu. Ve 12. týdnu jsou téměř všechny orgány vytvořeny, dále se již pouze měnit vývojem.“

Zlata: „Dobrý den. Ve 13tt jsem podstoupila screening. Odběr krve+ultrazvuk na vyvojové vady. Výsledek byl negativní. Vše v pořadku. Moje gynekoložka mi přesto nabízí triple test z krve. Není to zbytečné?“

MUDr. Veronika Frísová: „Triple test z krve budoucí maminky je po prvotrimestrálním screeningu opravdu považován z zastaralou a nevhodnou metodu screeningu a nedoporučuje se jej provádět.“

Ivana: „Dobry den, za dva tydny me ceka prvni screeningove vysetreni. Na co vsechno se mam pripravit? Jsem prvorodicka. Dekuji.“

MUDr. Veronika Frísová: „Dobrý den, provede se u Vás odběr krve, ze kterého se vyšetří PAPP-A a free-beta-HCG. Jsou produkovány placentou do krevního oběhu matky a jejich abnormální koncentrace zvyšuje riziko genetických vad plodu. Nízké koncentrace mohou být také časnou známkou špatné funkce placenty. Dále se při naplněném močovém měchýři provede detailní ultrazvukové vyšetření, kdy se dle délky plodu od temene ke kostrči upřesní termín porodu, vyšetří se znaky DOwnova syndromu (NT a ev. další) a anatomie s morfologií plodu. Na závěr by se z výsledků ultrazvuku, krevního testu a Vašeho věku vypočítá riziko častých chromozomálních vad plodu. Screening by měl provádět lékař, který je dřitelem tzv. FMF certifikátu a riziko postižení plodu by měl před Vámi vypočítat ve speciálním softwaru přmo v ordinaci. Také by Vám výsledek měl vysvětlit.“

Eva: „Dobrý den, prosím Vás, je z Vašeho pohledu vhodné kojit i během dalšího těhotenství? Nehrozí nějaké riziko? Děkuji“

MUDr. Veronika Frísová: „Dobrý den, zásadní probléms kojením není, některé maminky kojí předchozí dítě. jediné, na co to může vliv, na množství mléka pro nové dítě“

Sabrina Haris: „Dobrý den, paní doktorko, prosím, mohu navštívit vaši kliniku? Kde vás najdu? Děkuji za adresu ....“

MUDr. Veronika Frísová: „Dobrý den, snadno můžete kontakty zjistit na internetu zadáním mého jména. ordinace je v Praze 4, kousek od tohoto studia :-)“

Anna: „Dobry den, pri spatnem vysledku 2.genetiky, absence chromozomu je vhodne duverovat jednomu odberu krve a jeho vysledku a tehotenstvi ukoncit v 18tt? Nebo jste pro overeni informace na jinem pracovisti?Dekuji.“

MUDr. Veronika Frísová: „Dobrý den, nevím, o jakém krevním testu mluvíte. každopádně pokud je abnormální pouze výsledek krve budoucí maminky, je třeba provést odběr plodovoé vody - amniocentézu - a potvrdit či vyloučit vadu plodu. Pozitivita krevního testu maminky nedává 100% informaci, zda je plod postižen“

Martina: „Dobrý den, dcera již několikrát podstoupila inseminaci,zatim vždy neúspěšně. Prý ji lékař řekl,že má tzv. lýnou dělohu. Můžete mi osvětlit tento pojem? V jakém čase od inseminace ma zkoušet těhotenský test? Děkuji za odpovědi“

MUDr. Veronika Frísová: „Dobrý den, nevím, co daný lékaž myslel línou dělohou musíte zjistit od něj, netuším, co tím zamýšlel... těhotenský test by si měla provést tak 16-18. den po inseminaci, pokud nedostane menses.“

Kateřina: „Dobrý den,ve 14.týdnu jsem byla na screeningu a vyšlo mi zvýšené riziko na Downuv syndrom 1:283,šíjové projasnění 2,6 a bylo mi doporučeno odebrání plodové vody a nebo placený test z krve matky,ten jsem podstoupila a čekáme na výsledek.Dočetla jsem se ale,že tyto testy vychází i falešně.Teď nevím jak se zachovat po zjištění výsledků.Pokud bude pozitivní podstoupím pravděpodobně test plodové vody,pokud bude ale negativní tak nevím jak moc mohu být klidná.Nemám raději i tak podstoupit odběr plodové vody a nebo počkat na ultrazvuk do 20.týdne,odhalí víc?Děkuji za odpověď.“

MUDr. Veronika Frísová: „Dobrý den, u zvýšeného NT je třeba především detailně vyšetřit ultrazvukem celý plod. ZVýšená hodnota NT zvyšuje riziko všech vad plodu, jak DOwnova syndromu, tak dalších genetických a srdečních. HOdně plodů s NT 2.6mm bude ale ale nakonec i zdravých. Tzn. pokud Vám dopadne dobře krevní test (předpkládám, že myslíte NIPT placený test), doporučuji Vám detailní genetický ultrazvuk s detailním vyšetřením srdce plodu (fetální echokardiografie) okolo 16. a 20 týdne ve specializovaném centru. Pokud dopadnou dobře, je prognóza dobrá a riziko vad plodu je minimální.“

Hanka K.: „Dobrý den paní doktorko,chci se zeptat na prvotrimestrální screening v Benešově, nebo Vlašimi, provádí ho tam někdo? jela jsem do Tábora, kde mi nakonec v porodnici řekli, že to dělají jen pro své pacientky, byla jsem objednaná tak, že už by nešlo stihnout vyšetření jinde.... tak nevím zda se toto vyšetření pro těhotné z Benešovska provádí jen v Praze? Já nakonec byla bez prvotrimestrálního screeningu, dcerka se narodila v pořádku (díky asistenci Vašeho bratra:-) ) Děkuji“

MUDr. Veronika Frísová: „Dobrý den, z Vlašimi a Táborksa hodně maminek dojží ke mně do ordinace případně do jiných pražských center. V Benešově nikdo FMF certifikaci na tento screening nemá...“

Marie: „Dobry den, je mozne uzivat Femibion 1 i po uplynuti doby minimalni trvanlivosti? Dekuji. Marie“

MUDr. Veronika Frísová: „Nelze to doporučit..“

Rita S.: „Dobrý den paní doktorko, kterou kyselinu listovou byste doporučila své klientce? Četla jsem, že je důležité, aby kyselina byla již štěpená, aby ji tělo dokázalo zpracovat. Jak poznám, který doplněk je vhodný?“

MUDr. Veronika Frísová: „Nejlepší je užívat přímo Nosifol, Infolic před těhotenstvím a v něm např. Femibion, Chytré miminko apod.(tyt vitaminové přípravky lze případně užívat i před těhotenstvím místo Nosifolu)“

Martina: „Dobry den, jsem cerstve tehotna - 8.tyden, cekam 2.miminko. Nicmene v dobe, kdy budu rodit 2.dite, budu jiz starsi 35 let. Musim jit na odber plodove vody a je to bolestive? Jaky rezim musim mit pred i po zakroku? Moc dekuji za odpoved, moc mi pomuze. Martina“

MUDr. Veronika Frísová: „Dobrý den, věk budoucí maminky by v současné době rozhodně neměl být důvodem k amniocentéze. Měla byste se již nyní objednat na prvotrimestrální screening u FMF certifikovaného lékaře a rozhodnout se dle jeho výsledku. Bude-li dobrý, amniocentéza není vhodná..Ani ta není zárukou zdraví plodu, nepozná vady jeho orgánů a systémů“

Michaela Říhová: „601096695 Dobrý den jsem v 8tt těhotenství a gynekoložka mi nabídla vyšetření NT plus , chci se zeptat jestli to je ten screening v 1. trimestru nebo mě bude následně čekat ještě nějaký. Děkuji za odpověď“

MUDr. Veronika Frísová: „DObrý den, NT plus znamená obvykle prvotrimestrální screening.“

Linda: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli je běžné, že nemám vůbec žádné nespecifické příznaky těhotenství (bolesti prsou, nevolnost ...), aktuálně jsem 33. DC a včera jsem měla slabě pozitivní TT. DC obvykle 29-32.dní. Mám už 2 děti, 3.dítě si moc přejeme, v létě jsem prodělala spontánní potrat v 9.týdnu a podařilo se mně otěhotnět až nyní. Je naděje, že vše dobře dopadne. Děkuji moc.“

MUDr. Veronika Frísová: „Dobrý den, zopakujte si zítra těhotenský test a budete vědět více. Při slabé pozitivitě je šance, ale není nic jisté.Zvláště vzhledem k délce Vašeho cyklu je třeba těhotensk test provést později“

Pavla: „Dobrý den, snažíme se o miminko. Kolik kyseliny listové užívat a rozlišuje se nějak kvalita kyseliny listové?“

MUDr. Veronika Frísová: „Pokud si koupíte V lékarně kyselinu listovou tabletky, obdržíte vhodnou dávku, tuším 400ug.Předávkovat se nelze :-) ještě lepší je koupit si Inofolic či Nosifol,obsahují navíc inositol, který má pozitivní vliv na vaječníky a tvorrbu vajíček“

Hanka: „1) Lékař mi sdělil, že klasické odběry (RH faktor, krevní skupina aj.) mi budou odebrány až ve 14 týdnů. Vy jste mluvila o 10. týdnu. Je to v pořádku? 2) prvosemestrální screening provádí lékař ve své ordinaci? Výsledky jsou ihned? Musí mít nějakou certifikaci, že toto vyšetření smí provádět? Mockrát děkuji za zodpovězení dotazů a přeji Vám hezké odpoledne.“

MUDr. Veronika Frísová: „Dobrý den, 1. určitě je pozdě odebírat biochemický screening (PAPP-A a free-ebta-HCG) až ev 14. týdnu.. Ostatní věci nevadí, když se vyšetří až ve 14. týdnu 2. Výsledek prvotrimestrálního screeningu, pokud se krevní test provede okolo 10. a ultrazvuk ve 12.-14. týdnu (1210 až 14+0), je spočítán hned po ultrazvukovém vyšetření v ordinaci. Pokud není hotová krev, spočítá se bez výsledku krevního testu atím dle výsledku ultrazvuku. Lékař by měl být uveden v seznamu FMF certifikovaných lékařů.“

Lucie: „Dobrý den paní doktorko, již mám za sebou screening v I. trimestru a vyšla špatně jedna hodnota pro určení downova syndromu konkrétně napsáno: patrna negativní A-vlna ve venoznímm duktu. Jinak všechny hodnoty byly v pořádku jak moc velké je riziko toho že by bylo miminko postižené přiznám se že jsem z toho lehce nervózní. Dále bych se ráda zeptala zda je dobré brát nějaké vitamíny navíc kromě kyseliny listové a zda pomůžou i pokud bych je začla brát až teď. Je pravda že můžou ovlivnit imunitu a zdraví plodu ? Předem vám moc děkuji za vaši odpověď.“

MUDr. Veronika Frísová: „Dobrý den, důležitý je kompletní výsledek screeningu - riziko Downova syndromu, trizomie 18 a 13. Pokud je nízké, je vhodné kvůli té negativní vlně A v prvním trimestru provést detailní genetický ultrazvuk s fetální echokardiografií (vyšetření srdce plodu) ve 20.-22 týdnu ve specializovaném centru. Mnoho plodů, s negativní vlnou A v prvním triemstru, je nakonec zdravých. Častější je ale její výskyt u plodů s chromoozmální (genetickou) či srdeční vadou. POkud je to samostatná odchylka, je ale dobrá čance, že vše bude v pořádku..Vy nález neovlivníte. Těhoteskými vitaminy ale nic nezkazíte- obecně jsou vhpdné pro vývpj plodu a Vaše tělo.“

Karla: „Dobry den. Jsem v 7tt a byl mi zjisten pri ultrazvukove kontrole hematom. Gynekolog mi nedal zadne omezeni, jen Utrogestan. Na internetu vetsinou ctu ze s hematomem je nutny klidovy rezim az hospitalizace. Jaky je vas nazor?“

MUDr. Veronika Frísová: „Dobrý den, měla byste užívat Utrogestan a navíc se doporučuje klidový režim - tzn. nesportovat, ale můžete být doma a krátká procházka také nevadí. Hospitalizace se obvykle neprovádí.“

Barbora Jirásková: „Dobrý den paní doktorko, 4.1.2018 , cca v 9tt mi bylo diagnostikováno anembrionální těhotenství, 5.1. jsem pak byla na čištění dělohy. Nikdo mi nebyl schopen říci, čím to mohlo být způsobeno... Je možné nebo pravdepodobné, že by se to opakovalo? Jedno dítě už mám, porod byl 9/2015 akut. císařským řezem. Moc děkuji za odpověď.“

MUDr. Veronika Frísová: „Dobrý den, těhotenství se založilo špatně, občas se to stane. Ale nezvyšuje to riziko oprakovánéí, okud jste jinak zdravá - je malé riziko, že se to bude opakovat.“

Eva: „Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, 8 dní po zmeškané menstruaci, nevolnost, bolesti břicha ale negativní těhotenský test. Je možné že mohu být těhotná? Kdy zajít ke gynekologovi? Děkuji za odpověď“

MUDr. Veronika Frísová: „Dobrý den, při negativním těhotenském testu být těhotná nemůžete.“

Jana Rolfová: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak řešit, když budu chtít otěhotnět nebo zjistím že jsem těhotná či v průběhu těhotenství, onemocnění štítné žlázy. Mám Hashimotovu tyreoditidu (Letrox 150mg). Bude třeba dávku navýšit? Omlouvám se za dotaz pokud to nespada do vaší kompetence. Děkuji.“

MUDr. Veronika Frísová: „Dobrý den, ano, medikace se u nemocí štítné žlázy obvykle musí upravit.“

Hana: „Screening by měl provádět lékař, který je dřitelem tzv. FMF certifikátu...jak zjistím, zda tento certifikát lékař má?“

MUDr. Veronika Frísová: „Tento seznam lze najít na webu naší ordinace www.profema.cz - Co byste měla vědět (nahoře menu služby)“