Chat

host

Ondřej Hatlapatka

Pojištění pro případ úmrtí

Záznam chatu ze čtvrtka 16. března 2017

Irma: „Dobry den,prosim,mam uzavreno uverove zivotni pojisteni pro pripad smrti na pojistnou castku 400 000kc.,kdy pojisteni konci v roce 2031.Lze toto pojisteni zrusit,nebo je vždy vazano na uver?Dekuji Vam za odpověď.“

Ondřej Hatlapatka : „Dobrý den, úvěrové pojištění již velmi dlouho u nás neexistuje ve variantě povinné. Dříve bylo určeno, že kdo má hypotéku, musí se pojistit. Nyní je pojištění v bankách navázáno spíše jenom na slevy na sazbách. Někdy se tato varianta vyplatí, jindy zase ne. Záleží na tom, jakou banku máte. Ale u většiny platí, že na konci fixace lze změnit podmínky smlouvy a to i v parametru pojištění. Obecně platí, že vždy je lepší mít své vlastní, soukromé, pojištění smrti, které s námi jde celým životem, než mít sjednané "k úvěru". Toto většinou totiž končí koncem fixace sazby a stanovuje se znovu. pokud se vám něco mezitím stane, nemusí vás příjmout a vy tím pádem nebudete pojištěný. Proto raději své. Nemluvě o tom, že vlastní pojištění smrti bude logicky odpočitatelné od daně, protože riziko smrti je tzv. hlavní pojištění a to je daňově uznatelné. Proto je i ve finále výhodnější.“

ANTI: „Jak kvalitní jsou v ČR pojištění pro případ úmrtí?“

Ondřej Hatlapatka : „Dobrý den, obecně lze říct, že smrt, je vždycky smrt a tudíž platí, že není moc možností, jak se vykroutit z plnění. Musíme si dávat pozor na malé, regionální pojišŤovny. Spíše vybírejme z těch velkých a tam jistota bude určitě. Zároveň si musíme dát pozor na názvosloví. Smrt z jakýkoliv příčin platí obecně na cokoli s výjimkou sebevraždy. Smrt úrazem je pouze úrazem. Nebude se tedy plnit v případě přirozené smrti, nemoci apod. A Náhlá smrt je riziko, které se vyplní jenom za předpokladu, že zemřete do pár dnů od události, která ke smrti vedla. Obecně platí, že čím širší riziko máme, tím je i dražší.“

SK: „Co je specifického na pojištění pro případ úmrtí?“

Ondřej Hatlapatka : „Dobrý den, specifické jsou pouze typy připojištění. Jak jsem již odpovídal v příspěvku níže. Smrt, smrt úrazem a náhlá smrt. Liší se rozsahem, výlukami a samozřejmě cenou. Pozor na to...mnoho klientů dnes žije v myšlence, že jsou pojištění, ale přitom mají obrovskou sumu pouze na úraz. Pokud by zemřeli jinak, nedostanou nic.“

janina Teplá: „jak mám donutit manžela, aby se nechal pojistit pro smrt, říká, že to zbytečně přivolávám“

Ondřej Hatlapatka : „Dobrý den, v tomto většinou pomůže odborný výpočet nějakého odborníka. Manžel by si měl uvědomit jednu zásadní věc. Pokud zemře, domácnost přejde na vás a váš příjem. At se podívá na to, jak by váš život a život vaší rodiny vypadal bez něj a jeho příjmu... Představit mu situaci, která nastane po jeho smrti. Dědické řízení, opatrovnický soud...to vše se může táhnout i rok. Po tu dobu nemáte žádné přístupy k účtu, kde byly peníze, pokud účet byl na manžela. Nevidíte splátky hypotéky,,,,ale povinnosti vám z toho plynou. Pojistka vám pomůže tyto komplikace finančně ustát. Za další, po smrti manžela do práce asi hned nepůjdete. Většinou lidé nechtějí komunikovat...je to smutná událost...a tudíž, budete bez příjmu. Nemít pojistku smrti je komplikace pro pozůstalé, ne pro člověka, který tu není..“

Helena: „je pojištění na smrt také jako spoření ?“

Ondřej Hatlapatka : „Dobrý den, pojištění smrti můžeme mít na smlouvě rizikového životního pojištění, kde si platíme riziko smrti. Toto riziko stojí průměr cen rizika v průběhu života. Zatímco investiční životní pojistka stojí v ceně rizika právě tolik, kolik odpovídá věku a stavu klienta. Navíc, v IŽP je toto riziko tzv hlavní pojištění, což znamená, že je daňově odpočitatelné. Je to určitá výhoda, která toho plyne. tím, že toto riziko je tzv. hlavní, tak za cenu tohoto rizika pojišŤovna investuje a tudíž se i něco vrátí zpět.“

ANTI: „Je dostatečný výběr v ČR na trhu pojištění pro případ úmrtí?“

Ondřej Hatlapatka : „Dobrý den, mám pocit, že výběr je nepřeberný. Hledal bych ale více kvalitu, kterou najdete u velkých nadnárodních molochů. Jejich cenová politika je striktně hlídaná i v zahraničních "matkách". Proto je jistější mít pojištění u nich. Víme, že plnění bude, mají to nákladově dobře spočítané a to je důležité.“

SF: „Co vše je nutné zařídit, když se realizuje pojištění pro případ úmrtí?“

Ondřej Hatlapatka : „Dobrý den, záleží obrovsky na tom, jak velkou částku do pojištění dáváme. Pokud se pohybujeme níže (do 2mil), tak stačí většinou sepsat zdravotní dotazník (samozřejmě podle pravdy) a podepsat smlouvu. U vyšších limitů na smlouvách obvykle musíme ještě navštívit smluvního lékaře pojišťovny (obvykle kardiology), kteří udělají ještě další aktuální kontroly (krev, moč, ekg,..)“

šárka: „Dobrý den,chtěla bych se zeptat na výplatu pojistného plnění pro případ smrti při autonehodě pokud pojištěný autonehodu zavinil jestli pojištovna nesnižuje plnění a pokud není obmyšlená osoba, dědí to manželka a jak je to s nezletiletými dětmi dědí také část pojišněné částky?Děkuji za odpověd“

Ondřej Hatlapatka : „Dobrý den, první dotaz je velmi specifický. vždy se toto odvozuje z pojistných podmínek pojišŤovny a dané smlouvy a každá pojišŤovna na to pohlíží jinak. Krácení může být ,ale i nemusí. Pokud není obmyšlená osoba, podléhá plnění klasickému dědictví, kdy se postupuje pravidlem: manželka-děti-..... U nezaopatřených dětí musí soud navíc určit opatrovníka peněz (většinou manželka). Tento opatrovník musí s penězi nakládat vždy v souladu "dobra dětí".“

Lenka: „Dobrý den, jaký je Váš názor na "klesající částky" ve smlouvě. Doporučujete to?“

Ondřej Hatlapatka : „Dobrý den, děkuji za výborný dotaz. Klesající částky jsou celkem novum na pojistném trhu. Jsem za něj velmi rád, protože fungují přesně tak, jak potřebujeme. Vysvětlím příkladem. Pokud si sjednávám riziko invalidity, tak výpočet částky vychází z výpočtu celkového potenciálního příjmu, který ještě od této chvíle až do starobního důchodu, přinesu domů (průměrně) ... mínus .... součet invalidního důchodu, který budu pobírat v případě invalidity od této chvíle, do starobního důchodu. Výjde nám suma, kterou musíme pojistit. Ale z výpočtu je jasné, že pokud dnes nám výjdou například 4 mil, tak za 5 let už stačí například jen 3,5 mil....A stále kompenzujeme to, co potřebujeme. Dopad to má hlavně na cenu pojistné smlouvy...a to v dobrém. Pokud si platím riziko vzhledem k tomu, kolik mi je a v jakém jsem stavu, je jasné, že jako mladý budu mít cenu rizik nízkou a jako starý budou rizika drahá. Tento nárust ceny naopak kompenzuje pokles té pojistné částky. Proto je to výhodnější. Pojistka má být na to, aby kryla, co je potřeba, ne, aby na ni klient vydělával.“

anonym: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat s přítelem nejsme v manželském svazku.Máme 2 malé děti,pokud by se s přítelem něco stalo,měla bych nárok na vdovský důchod? Děkuji za odpověď a přeji hezký den“

Ondřej Hatlapatka : „Dobrý den, podmínka pro přiznání pozůstalostních důchodů je manželství. To, že žijete v jedné domácnosti, máte společné děti, to se neřeší. řešením je buď sňatek, nebo pojistka na smrt, která by ztrátu kompenzovala.“

Jana: „Dobry den. Jaké máme nároky na dávky (vdovský, sirotčí důchod), při ztrátě partnera, pokud nejsme oddáni? Děkuji Jana“

Ondřej Hatlapatka : „dobrý den, v tomto případě bohužel pouze sirotčí důchod a to pokud je partner v rodném listě. Pokud děti nejsou vaše, tak vůbec nic.“

Ivana Risová: „Dobrý den. Můžete mi prosím doporučit pojišťovnu, která má pojištění pro případ smrti z jakéhokoli důvodu?“

Ondřej Hatlapatka : „Dobrý den, bohužel, konkrétně napsat nemůžu, byla by to reklama. Rozhodně nejméně výluk budou mít velké, nadnárodní pojišťovny. smrt z jakýkoli příčin umí téměř všechny pojišťovny, ale pozor na ty výluky. :) Dá se ale říct obecně, že pokud sáhnete po nějaké velké pojišťovně, neuděláte chybu.“

Dana: „Hezký den. Slyšela jsem od Vás v TV, že pozustalostní duchody, vdovské, vdovecké, že na ně po umrtí má člověk nárok pouze rok? Vždyt je lidi pobírají po zbytek svého života, pokud ovdoví? Jak to tedy je? Děkuji Markusová“

Ondřej Hatlapatka : „Dobrý den, primárně je to na rok, ale můžete získat i trvalý. Ten je ale opět podmíněný mnoha parametry. Obecně lze říct, že pokud pečujete například o děti, tak je důchod trvalejší. Vždy je to ale individuální a podrobnosti k dané situaci sdělí místě příslušná správa soc.zab. Jde ale žádat o prodlužování proto se vám může jevit, že jej někteří pobírají dlouho.“

Věra: „Dobrý den,mám nabídku od ČSOB pojištovny,přijde vám to jako vhodný výběr? Je tato pojištovna korektní?“

Ondřej Hatlapatka : „Dobrý den popravdě, v poslední době s ní moc do styku nepřicházím a neznám do podrobna jejich pojistné podmínky. Snad se z let minulých zlepšili .)“

Alena: „Dobrý den, když jsem teď na mateřské a s manželem plánujeme ještě další dítě, tak teď vlastně vydělává manžel a kdyby se mi něco stalo tak bude mít rodina ten vdovecký důchod takže je pro mě zbytečné teď mít pojištění ne?“

Ondřej Hatlapatka : „Dobrý den, naopak, nyní jste vlastně nejvíce ohroženi. Máte pouze jeden příjem, na kterém to leží. Pokud nebude, spadnete na úroveň mateřské + cca 6000 vdovský a + cca 5000 Kč sirotčí (může být i méně, pozor). to je příjem, kterým budete disponovat. nicméně, na výchovů dětí budete potřebovat pomoct a podporu, pro splacení závazků také. Vaši situaci neznám, ale obecně platí. Pokud mám rodinu a jsem její živitel, měla by být skoro moje povinnost být pojištěný na smrt a invaliditu. Osobně můžu říct, nechci ohrozit své milované tím, že tu nebudu.“