Chat

host

David Kučera

Škola investora I. - Proč spořící účty nespoří?

Záznam chatu z pondělí 30. ledna 2017

Kalika: „Jsem důchodkyně /66/, skončilo mě Stavební spoření, peníze nyní nepotřebuji a mám problém je někam výhodně-krátkodobě uložit. Poradíte mi?“

David Kučera: „Vážená paní, pokud hovoříte o krátkodobém horizontu, pak je tím standardně míněno období do jednoho roku. V takovém případě Vám doporučuji využít spořicí účet, popř. nějaký termínovaný vklad. Jiné, krátkodobé produkty bohužel nejsou dostupné, pokud chcete mít u svých peněz garantovánu plnou návratnost.“

GF: „Co dělat se situací, když spořící účty nespoří?“

David Kučera: „Máte pravdu, ony opravdu nespoří, pokud na ně nepošleme žádné peníze. Nicméně, chápu, co je tím myšleno - reálná hodnota peněz skutečně klesá, protože meziroční inflace je 2,0 % a průměrná úroková míra na spořicích účtech je 0,5 % p.a. Je třeba říci, že z dlouhodobého hlediska peníze na běžných a spořicích účtech a termínovaných vkladech strádají inflací. Nejsou to tedy vhodné produkty na spoření na horizontu delším jak 1 rok. Pak je lépe hledat jiné produkty. Stavební spoření je již dlouhodobý produkt, min. na 6 let, proto do tohoto horizontu je možné využít konzervativních investic. Je však třeba akceptovat určitou míru rizika. Na delším jak 5letém horizontu pak je investice asi jedinou možností, pokud chceme uchovávat hodnotu peněz a zároveň ještě inkasovat něco na víc.“

Míla: „Dobrý den, chtěli bychom s manželem spořit naší malé dcerce (10.měsíců) nějaké peníze a stále nevíme do jakého produktu je dát. Spořící účty moc výhodné nejsou. Kam byste doporučil peníze vložit aby se ji zhodnocovaly? Předem děkuji z odpověď“

David Kučera: „Vážení, nemohu vám dát zcela konkrétní opověď, protože neznám vaši finanční situaci, nicméně při horizontech delších jak 5 let doporučuji využít investic. Lze investovat již od částky 500 Kč měsíčně. Konkrétně mám pro své děti investici, aby měly v 18 letech určenou částku. Horizont 15 let už je dostatečný na to, aby např. převažovaly v portfoliu akcie, a tedy investice přinesla zajímavý výnos, v průměru 6 % ročně. Konkrétní produkty bohužel zde zmiňovat nemohu, ale pokud byste s tímto chtěli poradit, můžete se obrátit na nějakého finančního poradce, kterému dáte svou důvěru na základě referencí od klientů, kteří s ním již dlouhodobě spolupracují. Můžete se obrátit i na mě, podle jména mě na internetu najdete. Pokud byste chtěli využít stavební spoření, pak efektivní úroková míra po započtení všech poplatků a při spoření 1 700 Kč měsíčně činí přibližně 2,4 % p.a., což z dlouhodobého pohledu není optimální varianta.“

Petra Vslanec: „Dobrý den, je lepší pro dítě založit spořící účet nebo investiční fond? Dekuji za odpověď.“

David Kučera: „Hezký den, na podobný dotaz jsem již odpověděl. Spořicí účet z dlouhodobého hlediska nepovažuji za vhodný, chcete-li alespoň zajistit udržení reálné hodnoty peněz. Investice může být alternativou, ale je třeba nejprve posoudit rodinou finanční situaci a vztah k riziku, aby bylo možno jednoznačně odpovědět.“

Radka: „Spoříme do Consequ... je nějaká ještě jiná možnost na českém trhu pro osobu, která nemá takový přehled o finančním trhu? Prosíme doporučte... Děkujeme...“

David Kučera: „Dobrý den, Conseq je investiční společnost, přes kterou je dostupných celá řada fondů, a to i velmi zajímavých, do kterých by jinak v ČR nebylo možno investovat. Záleží tedy, jaký máte fond, na jak dlouhou dobu hodláte investovat, jaký je váš rizikový profil, vyplývající z investičního dotazníku, a celkový postoj k riziku. Věřím, že i u dané společnosti lze pro vás nalézt vhodný fond. Vždy doporučuji jakoukoli investici konzultovat s poradcem, který může poskytovat investiční poradenství, a tedy vám doporučí vhodnou investici právě pro vás.“

Kamila: „Dobrý den, Mám volnou hotovost cca milion.jak ho co nejvíce zhodnotit. Prostredky budu potřebovat asi za půl roku. Děkuji“

David Kučera: „Dobrý den, do půl roku pouze spořicí účet nebo termínovaný vklad. Rozhodně ne investici, pokud nechcete spekulovat. Spekulace Vám může přinést mimořádné výnosy, ale i ztráty.“

Franta: „Mám nemovitosti v hodnotě cca 10 000 000 a přemýšlím o prodeji.Co potom s těmi penězi, aby jsem mohl z těchto peněz normálně vyžít.“

David Kučera: „Vážený pane, v takové případě je vhodné částku rozložit na různé horizonty, např. mít na spořicím účtu rezervu ve výši 12měsíčních příjmů. Pokud budete plánovat např. koupi auta, rekonstrukci apod., pak mít na toto k dispozici v daném čase peníze. Pokud bude investiční horizont delší jak jeden rok, lze využít některých konzervativních investic, popř. i korporátních dluhopisů. S přibývajícím časem poroste i zastoupení akcií. Takovéto portfolio je jež komplikovanější správně připravit, proto má smysl využít odborníka. Nedoporučuji však poradce na bankách, protože Vám nabídnou pouze produkty dané banky a nevyužijete tak zajímavých investic, které jsou na trhu dostupné. Obraťte se na nějakého velmi zkušeného poradce, který může poskytovat službu investičního poradenství. Můžete případně oslovit i mou kancelář.“

Jarka: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co byste doporučoval dělat s penězi, které máme momentálně volné (v řádech stovek tisíc), když plánujeme v tomto roce koupi nemovitosti. Výhledově tedy peníze budeme potřebovat minimálně na pokrytí části hypotéky a vybavení nemovitosti. Avšak zatím žádnou nemovitost nemáme vyhlídlou. Děkuji.“

David Kučera: „Dobrý den, na podobnou otázku jsem již opověděl, jedná se o horizont do 1 roku, tedy doporučuji jen bankovní vklady.“

Jana: „Dobrý den, chceme začít spořit naší novorozené dceři. Jednak jednorázovou částku a zároveň i pravidelnými vklady. Poradíte jaký produkt by byl nejvhodnější? Dekuji“

David Kučera: „Dobrý den, konkrétní produkt doporučit nemohu, protože neznám vaši finanční situaci a ani nemohu zde zmiňovat firemní produkty, ale na podobný dotaz jsem již odpověděl, zkuste ji využít i pro sebe.“

Jan: „Dobré odpoledne Mám momentálně volných 400 000 tisíc ze stavebního spoření svého syna které nepotřebuji. Co by jste mi doporučil z pohledu investice na další 5 let než začne studovat vysokou školu abych je pak mohl použít práě na jeho studium“

David Kučera: „Dobrý den, nevím, jaké zhodnocení očekáváte, ale myslím, že by bylo možno využít již některých zajímavých investic dostupných na českém trhu. Jako takový mix bych patrně zvolil kombinaci konzervativní - cca 140 000 Kč do stavebního spoření. Peníze sice budou dostupné až za 6 let, ale předpokládám, že celou částku syn neutratí zaráz. Zbývající částku bych rozdělil do korporátních dluhopisů a max. 30 % do akcií, např. některého ETF fondu, kde jsou nízké poplatky a je fond je navázaný na některý významný akciový index. Vše ale závisí na řadě informací, tedy berte toto sdělení jako nezávazné a orientační, protože bych musel znát více údajů.“

Magda: „Zdravím, mám k dispozici 300,000kč, které chci zhodnotit, klidně na rok i déle. Kam mám své peníze uložit, vložit? děkuji a mějte pěkný den.“

David Kučera: „Dobrý den, na podobný dotaz jsem již odpověděl v rámci doporučení při jednorázovém investování.“

Daniela: „Dobrý den. Mohu investovat asi 100 000kč. Chtěla bych investovat asi na dobu 15 - 20let, na důchod. Mohl byste mi poradit jakým způsobem? Děkuji Daniela“

David Kučera: „Dobrý den, protože je částka poměrně nízká, usuzoval bych, že možná i rezervy budou nižší. Zde bych doporučoval zvážit, zda peníze nezainvestovat přes produkt penzijního spoření - účastnický fond, kde si můžete zvolit investiční strategii. Jednak využijete státní podpory, resp. 230 Kč měsíčně na každou vloženou 1 000 Kč. Penzijní fondy v průměru dosáhly cca 2% zhodnocení ve vyvážené strategii, v průměru cca 5 % ročně u dynamických strategií. Pokud již používáte tento produkt naplno, tedy i s daňovým zvýhodněním, pak by mělo smysl konzultovat investici s nějakým odborníkem. Vzhledem k horizontu může být částka zainvestována jednorázově, pokud máte dostatečné rezervy pro chod domácnosti,“

Petra: „Dobrý den, již cca pět let máme s manželem založené spoření ve dvou investičních fondech. Průběžný zisk však stále nesplňuje naše očekávání. Finanční poradce nám nyní radí část investice vybrat a uložit do zlata. Myslíte, že je to rozumné řešení? Jaký vývoj na investičních trzích sám očekáváte v nejbližších letech? Děkuji.“

David Kučera: „Dobrý den, rozhodně nedoporučuji přesměrovat peníze do zlata. Zlato je velmi volatilní a tedy investiční horizont musí být skutečně dlouhodobý, více jak 5 let. U mých klientů je zlato spíše generační záležitostí, kdy jej jednou např. prarodiče předají svým vnoučatům. Mělo by z celku zastupovat max. 5 % investic a je spíše doplňkem. Akcie má svou hodnotu danou hodnotou firmy, kterou reprezentuje, ale zlato má svou hodnotu danou nabídkou a poptávkou na trhu. Tedy, pokud se lidé bojí, nakupují zlato, proto můžete sledovat velmi velké výkyvy ceny zlata na trhu za různých událostí. Asi byste byli zklamáni při investici do zlata, když nejste nadšeni z investice, kterou nyní máte. Investice podléhají kolísavosti (volatilitě), to je zapotřebí se naučit vnímat. Samozřejmě nevhodně zvolená investice nemusí přinést dané očekávání nikdy. Nechci tady nic predikovat, protože na to není dostatek prostoru. Sám investuji a vím, že jinak peníze budou strádat inflací. Pokud je investice dobře nastavena a spravována, pak se můžete připravit i na budoucí finanční krizi, která jistě přijde, jen nikdo přesně neví kdy. Třeba 2018? ;-) Krize jsou přirozené v ekonomickém cyklu a mohou přinášet i zajímavé investiční příležitosti. Je dobré být připraven a umět je využít. Ale to se na internetu nedočtete, protože skutečně relevantní informace = ty co mají cenu, se na internet nedávají (zdarma).“

Petr novák: „Dobrý den, jaké je riziko u dluhopisů? Je vhodné do nich investovat?“

David Kučera: „Dobrý den, záleží, jaké dluhopisy máte na mysli. Pokud státní, tak ano, protože např. český státní dluhopis se stal jedním z nejdražších na světě, a to se záporným výnosem. Pokud chcete investovat do dluhopisů, pak do korporátních, ale je třeba vědět, co se za nimi skrývá, což není tak jednoduché vždy rozklíčovat. Pokud budeme očekávat růst úrokových sazeb, pak státní dluhopisy budou pro nás ztrátové. A že budou.“