Chat

host

MDDr. Tomáš Pospíšil

Strach ze zubaře a možnosti tišení bolesti

Záznam chatu ze středy 15. března 2017

SK: „S čeho všeho konkrétně mají lidé strach, když mají strach ze zubaře?“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Z bolesti, která může být při vrtání kazu, když doktor nepoužije lokální umrtvení zubu. Z nepříjemného zvuku vrtačky. A nebo jen mají špatné zážitky ze zubního ošetření během dětství.“

SF: „Mají strach ze zubaře obecně všechny věkové kategorie?“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Ano, určitě. Zdaleka to nejsou jen děti. Bojí se malí, velcí. Mladší, starší.“

STOPK: „Bojí se obecně zubaře Češi více než jiné národy?“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Strach se zubaře (často neoprávněný :) je obecně stejný i u jiných národů. Ale je viditelný rozdíl v disciplíně a péči o vlastní chrup u různých národů.“

Lucka: „Co by jste mi doporučil např za přírodní léky na bolest zubů. Když je nejhůře beru si ibalgin. Když jsem byla malá tam jsem brala hodně léků a teď dospělosti se to projevuje na zazivosti zubů. Děkuji“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Na bolest zubů způsobenou zánětem zubního nervu nebo čelistní kosti nejsou (alespoň zatím) účinné žádné přírodní léky. Nejlepší způsob jak se zbavit co nejrychleji bolesti zubů je dojít k zubnímu lékaři, aby daný problém co nejdřív vyřešil a žádné (ani syntetické) léky jste dál nemusela užívat.“

Martin Novotný: „Vážený pane doktore, zhruba před měsícem jsem podstoupil extrakci zubů moudrosti, přičemž mi po zubu zůstala díra. Snažím se ji po každém jídle čistit ovšem dírka se neustále ucpává, čímž způsobuje nepříjemnou bolest. Zacelí se díra po zubu sama, popřípadě jak tuto bolest tlumit? Mnohokrát děkuji za odpověď.“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den, měsíc na alespoň částečné zacelení rány je už dostatečně dlouhá doba. Pokud Vás navíc rána stále pobolívá, tak doporučuji navštívit zubního lékaře, který stav zkontroluje a případně ránu pročistí odborně.“

Květa Hašková: „od kolika let se dám ošetřit dítě v celkové anestezii, když má panickou hrůzu ?“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dá se již od raného věku, ale záleží na zdravotním stavu, hmotnosti dítěte a na názoru anesteziologa.“

Ondrej: „Dobrý den, v pondělí jsem byl na extrakci 38 byla vyndana chirurgicky jaké léky použit na tiseni bolesti děkuji“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den, stačí běžné léky od bolesti (např. s paracetamolem), které si berete když máte i jiné bolesti a které Vám zabírají.“

Jitka Štěpánová: „Dobrý den, manžel byl 6.3. na chirurgickém zákroku kdy mu odstranily 2 zuby moudrosti. Dnes je 15.3. a stále necítí polovinu spodního rtu, brní ho půl brady a část tváře. Je to normální pooperační průběh a citlivost se navrátí? Děkuji za odpověď“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den, tohle není standardní průběh. Přetrvávající necitlivost v oblastech, které popisujete je komplikace, která může po komplikovaném chirurgickém zákroku u zubů moudrosti nastat. Necitlivost bývá naštěstí většinou dočasná. Doporučuji ale navštívit zubního lékaře ke kontrole. Pro podporu navrácení citlivosti se dají použít některé preparáty s vitaminem B.“

Vlasta: „Dobrý den, před nedávnem mi zubař vytrhl dvě jedničky i dvojky, obrousil mi trojky za účelem vytvoření prozatímního můstku( výměny za trvalý bude následovat.). Po těchto akcích mě asi čtrnáct dní každý večer bolely stoličky na jedné straně čelisti. V té době jsem onemocněla bakteriálním zámětem cest dýchacích. V době, kdy antibiotika zabrala na tuto nemoc, přestaly mě zuby bolet. Čeká mě výměna provizorního můstku za trvalý. Obávám se opětovné bolesti při výměně. Co mohlo být příčinou těchto bolestí ( jsem mimochodem velmi přecitlivělá při každém zásahu zubaře)? Děkuji za odpověď.“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den, bolest mohla být způsobená přetížením stoliček, protože jste je možná v danou dobu používala více než přední zuby s provizorním můstkem. A mohla tomu i přispět infekce dýchacích cest.“

Honza: „bojím se zubaře, a nevkročím do ordinace, do tý doby než mě ujistí, že mi píchne anestezii, zbavím se toho někdyx, vždycky jsem pak naštvaný, že jsem srab“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dalo by se říct, že je to o tréninku. Čím víc absolvujete bezbolestných návštěv (s aplikovanou anestezií), tím dříve byste se měl strachu zbavit.“

Ester Ranšová: „Dobrý den, zubař mě poslal na vytržení osmičky, i když mi žádné problémy nedělá, je jen už opravována zubní výplní a roste trochu nakřivo. Předešlá zubařka, která odešla už do důchodu, to nijak neřešila. Já radši zuby léčím a trhání zubů beru jako to poslední řešení, ale jako prevenci??? Do toho se mi moc nechce. Jaký je na to Váš názor? Děkuji za odpověď! Ranšová“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den, záleží vždy na dané situaci. Ale pokud zub moudrosti roste nakřivo (není šance na narovnání) a nekoušete na něj (nemá tedy funkci), špatně se Vám navíc může čistit a opět zkazit (a může se od něj zkazit i sedmička), tak v těchto případech někdy opravdu "preventivně" přistupujeme k extrakci těchto zubů. Pokud je zub ještě navíc částečně krytý dásní, mohou se do tohoto místa dostat bakterie a dáseň v tomto místě začne také bolet.“

Jana: „jak jsme na tom s péčí o zuby to ve srovnání s vyspělými evropskými státy, třeba Švýcarskem ?“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Nemáme bohužel ještě všichni dobré povědomí o tom jaká je správná péče o zuby (správná zubní a mezizubní hygiena, pravidelné návštěvy zubního lékaře dvakrát ročně atd.) A máme možná nižší "disciplínu" v péči o zuby. Ale lepší se to. Když jste zmínila Švýcarsko, tak tam je konkrétně rozdíl také v tom, že péče za zuby se platí hodně - asi 5-10x více než aktuálně v ČR (a to Čechům přijdou obecně již teď platby u zubařů vysoké).“

Helena: „Dobrý den pane doktore,prosím moc o radu: Je mi 28 let,čistím si zuby několikrát denně,důkladně,i mezizubní prostory a přesto mám zuby téměř stále pokryté plakem,kazí se mi tak,že už nemám žádný zub bez plomby,(mám už i plno zubů umělých)obrovský zápach z pusy(gastro vyšetření bylo negativní).Z důvodu stěhování jsem byla už u několika zubařů-vždy mi řeknou,že si nečistím zuby a nijak mi neporadili.Jsem už docela nešťastná,praktická lékařka mě odkázala na zubaře,když jsem po ní chtěla stěry-prý mi to bakterie nemohou způsobovat.Děkuji moc za případnou radu.Helena“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den, při perfektní hygieně by takové problémy neměly nastat. Na dálku takhle těžko soudit. Možná zkuste ještě názor od dalších zubních lékařů, a třeba i praktických. A také zkuste (možná jako první) návštěvu profesionální dentální hygienistky.“

Irena: „Dobrý den, dcera má strach z ošetření. Má zánět několika zubů. Nemá zubaře, kam se mohu obrátit v Praze? Vždy chtěli moc peněz a neřešili potřebné zákroky. Jsme zoufalé, už jí nezabírají analgetika. Díky za odpověď.“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den, v Praze je spoustu pracovišť, která tyto problémy řeší. My s mými kolegy konkrétně pracujeme na Vyšehradě. Nebo ve vyhledávači na internetu můžete zkusit najít další pracoviště. Nejakutnější věci by se měly řešit jako první. Cena za ošetření závisí na provedených výkonech.“

Verca L: „Zdravím, prosím o Váš názor... předevčírem mě v noci začal bolet zadni zub (ci dáseň), nahoře i dole. Další den jsem shodou okolností šla na zubni hygienu, kde paní shodnotila, ze tam mám asi zánět a provedla pročištění celé ústní dutiny. (Kamen, plak,..). Říkala, ze je to ok, že to přejde. Po zákroku me to začalo ale více bolet, i na více místech. Zejména však na zmínených místech. Dnes mě to stále bolí a snazím se jíst druhou stranou čelisti. Je to normální? Takove "zhoršení..(i se mi zda větší citlivost, když čistím zuby)a co případně pomůže(jsem ale těhotná). A jaký máte názor na tuto zubní hygienu a jak často ji nechat dělat. Děkuji za odpověď.“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den, doporučil bych návštěvu zubního lékaře ke kontrole. Sice vzhledem k těhotenství nebude moct udělat rentgen, ale i tak by mohl zjistit příčinu. Zhoršovat by se stav dásní po hygieně neměl. Jinak zubní hygiena od hygienistky je velmi užitečná preventivní metoda jak se vyhnout kazům a parodontóze. Návštěvy doporučujeme také dvakrát ročně. Kdo dobře čistí, stačí pak už třeba jen jednou za rok.“

Eva K.: „Dobrý den, prosim Vás, jsem tím pacientem, který se bojí zubní vrtačky, při čištění zubů trpím husinou po celém těle. Chtěla jsem se zeptat, před dvěma roky jsem u mé zubařky podstoupila několika trhání a navíc broušení předních zubů, kde jsem dostala náhradní můstek. Když jsem byla zabroušená a s provizorním můstkem, měla jsem přijít na poslední návštěvu, kde jsme měla dostat zuby na pevno. Paní doktorka mě sdělila, že před nasazením nových zubů, bude opět brousit pod dáseň. A toho jsem se lekla a již nepřišla. Již druhým rokem mám v ústech mojí vinou provizorium a navíc prasklý provizorium. Mám problém s rozkousáním potravy.. mojí vinou. Prosim Vás, v tuto chvílu mám strach opět sednout na křeslo mé doktorky, ke které jsem se už nevrátila. Trhání zubů probýhalo formou naťukávání a vrtání a vždy jsem z té představy psychicky špatná. Je možné, abych se nechala objednat do nemocnice, kde by mě uspaly, vyndaly zuby, které za tu dobu uhnily :-( a požádala o asi protézy? Je to možné? Nebo jsem si i vyhledala na internetu různé implantáty aj. Je mi 39 let a chtěla bych se normálně najíst ..... děkuji za informaci. Přeji pěkný den.“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den, pro Vás by asi již bylo vhodné se během ošetření nechat uspat, abyste nic nevnímala. Tato možnost již není dnes jen záležitost nemocnic, ale i soukromých pracovišť. Když zapátráte na internetu, určitě najdete pracoviště, které by Vám mohlo vyhovovat. Dnes se dají zuby nahradit pomocí implantátů, jak píšete. Je to dobré řešení a je to napevno, vyhnete se tak snímatelným protézám.“

Eliška: „Je pravda, že je pro zubaře lepší vrtat zub bez umrtvení, protože podle bolestivosti ví, kde se s vrtačkou pohybuje? Popř. je pro zubaře rozdíl vrtat zub s umrtvením nebo bez něj? Děkuji.“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den, tato poučka se používala spíše v dřívějších dobách. Dnes máme takové metody a přístroje, že se dobře orientujeme v zubu i bez toho aniž by nám pacient musel hlásit, jestli ho vrtání bolí nebo ne. Rozdíl je i v tom, že když pacienta během ošetření nic nebolí a necuká se, můžeme udělat ošetření přesněji a kvalitněji.“

Iva: „Vážený p.doktore, můj dotaz bude asi trošku od daného tématu, ale potřebovala bych poradit. Mám asi 2,5 roku vlevo nahoře můstek od dvojky po šestku.Záhy,asi rok po nasazení se začal trošku hýbat a nyní přibližně půl roku mě 6 bolí na dotek, lékařka říkala, že už byla léčená, asi se tam něco děje, že by ji musela odřezat a zub asi vytrhnout. Zatím mi doporučila mazat Herbadentem, protože občas i krvácí. Ráda bych to vyřešila, koušu jen na druhé straně. Poradíte mi nějakou kliniku, či lékaře. Jsem z Opavy, ale pojedu kamkoli, mám se zuby problémy, dost korunek. Děkuji mnohokrát.“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den, doporučoval bych ještě názor jiného lékaře/ky. Mazání dásně bych řekl ve Vašem případě nebude mít výsledky a je potřeba řešit problém pod můstkem. Blízko vašeho bydliště by mohl být tuším Dr. Ochonský a nebo potom další lékaři schopni a ochotni se ujmout vašeho problému budou určitě v Ostravě.“

HANKA Š.: „Dobrý den, pane doktore, je mi 50+ a už nějaký čas jsem bez "zubního lékaře" (moje paní doktorka se odstěhovala z Prahy bez nástupce) a nejsem bez obtíží. Navíc se mi včera začala "kývat" horní stolička, tak mám o zub obavu. Jak najít nového kvalitního stomatologa (nemám na ně štěstí - péče za moc nestála). Vím, že zdr. poj. můžou přiřadit, ale nejsem si jistá kvalitou. Poraďte. Děkuji za odpověď. Hanka“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den, najít zubního lékaře, který Vám bude vyhovovat nemusí být jednoduché. Zkuste si třeba obejít více pracovišť, kde přijímají pacienty, běžte na obyčejnou konzultaci a kde se Vám bude líbit, zůstaňte. V Praze je ještě spousta lékařů, kteří přijímají pacienty. Přehled by měl být na stránkách České stomatologické komory (www.dent.cz) a nebo můžete zkusit sama zapátrat na internetu. My konkrétně s kolegy sídlíme na Vyšehradě a nové pacienty přijímáme.“

Kateřina: „Dobrý den. Mám zuby v katastrofickém stavu díky paradentoze a strachu ze zubaře+sociální fobii. Teď už jsou ale v takovém stavu, že je chci všechny vytrhat a nechat si udělat klasické "klapačky" Bydlím ale v kraji(Ústecký kraj-Most) kde prostě žádný zubař nepřibírá a můj dotaz zní, jestli a kde mi to můžou vytrhat vše najdenou pod nějakou narkozou. Jsem ale navíc abstinujicí alkoholička na Antabusu a na antidepresivach. Nebrání to té injekci? Jsem už ale zoufalá a tak si klidně zaplatím za narkozu a nejspíš ty 3 a víc měsíců vím, že asi budu úplně bez zubů. Děkuji za odpověď. Katka“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den, asi bude pro Vás řešení hledat pomoc v Praze, kde lékaři stále pacienty přibírají a dokáží na hodně místech provést ošetření tak, že pacienta celkově uspí. Váš zdravotní stav by se potom konzultoval s všeobecným lékařem a anesteziologem, jestli by nebyl překážkou.“

J.Kotalová: „Od září 2016 mám problémy s předním zubem /2 2/. V listopadu mi řezali dáseň pro velký zánět, kterýse dostal až na přední 1. Zubařka mi čistí kanálek zubu z kterého neustále něco vytéká a stále není doléčen - už si neví rady a poslala mne na resekci - tam mi řekli, že to nemá cenu. Je mi 67 let a potřebuji jít nutně na operaci kyčle - totálku. Kvůli zubu to stále musím oddalovat. potřebovala bych poradit co mám dělat, čas stále utíká a stav se nemění. I když jsem citlivost zubu omezila každodením svícením biolampou. Problém je také ten, že mám můstek zleva i zprava a na jedničkách a dvojkách mám kompozity. prosím poraďte mi co mám dělat a kam se obrátit. Děkuji. J.Kotalová 606512615 od této“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den, ošetření kanálku se většinou dá vyřešit za 1-2 návštěvy. Záleží ale konkrétně na situaci. Pokud se podaří kanálek ošetřit dobře, tak by bolest měla zmizet, případně se potom ještě může zkusit ta resekce, ale předtím musí být zaplněný celý kanálek. Doporučuji Vám zkusit navštívit ještě jiného zubního lékaře pro názor. Lékaři přijímající pacienty se dnes často prezentují na internetu. Pokud budete mít zájem, mohu se Vám ozvat i já.“

Simona: „Dobrý den, mám kamaráda, který se příšerně bojí zubaře. Má velké bolesti zubů, které tiší aulinem. Když se ho zeptám proč nejde k zubaři, tak mi odpoví, že stejně už není nikde zaregistrovaný. Praví, že když ho zuby bolí, je to tak hrozná bolest že si nedovede představit žeby mu někdo vrtal do zubu. A když ho zuby nebolí není potřeba k zubaři chodit. Jak ho přesvědčit k návštěvě zubaře? Děkuji a přeji pěkný den“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den, může to dopadnout, tak že Váš kamarád bude úplně bez zubů. Neznám ho, nevím jak jej dobře motivovat. Obecná rada bohužel není. Někdo si chce dát zuby do pořádku proto, aby se dobře najedl, někdo aby dobře vypadal, někdo aby nestrašil partnera a kamarády... Že není nikde zaregistrovaný, vůbec nevadí. Stále je celkem dost zubařů/ek, kteří přijímají nové pacienty.“

Janad: „Dobrý den, mají děti kazy ? 3-6 let“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den, i nejmenší děti mohou mít kazy.“

Jitka: „Dobrý den, děti snad problémy se zuby nemají ,,,?“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den, ano, jistěže i děti mohou mít problémy se zuby.“

dita: „Dobrý den, kdy padají první mléčné zuby ? Máme je vytrhnout nebo nechat?“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den, mléčné zuby se za stálé mění v období od 6 do 13 let. Pokud není bolestivost a problémy, tak můžete zuby nechat vypadnout samy a jen situaci sledovat.“

Jana Votavová: „Dobrý den,ulomila se mi půlka stoličky a je potřeba korunka.Jen za čištění kanálků mi doktorka naúčtovala 7400kč.Je to vůbec možné? Děkuji za odpověď.“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den, ano, je to možné. Kvalitní ošetření kořenových kanálků (např. i s použitím mikroskopu) je ošetření nákladné časově i finančně.“

MARIE: „Pane doktore, dobrý den, mám asi nezvyklou otázku. Poraďte, jak "donutit" manžela k návštěvě stomatologa (musela bych ale nějakého najít - což je asi problematické),protože má velké problémy se zubama a bolesti řeší tabletama. Když vyslovím jen slovo "zubař", okamžitě odchází. Mám obavy, že bude brzy bezzubý. Myslím si, jestli strach nemá z dětství. Děkuji za odpověď. S pozdravem Marie“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den, možná zkuste na něj nějakou formu odměny :) Jestli ho nemotivuje, že by mohl skončit bezzubý a dobře se nenajíst. Z naší strany mu můžeme pomoct, tak že slíbíme bezbolestné ošetření a nebo jej klidně můžeme během ošetření celkově uspat a na nic si nebude pamatovat.“

Pavla Hýblová: „Dobrý den, mám panický strach z inplántátu, když mi lékař dělal první bála jsem se velmi jsem krvácela trvalo to skoro hodinu a práce na kosti mě opravdu bolely. Nyní mám jít na další 3 abychom pořešili náhradu horní čelisti. co si mohu vzít nebo jak zvládnout ten strach? neberu žádný warfarin. Mám vynikajicího zubaře Dr. Svobodu ze Vědomic a vím že to je asi můj mentální problém. Děkuji“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den, určitě byste si mohla zkusit vzít nějaké léky na uklidnění před ošetřením (s tím by Vám nejlépe poradil Váš praktický lékař).“

Ptáčková: „Dobrý den, zubař mi řekl, že by mi vytrhnul obě horní osmičky, že mi na nic nejsou... Já se jednak bojím, jednak si myslím, že i když mi je častěji plombuje amalgánem, tak je využívám na kousání a také by se mi mohly zuby rozestoupit...Nevím, jak se mám rozhodnout, protože mne ani vůbec nebolí, jen jsou zaplombované.Děkuji.“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den, na dálku a bez rentgenu těžko můžu soudit. Pokud se Vám nezamlouvá doporučení Vašeho lékaře, můžete zkusit navštívit jiného pro další názor.“

Marcela Palúchová: „Dobrý den, šestiletá dcera má pevný mléčný chrup, žádný se ještě nekýve. Začaly jí vyrůstat stálé zuby-spodní a horní jedničky. Máme strach z trhání, můžete nám popsat, jak to v takovéto situaci probíhá. Moc děkuji.“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den, podle vašeho popisu rostou asi stálé zuby bokem od mléčných, které tam ještě zůstávají. V těchto situacích stav ze začátku sledujeme, pokud by mléčné zuby překážely stálým, pak se vytrhnou. Trhání i u dětí, probíhá v lokální anestezii. Používáme vždy i povrchovou anestezii v masti na sliznici, aby nebyl cítit ani vpich z injekce s anestezie podslizniční. Takže celý zákrok by dítě nemělo vnímat negativně.“

Edita Erbsová: „Dobrý den, pane doktore. V jakém věku bych měla jít poprvé se synem k dětskému zubaři (narodil se 5.1.2017), reps. od kdy mám používat takový ten nástavec na prst s výstupky a jezdit mu po dásničkách? Děkuji za odpověď a přeji hezký den“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den, první návštěvu můžete klidně absolvovat hned jak se objeví první zoubky, což by mělo být okolo 6. měsíce. Nástavec na prst si nemyslím, že je nezbytně nutné používat, ale případně ve stejném věku jak se mají prořezávat první zoubky.“

Tereza: „Bolí trhani zubu? Budou mi trhat nějaké vepredu kvůli rovnatkum :/ Dekuji za odpověď“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den, trhání zubů již dnes díky možnosti kvalitního znecitlivění nebývá bolestivý zákrok.“

AM: „Dobrý den, bolí mě zub když na něho zatlačím, nebo koušu. Co mám dělat?“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den, doporučuji navštívit zubního lékaře/ku ke kontrole a vyšetření.“

Dáša Vaňková: „Mám dítě s postižením. Lze provést dentální hygienu při analgosedaci? Naše zubařka ho normálně neošetří, byli jsme posláni do nemocnice na celkovou anestezii. Poraďte mi prosím, co dál, přeci nemůže pokaždé do celkové narkozy? A to mu už vytrhly dva trvalé zuby, věk 11 let.“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den, ano, dentální hygienu lze provést v analgosedaci, tak i ošetření. Analgosedace je šetrnější pro tělo než celková anestezie.“