Chat

host

Jan Šafránek

Rodinné právo

Záznam chatu ze středy 19. dubna 2017

ANTI: „V čem české rodinné právo je kvalitní a v čem ne?“

Jan Šafránek: „Zjednodušeně řečeno, české rodinné právo je tak kvalitní, jak kvalitní jsou zejména soudy. A zde musím české soudnictví pochválit. Rodinnému právu se intenzivně věnuji již více než 10 let a v poslední době, řekněme 2 až 3 letech, je z mého pohledu práce soudů (až na výjimky) velmi kvalitní. Soudci jsou na jednání velmi dobře připravení, snaží se i v rámci soudního řízení "přimět" dotčené osoby k dohodě, nejsou tak formální a do svých rozhodnutí vkládají velkou znalost toho, jak to v životě chodí, a co právo často samo o sobě postihnout nemůže.“

GF: „Jaké je současné české rodinné právo ve srovnání s předlistopadovým českým rodinným právem?“

Jan Šafránek: „Přestože jsem před rokem 1989 navštěvoval jenom základní školu, mohu na základě své bohaté praxe konstatovat, že od roku 1989 došlo k velmi podstatné změně v rodinném právu. Nejvíce je to asi vidět ve sporech o nezletilé děti. Dříve bylo velmi nešťastným pravidlem, že nezletilé dítě dostávala automaticky do výchovy matka, otcové byli často vyšachování (doslova) ze života svých dětí, bez možnosti se s nimi stýkat atd. Dnes je situace diametrálně jiná. V zásadě je dnes respektováno, že právo na děti mají oba rodiče, ale hlavně, že dítě má právo na oba rodiče. Trendem poslední doby je v případě rozvodu/rozchodu rodičů střídavá péče, jako nejlepší možné řešení. A mohl bych pokračovat.“

Lenka Hynková: „Dobrý den, Jsem 4 roky vdaná za muže , který má z předchozího manželství 2 děti.. platí nemalou částku (téměř 9 000) jako výživné. V roce 2013 se nám narodil první syn a výživné jsme nesnižovali. Letos se nám narodilo druhé dítě a už bychom rádi výživné snížili . Prosím o radu jak se postupuje. Dekuji“

Jan Šafránek: „Výživné se stanovuje vždy na základě celkových majetkových poměrů obou rodičů, příjmů obou rodičů, s důrazem na majetkovou situaci a příjmy povinného rodiče. Do celkové majetkové situace samozřejmě spadají i jiné vyživovací povinnosti. Výše výživného také není neměnná, v průběhu života dítěte se dítěti mění jeho oprávněné a odůvodněné potřeby, které se při stanovení výše výživného rovněž zohledňují. To vše je třeba zvážit. Nicméně ve Vašem případě doporučuji, aby se Váš manžel obrátil na bývalou manželku s žádostí o úpravu výživného, právě s ohledem na další 2 vyživovací povinnosti. Rovněž bych požádal o radu místně příslušný orgán péče o dítě. Pokud nedojde k dohodě, obrátil bych se s příslušnou žalobou na soud.“

Anna Máchová: „Dobrý den. Mám 5-leté dítě s mužem, se kterým jsme společně nikdy nebydleli, ani před narozením dítěte, ani poté. Dítě žije se mnou, otec je pravidelně vídá a platí na ně dohodnuté výživné. Vše je ale postaveno na ústní dohodě. Musíme mít nějaké potvrzení soudu? Bude někdy nějaká instituce (škola, finanční úřad, apod.) požadovat soudní rozhodnutí? Děkuji za odpověď.“

Jan Šafránek: „Pokud jste nebyli sezdáni, tak soudní rozhodnutí nepotřebujete. Pokud byste byli sezdáni, není rozvod manželství možný bez předchozího soudního rozhodnutí o výchově a výživě nezletilého dítěte. To, co popisujete, je ideální situace, neboť zde není žádný spor. Nevýhodou Vaší situace je to, že nemáte "v ruce" vykonatelné soudní rozhodnutí. To znamená, že v případě, že otec dítěte přestane výživné platit, budete se muset obrátit na soud. Pokud byste měla k dispozici soudní rozhodnutí, třebaže by se jednalo o schválení dohody rodičů o výživném, mohla byste se v takovém případě obrátit přímo na exekutora.“

Martina: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat na situaci, jsem rozvedená a žiju s přítelem, příteli chce jeho bývalá manželka zvýšit výživné na dva syny ve věku 10 a 14 let. Může přítel prokázat, že mě i naši dceru vyživuje, když nejsme sezdáni?“

Jan Šafránek: „Náklady na provoz Vaší rodinné domácnosti budou samozřejmě při řízení o určení výše výživného zohledněny. Bude muset však prokázat jejich výši.“

Helena P.: „Střídavá péče o děti ve věku 4 a 6 let? Otec se v péči o děti nijak neprojevoval, ale nyní po odchodu dcery s dětmi z domácnosti má zájem o "střídavku", ale víkendy s dětmi tráví většinou u svých rodičů, nebo rodiče přijedou na výpomoc.“

Jan Šafránek: „Střídavá péče je fenomém poslední doby. Sám má ke střídavé péči velmi ambivalentní vztah, mám s ní i osobní zkušenost. Pokud jsou schopni rodiče komunikovat, nebydlí moc daleko od sebe, respektují se a dětem to nezpůsobuje zásadní problémy, jsem pro. Střídavá péče bývá ale bývá nařizována i u malých dětí, což je za mě problém. Já jsem pro střídavou péči ca od 6 let věku dítěte. Žádná zákonná regulace zde ale není.“

Elča: „Dobry den, mam pritele se kterym mame 8 mesicni dite , bohuzel se schylujeme k rozchodu, mam nejake pravo na vyzivne i sebe? pobiram sice materskou ale z te bych po odstehovani do jineho bytu kde bych byla jen se synem tezko utahla najemne.“

Jan Šafránek: „Ano, v zásadě máte. Maximálně však do 2 let od porodu dítěte. Vedle tohoto výživného máte rovněž právo na příspěvek na náhradu nákladu spojených s těhotenstvím a porodem.“

Ludmila Štamberová: „Dobrý den, je mi 61 let, manžel ode mě před 3mi roky odešel a vzal všechny naše společné úspory. Já zůstala sama na chalupě apochopitelně můj důchod na provoz nestačí. zatím pomáhají děti....měla bych nárok na výživné, rozvádět se nechci“

Jan Šafránek: „Ano, nárok na výživné máte. Navrhoval bych Vám nejprve manžela k placení výživného vyzvat. Pokud nebude reagovat, lze podat žalobu k soudu.“

Lucie Rychla: „Dobry den, jeste nemame stanovene vyzivne a zatim manzel posila 2000kc, ze mi vic nebude posilat a obcas koupi nejakou hracku. Zapocitavaji se i darky do vyse vyzivneho? Dekuji Rychla“

Jan Šafránek: „Nezapočítávají. Pokud jde o výživné na nezletilé dítě, je možné o výživné žádat až 3 roky zpětně. Pokud bude výživné stanovené vyšší než kolik dnes posílá, bude v rámci soudního rozhodnutí rozhodnuto i o dluhu otce na výživném. Dárky hrají roli pouze tehdy, pokud by jimi otec nějak kryl fakticky potřeby nezletilého dítěte.“

Erika: „Dobrý den, prosím Vís mám dva syny 25 a23 let žijí s otce v Praze jsme rozvedený,já jsem invalidní důchodce a mám 2 dcery 8a 5 let.Klukům platím vyživné studují ale chci se zeptat jestli až jim bude 26let mužu přestat platit nebo musím požádat soud? děkuji a přeji hezký den. Erika Kučerová“

Jan Šafránek: „Věk není v tomto případě rozhodující. Pokud dostudují a budou studovat řádně, měli by synové začít pracovat. Pokud nebudou moct sehnat práci, ač se budou snažit, výživné byste měla platit dále, otázka je v jaké výši. Určitě bych se obrátil na soud, aby bylo výživné sníženo. Pokud se budou "flákat" a nepracovat, neplatil bych jim nic.“

Petra Suchanová: „Dobrý den,může dcera bránit své matce ,aby navštěvovala své vnučky,nereaguje na SMS,volání,doma se zamikaji.Situace vznikla po sporu matcinych dvou dětí,syn a dcera jsou v soudním sporu a dcera vyčítá matce,že se nepriklonila na její stranu a takhle to teď řeší přes vnučky.Vnucky už zřejmě nemají o babičku zájem,protože doma slyší pouze matčinu verzi a ta veškerý kontakt atakuje.Babicka stojí a vnučky a kontakt s nimi ztratit nechce,má nějaké právo je vídat??Může to dojít až tam,že už je nikdy neuvidí??Děkuji Suchanová“

Jan Šafránek: „Určitě i prarodiče mají právo stýkat se svými vnuky a naopak. V případě, že jim to matka vnuků neumožňuje, obrátil se na soud.“

Šárka: „Dobrý den, jak je to po rozchodu rodičů s péčí o dítě které je pořád ještě z velké části kojené ač už je mu rok? Může být v takovém připadě schválena střídavá péče? Díky za odpověď.“

Jan Šafránek: „Kojení bych viděl jako překážku pro střídavou péči, avšak max. do 1,5 roku dítěte. Pak se domnívám, že není kojení u dítěte nezbytné a argumentaci o nutném kojení bych spíše považoval za truc matky. Nicméně já mám spíše problém se střídavou péčí u takto malých dětí. Ať se to otcům líbí nebo ne, v raném dětství hraje matka v životě dítěte rozhodující roli a dítě ji "více" potřebuje. Od ca 3 let věku by měl být styk otce s dítětem v maximálně možné míře, na střídavou péči bych ze zkušenosti přecházel ca od 6 let věku dítěte. Ale jen tehdy, pokud je to pro dítě vhodné a rodiče jsou schopni se domluvit. Nejlepším vodítkem je vždy zdravý rozum:-)“

Lucie Melicháreková: „Dobrý den, chtela bych se Vás zeptat na výživné,ohledně 15-ti leté dcery meho přítele. Čekáme spolu rodinu a chtěli bychom podat návrh na snížení výživného. Muj přítel se ale obává, pokud výživné soud sníží a matka nezletilé dcery znovu požádá o zvýšení, že bude muset pozpátku doplatit rozdíl. Je to možné? DĚKUJI, hezký den.“

Jan Šafránek: „Řízení o určení výživného končí vždy až právní moci rozhodnutí soudu o stanovení výživného. Upravovat výživné je možné vždy až 3 roky zpátky ode dne podání příslušné žaloby. Lépe na Vaší otázku neumím odpovědět. Nicméně pokud Váš přítel zažádá o snížení výživného a matka v tom samém řízení o zvýšení, může se skutečně stát, že nakonec dojde ke zvýšení výživného. Nezáleží jen na počtu dětí Vašeho přítele, ale i na potřebách dětí, příjmech rodičů a jejich majetkové situaci.“

VLCEK JIRI: „MAM NNAROK NA VNUCKU MLADI SE ROZESLI JSEM BABICKA VNUCKA MA 9 LET MATKA NAM JI NECHCE DAT ANI NA JEDEN DEN DEKUJI BABICKA NADA“

Jan Šafránek: „Ano, máte. Pokud to nepůjde jinak, obraťte se na soud.“

Zdeňka Jindrová: „Dobrý den, bývalý partner neplatí na svého syna v mé péči alimenty, i když mu to soud uložil. Bohužel nemá žádný majetek, nevíme, kde bydlí, doručovací adresu má na obecním úřadě. Mám nějakou šanci vymáhat na něm výživné? I zpětně? Děkuji velice za odpověď. Zdeňka Jindrová“

Jan Šafránek: „Určitě máte. Exekutor má rozhodně více možností zjistit skutečně majetkové poměry otce. Pokud tedy výživné bylo stanoveno soudním rozhodnutím, navrhuji obrátit se na exekutora.“

Petra: „Dobrý den. Mám dotaz ohledně výživného v případě střídavé péče? Jde rozdělit střídavá péče ve dvou až třech dnes?Já s tím tedy nesouhlasím, přijde mi to krátká doba/čas na děti.Děkuji za odpověď Petra R.“

Jan Šafránek: „V rozhodovací praxi soudů je minimální doba střídání týden. Jinou zkušenost nemám. Nicméně dohodu rodičů o tomto režimu si představit dokážu.“

Ivana: „Dobrý den, má šanci trestně odsouzený expřítel za týráni matky šanci u 4letého ditete na střidavou péči nebo ne? Má několikaletou podmínku za to. Ďekuji“

Jan Šafránek: „Teoreticky ano. I když je to kruté, týrání matky nutně neznamená, že otec není schopen se starat o děti. Jsou to přeci jen odlišné záležitosti.“

Ivana Zahradilová: „Dobrý den, chci odejit od manžela ale rozvádět se nechci . Mám ročního syna,nechci aby byl ve střídavé péči. Jak často by mohl manžel za synem jezdit? Můj odchod by znamenal vzdálenost mezi manželem a mnou asi 50 km. Děkuji za odpověd“

Jan Šafránek: „Vše záleží jen na dohodě. Pokud se však nedohodnete na Vašem odchodu, může se Vám stát, že se otec před soudem domůže např. i střídavé péče. A je to v principu dobře. Dítě má stejný nárok na oba rodiče a naopak. A žádný z rodičů sám si nemůže uzurpovat právo rozhodovat o tom, co je pro dítě dobré či lepší.“

Zdeňka Miklánková: „Dobrý den, prosím, co lze dělat v případě, kdy partneři spolu nežijí, mají dvě děti, soudem určené výživné na ně, otec neplatí. Žije a pracuje v zahraničí. Otec o děti nejeví zájem. Jak postupovat, na co má matka nárok? Dekuji za odpověď.“

Jan Šafránek: „Nezbývá než se obrátit na exekutora, jiné praktické řešení mě nenapadá.“

Jana: „Dobrý den, mám dceru z prvního manželství již 11 let ve své péči a stále stejné výživné od jejích 4 let. Ráda bych se zeptala, zda v případě žádosti o úpravu výživného bude zohledněn také plat mého stavajícího manžela nebo jen má osobní platová situace. Domnívám se, že můj stavající manžel nemá vyživovací povinnost vůči dceři z prvního manželství. Prosím o případné objasnění. Děkuji. Jana“

Jan Šafránek: „Při stanovení výše výživného se zohledňuje celá Vaše majetková situace, tedy včetně příjmů Vašeho manžela, nákladů na provoz Vaší rodinné domácnosti atd. Váš stávající manžel nemá vyživovací povinnost vůči Vaší dceři z prvního manželství.“

Petra: „Dobrý den, žiji s přítelem, který z předchozího manželství má 4 letého syna, řádně platí alimenty 3. 500 Kč a nad rámec přispívá na kroužky a ob měsíc platí obědy a školku. Syna si pritel bere každý víkend.nyní je jeho bývalá žena v jiném stavu s novým přítelem a vyžaduje stále více peněz a používá syna jako citové vydírání. Je možné se nějak bránit? Všude se mluví o otcich neplaticich ale pokud je otec vzorný a matka vypočítává co s tím. Děkuji“

Jan Šafránek: „Doporučuji dohodnout si s matkou pravidla styku. Pokud s tím nebude souhlasit, požádal bych o pomoc orgán péče o dítě, případně mediátora. Pokud i tato snaha ztroskotá, musí Váš přítel na soud. Jiná cesta není.“

Pavla: „syn platí 5000 na dva studenty z 1.manželství, z 2. má platit 4500 na druhákaa mŠ. Jako kulturnímu pracovníkovi po zaplacení všech nákladů je na nule.Přitom druhá manželka je majetná, ale zřejmě bude požadavky stupňovat.Syn sice pro děti vše, ale myslím, že by se měl brát ohled i na příjmy matky.“

Jan Šafránek: „Nejen na příjmy matky, ale i na příjmy otce. Otci musí samozřejmě zůstat prostředky na jeho živobytí. Pokud tomu tak není, obrátil bych se na soud, aby bylo výživné sníženo.“

Zuzana Varcholáková: „Dobrý den, mám s přítelem rok a půl starou dcerku. Chci se s ním rozejít, v klidu a bez hádek.On neustále trvá na tom, abych u něj dceru nechala a odešla sama bez ní, což je pro mě naprosto nepředstavitelné. Co se s tím dá dělat? Děkuji ZV“

Jan Šafránek: „Navštivte orgán péče o dítě s žádostí o radu/pomoc. Odejít bez dcery je nesmysl a Váš partner je úplně "mimo". Dítě má právo na oba rodiče a z toho bych vycházel. Když bude partner na svých nesmyslných požadavcích trvat, obraťte se na soud.“

Lucie: „Dobrý den, v jaké výši se cca pohybují alimenty při příjmu 60 000 měsíčně na 7 leté dítě. Děkuji“

Jan Šafránek: „Viděl bych to ze zkušenosti ca mezi 10.000,- Kč až 15.000,- Kč. Berte to ale jen jako hrubý odhad.“

A.P.: „Dobrý den.Bývalý manžel nyní platí alim.,ale mi dluží 300tis.na alimentech.Syn 19let nyní končí 3.ročník.Znamená to,že přestane platit alim.Chtěla bych ,aby mi nadále platil a tím mi vracel dluh.Je toto takto možné.?Děkuji za odpověď .“

Jan Šafránek: „Výživné je příjmem dítěte, nikoliv rodiče. Rodič, k jehož rukám se výživné hradí, je povinen tyto prostředky použít na uspokojení potřeb dítěte. Od 18-ti let věku již povinný rodič hradí výživné přímo dítěti, je již plnoleté a plně svéprávné. Druhý rodič (alespoň formálně) vypadává ze hry.“

Milada: „Dobrý den, měl by manžel po rozvodu právo na střídavou péči když směnuje?“

Jan Šafránek: „Odpovím Vám otázkou. Co když směnují oba rodiče? Jak byste to řešila? Určitě v principu na střídavou péči právo má.“

Ivana R.: „Dobrý den, ráda bych se od Vás dozvěděla, zda je možné za výživné pro děti možné považovat např. placení nájemného za byt, v němž děti s jedním z rodičů žijí nebo třeba placení pravidelné částky na spoření pro dítě. Děkuji za odpověď.“

Jan Šafránek: „Nájemné za byt nikoliv, spoření ano, pokud to tak vyplývá přímo ze soudního rozhodnutí.“

Divačka z Tábora: „Dobrý den,mám dvouletou dceru ve své péči. Soudně má bývalý partner posílat alimenty 1000,-. Sám v klidovém období navrhl,že bude posílat 5000,-,dokud budu na rodičovské dovolené. Bohužel jsme se nepohodly a nyní mi tvrdí,že mám alimenty předplacené na nekolik let dopředu. A dceři nic prý posílat nemusí,v kontaktu s ní není. Je možné takové předplácení alimentů? Děkuji za odpověď.“

Jan Šafránek: „Samozřejmě není. Požadujte i nadále placení pravidelného výživného. Pravidelnost výživného je jeden z jeho pojmových znaků.“

Mila: „Dobrý den,mám vyživovací povinost kdyz skončí školu a nemůže najít práci a je evidováno na úřadu práce?Děkuji“

Jan Šafránek: „Pokud se snaží a "dělá co může", tak v zásadě Vaše vyživovací povinnost trvá.“

Vlasta Jindrová: „Dobrý den, pane Šafránku, bývalá partnerka si zažádala u soudu o zvýšení výživného na manželovu dceru 16let. Chtěli bychom, aby ty peníze byly vynaloženy účelně, jde to nějak? Obě jsou marnivé.. Dcerá absolutně nezná hodnotu peněz, lže. Ve šlole neprospìvá..“

Jan Šafránek: „Je možné žádat soud, aby část výživného byla ukládána na spořící účet. Jinak bych argumentoval tím, že požadované výživné není účelné, neboť je dcera marnivá, o otce nejeví zájem atd.“

A.P.: „To výživné mi dluží,když děti nebyly plnoleté.Jak mi,nebo dětem vrátí to co mi dluží?Děkuji za odpověď.“

Jan Šafránek: „Pokud jsou děti plnoleté a nárok není promlčen, je třeba, aby děti podaly návrh na provedení exekuce.“

Jana S.: „Prosím o radu, co se synem z manželova prvního manželství, který již 7.rokem navštěvuje SŠ (když se mu chce). Je možné že půjde i na VŠ, za 5let ji jistě neudělá... je možné, že mu budeme platit do 30let? Vloni jsme žádali o snížení,ale po odvolání u krajského soudu mu znovu přiklepli výživné původní a rozdíl i jeho právničku jsme dopláceli. Děkuji!“

Jan Šafránek: „Vaše zkušenost ukazuje, že prosadit spravedlnost je často velmi problematické. Nicméně nic jiného než žádat o snížení výživného, a to až 3 roky zpětně, nemůžete. Do doby pravomocného soudního rozhodnutí o snížení výživného však musíte hradit výživné v původní výši.“

Marie: „Dobrý den , v kolika letech se může dítě rozhodnout zda chce být s matkou nebo otcem ? Děkuji“

Jan Šafránek: „Nejpozději ve 12 letech. Ze zkušenosti však vím, že soudy se dotazují již dětí od ca 9 let věku.“