Chat

host

Alžběta Hlásková

Náhradní rodinná péče

Záznam chatu ze čtvrtka 26. ledna 2017

SK: „Je dobře upravena v českém právu náhradní rodinná péče?“

Alžběta Hlásková: „Systém se před pár lety pustil do transformace. Řada věcí je již nyní upravena ve prospěch dítěte, řadu věcí bude ještě potřeba změnit. To se týká především toho, aby děti nečekaly v nevyřešené situaci zbytečně dlouho, aby bylo dostatek rodin ochotných péči o děti přijmout a aby měly tyto rodiny dostatečnou podporu.“

Jirka: „Dobrý den, chybí spíš přechodní, nebo dlouhodobý pěstouni?“

Alžběta Hlásková: „Nyní hledáme především rodiny, které by byly ochotné poskytovat dlouhodobou pěstounskou péči, aby bylo děti z přechodné pěstounské péče kam předat. Pokud by ale skutečně děti přestaly být umisťovány do ústavů, pak je potřeba najít i další pěstouny na přechodnou dobu.“

Jana: „Můžeme si s přítelem zažádat o pěstounskou péči když máme 4 leté dítě?“

Alžběta Hlásková: „Určitě můžete. Vhodní byste díky věku Vašeho dítěte byli především pro dlouhodobou pěstounskou péči. Doporučuje se přijmout dítě, které bude mladší než Vaše dítě, aby Vaše dítě neztratilo pozici nejstaršího dítěte v rodině a mohlo si najít svoji novou roli jako sourozenec.“

Jitka: „Dobrý den, moc se mi myšlenka pěstounské péče líbí, ale jsem zatím studentka. Můžu nějak pomoci i tak?“

Alžběta Hlásková: „Rozhodně. Můžete se stát dobrovolnicí. Můžete se podívat na www.dobrarodina.cz, můžete nám napsat na mamdotaz@dobrarodina.cz nebo na facebook Dobré rodiny. Společně určitě najdeme nějakou společnou cestu, jak pomoci ohroženým dětem.“

Jarka Tvárová: „Dětičky si zaslouží rodinu žádné by nemělo být bez mámy aspoň náhradní!!!!!“

Alžběta Hlásková: „Máte pravdu. Náš tým v Dobré rodině o to rozhodně usiluje, aby co nejvíce dětí mohlo vyrůstat v bezpečných rodinách.“

Karolina: „Jak se můžu stát pěstounem?“

Alžběta Hlásková: „Můžete nám napsat na mamdotaz@dobrarodina.cz nebo na facebook Dobré rodiny. Celý postup, jak se stát náhradním rodičem, najdete také zde: http://www.dobrarodina.cz/co-delame/hledame/jak-se-stat-nahradnim-rodicem.“

jANA: „DEKUJI MOC DOBRE RODINE mam v pestounske peci vnuka a DOBRA RODINA vzdycky pomuze a poradi mame stesti DEKUJI“

Alžběta Hlásková: „Moc nás to těší!!! Držíme palce! Je skvělé, když nám všem jde především o to, aby se děti cítily dobře!“

Petr: „Zdravim, Alzbeto a Libore, pisete, ze se clovek muze stat dobrovolnici, ale hledate i dobrovolniky muze? :-D A mohl bych se venovat treba i starsim detem?“

Alžběta Hlásková: „Určitě to možné je. Každý dobrovolník je vítán! Pomůžeme vám připravit se na to, co by vás s dětmi čekalo. Můžete nám napsat na mamdotaz@dobrarodina.cz nebo na facebook Dobré rodiny.“

Monika Zemanová: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na profesionální pěstounskou péči. Máme adoptované sourozence téměř od miminka, první holčička byla v dětském centru dva měsíce a klouček už u pěstounů, k nám do rodiny přišel v půl roce...od začátku byl klidný a usměvavý a to nás s manželem napadlo, že bychom pomohli dalším dětičkám nastartovat život tímto způsobem...jedny ruce pro jedno miminko. A teď otázka: je možné se stát profipěstounem při dětech 4 a 7 let? Děkuji za opověď.“

Alžběta Hlásková: „Jsme moc rádi, že jste udělali dobrou zkušenost s přijetím dítěte z pěstounské péče na přechodnou dobu. Mohli byste stát dlouhodobými pěstouny, jen je potřeba dobře zvážit, zda to Vaše děti zvládnou. Podle toho si pak nastavit to, kdy a jaké dítě byste mohli přijmout.“

M.: „Dobry den, pracovala jsem jako detska sestra v kojeneckem ustavu. Musim rici, ze jsme se pro deti snazily s kolegynemi delat prvni posledni, ale nikdy jsme jim nemohly venovat takovou peci jakou by mohli mit v rodine. Bylo mi to moc lito protoze vim ze to na detech zanechalo velke nasledky. Proto vam moc drzim palce. I uplne male miminko a mozna prave o to spis potrebuje svoji maminku nebo pestounku.“

Alžběta Hlásková: „Velmi nás těší, že i zdravotníci vidí, jak moc děti potřebují milující rodinu. Máme s řadou lékařů skvělou spolupráci, pomáhají pěstounům zajistit zdravotní péči dětem, které ale přitom mohou žít v rodině. Děkujeme moc za Vaši podporu!!!“

Anna: „Dobrý den, mohu si vzít do pěstounské péče dítě, pokud sama dítě ještě s manželem nemám? A můžete mi napsat další relevantní podmínky k pěstounství? Děkuji za odpověď, a přeji pěkný den.“

Alžběta Hlásková: „Dlouhodobým pěstounem se určitě mohou stát i bezdětné páry. Další podmínky na pěstouny najdete na http://www.dobrarodina.cz/co-delame/hledame/zajemci/pozadavky“

Jana: „Dobrý den, jak dlouho trvá vyřízení žádosti o přechodného pěstouna ?rok ?“

Alžběta Hlásková: „Většinou tak 1 - 2 roky. V různých krajích se to liší.“

T. B.: „Proč lidi nechtějí děti které nejsou bílé? Přiznám se, že se trochu taky bojím, pořád se mluví o těch genech. Je to pravda? Děkuji za odpověď a držím vám všem moc palce, aby jste našli rodiny pro každé děťátko.“

Alžběta Hlásková: „Každé dítě potřebuje rodinu. Je někdy těžší vychovávat dítě jiného etnika, protože v nás je řada předsudků a okolí na děti někdy reaguje jinak než na bílé děti. O to víc tyto děti potřebují rodinu, aby zvládly čelit vysokému tlaku okolí. Jsou stejně skvělé jako bílé děti, ale nakonec každé dítě potřebuje něco jiného, každé je originál.“

TK: „Zdravím do chatu, poznávám zde názor své bývalé kolegyně paní M. Také já působím v dětském centru a snažíme se s celým týmem ze všech sil. Ale DETI S NAMI OPRAVDU STRADAJI. Nejde to jinak. Nejšťastnější chvíle pro nás vždycky je když si pro miminko přijdou adoptivní rodiče nebo pěstouny a někdy i jeho vlastní rodiče. Bohuzel nase nadrizena je ze stare skoly a o deprivacich vi houby. Prosim, prosazujte dal pestounskou peci. P. S.: Zdravim kolegyni!“

Alžběta Hlásková: „Velice si cením Vašeho příspěvku! Moc si toho vážíme! A nebojte se, energie máme zatím dost :D“

Karel H.: „Pan Vlasak mluvil o kontrole PESTOUNŮ. Co presne to je?“

Alžběta Hlásková: „Libor Lasák mluvil o kontrole, která souvisí s tím, že každé dítě, které vyrůstá v náhradní rodině, musí žít v bezpečném prostředí. Proto k pěstounům chodí sociální pracovníci z úřadu, pěstouni jsou účastníky soudních řízení, pěstouni chodí k lékařům, dítě chodí mezi kamarády, do školy, do školky. Všude tam se sleduje, jak se dítě v náhradní rodině cítí. Pěstoun má ovšem kromě kontroly také podporu, kterou mu poskytne doprovázející organizace. Tuto organizaci si může pěstoun vybrat. Jsou to organizace prověřené krajskými úřady a mají k této podpoře pěstounů pověření.“

Lenka: „Dobrý den prosím kdybych chtěla se stát náhradní rodinou pro děťátko co bych musela proto udelat?kde zajít zaregistrovat nebo tak?....podstupují školení nebo školu?a vadilo by ze jsem na mateřské?děkuji moc.velmi mě to zajímá.“

Alžběta Hlásková: „Moc nás těší Váš zájem o náhradní rodinnou péči. Můžete nám napsat na mamdotaz@dobrarodina.cz nebo na facebook Dobré rodiny. Celý postup najdete také na http://www.dobrarodina.cz/co-delame/hledame/jak-se-stat-nahradnim-rodicem“

jana: „mám v pěstounské péči vnučku co je míněno tím ,že mohu spravovat její jmění.zdědila jako nezletilá po matce polovinu domu .Otec jako zákonný zástupce s tímto majetkem nemůže disponovat? nevím zda je to nad běžný rámec kdy musím rozhodovat společně s e zákonným zástupcemděkuji Jana“

Alžběta Hlásková: „Právě proto máte možnost obrátit se na svého doprovázejícího pracovníky, ten Vám pomůže zjistit přesné informace, může kontaktovat příslušné instituce a společně najdete odpovědi.“

Hanka Drahorátová: „Podle čeho si mám vybrat svou doprovázící organizaci? Čekám na schválení krajským úřadem, budu pěstounka PPPD. Potom si budu muset do 30 dnu vybrat organizaci, ale nevim, podle ceho. Vy take doprovazite?“

Alžběta Hlásková: „Můžete se k nim především objednat na schůzku a uvidíte, jak s Vámi budou jednat, jak se budete cítit při setkání s pracovníky této organizace. Můžete se podívat na některý jejich seminář. Důležité je, abyste uměla s takovým pracovníkem pak sdílet svoje starosti a aby vám uměl odpovědět. Kdybyste se ale napoprvé netrefila, můžete kdykoliv doprovázející organizaci změnit.“

Vladks: „DRZIM VAM PALCE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! deti by nemeli byt v ustavu ani na chvilku vzdyt potrebuji mamu VLADKA“

Alžběta Hlásková: „Moc Vám děkujeme, že Vám není osud ohrožených dětí lhostejný!!! Díky za podporu!!!“

Lukas: „Jaky je rozdil mezi ADOPCI a PESTOUNSKOU PECI a OSVOJENIM? Dekuji Lukas.“

Alžběta Hlásková: „Osvojitel po celém procesu osvojení je už pak rodičem se vším všudy jen s tím rozdílem, že musí umět s dítětem mluvit i o tom, že se mu nenarodilo. Pěstoun má svoje práva omezena. Řadu věcí mohou rozhodovat rodiče. Je stále pod kontrolou úřadů a soudů, ale zároveň s tím má větší podporu prostřednictvím doprovázejících organizací, které jsou tu pro něho.“

Lenka Hánová: „Muzou jit do prechodne pece i deti ktere maji postizeni?“

Alžběta Hlásková: „Ano, pěstouni na přechodnou dobu už pečovali o děti, u kterých se projevily smyslové vady, vývojové vady, např. rozštěp, srdeční vady, vady ledvin a další. Jsou pak v intenzivním kontaktu s lékaři a mají hodně hustý kalendář návštěv. Někdy dokonce s dítětem nastupují jako doprovod, pokud je třeba dítě hospitalizovat.“

Barbora Hermanova: „Alzbeto starala jste se treba i o miminka ktera byla po mamince zavisla? Jak to vypadalo da se to doma zvladnout? Mate muj velky obdiv..“

Alžběta Hlásková: „Ano, abstinenční příznaky jsme zvládali několikrát. Nejtěžší na tom je neutišitelný pláč. Nejvíc tomu pak pomáhá to, aby se uklidnil pěstoun, uvědomil si, že problém má dítě a že nejvíc potřebuje lásku, něhu a bezpečí toho, kdo o něj pečuje.“

Jana: „Můžu si pak dítě vybrat? Nebo mi bude přiděleno? Děkuji“

Alžběta Hlásková: „Dlouhodobý pěstoun a osvojitel si dítě může vybírat, aby zvládl případně dítě dovést až do dospělosti. Návrh na svěření dítěte do své péče podává dlouhodobý pěstoun nebo osvojitel. Pěstoun na přechodnou dobu se většinou zaměřuje na určitou skupinu dětí, ale tam už si pak konkrétní dítě nevybírá. Návrh na svěření takového dítěte do jeho rodiny podává sociální pracovník“

Simona: „co když zjistím,že na to psychicky nemám?“

Alžběta Hlásková: „Proto procházejí uchazeči psychologickým posouzením a přípravami. Během té doby se může žadatel kdykoliv rozhodnout, že to pro něj není. Je dobré brát vážně varování odborníků, pokud u žadatelů vidí nějaká rizika a opravdu přemýšlet nad tím, proč na to žadatele upozorňují. Je třeba zvážit svoje schopnosti a možnosti vlastní rodiny.“

Bára T.: „V čem je pro osvojitele nebo pro dlouhodobé pěstouny jiné, když si přebírají dítě z kojeneckého ústavu a když od přechodných pěstounů?“

Alžběta Hlásková: „Někdy to vypadá, že je dítě přijímané z ústavu "hodnější". Je zvyklé na režim. Nepláče. Teprve později osvojitelé zjistí, že na mnoho situací reaguje dítě s ústavní zkušeností dost neobvykle, bojí se věcí, které ostatní děti zvládají, neumí pracovat se svými emocemi, snaží se předčasně převzít rozhodování do vlastních rukou, protože se na začátku života na dospělé nemohlo spolehnout, a tak si vše řeší raději samo. Některé rané zážitky dítěte mohou být schované tak hluboko, že se třeba projeví až v pubertě nebo v dospělosti při vytváření partnerských a rodičovských vztahů. Nebo určité specifické chování přisuzujeme něčemu jinému - třeba tomu, že je dítě hyperaktivní nebo že "zlobí". Jenže chování těchto dětí má často příčinu právě v prvních okamžicích jejich života.“

tEREZA: „Sleduji vas s nadsenim, sama jsem pestounkoou. Vsem bych doporucila JDETE DO TOHO. Je to proste nejvic, kdyz vidite pokroky ditete, mame radost z kazdeho dne i kdyz je to nekdy narocne.“

Alžběta Hlásková: „Moc si vážíme toho, že jste stále plna energie, i když u péči poskytujete! Pěstoun nezachrání celý svět, ale jednomu dítěti změní život od základu. A to je moc!!! Někdy to není jednoduché, ale je to úžasné dobrodružství, které Vás zavede na cesty, na které by se třeba člověk sám od sebe nevydal...“

O.: „Máme v pěstounské péči dvě děti a Dobrá Rodina nás doprovází už rok a půl. Musím říct, že máme od vás úžasnou podporu, můžeme zavolat doslova kdykoliv, vždy mi někdo poradí. Neocenitelné je pro nás také možnost sdílet zkušenosti na pobytech s ostatními pěstouny a chodit na vaše semináře kde se učíme, jak dětem lépe porozumtt. Děkuji Dobrá Rodino!“

Alžběta Hlásková: „Moc děkujeme!!! Vážíme si toho, že jste spokojeni a dál držíme palce!“

Lu: „Dobrý den,na vašich stránkách čtu,že pokud se chci stát pěstounem,musím být bezdluzna? Vadí i hypotéka??Děkuji za odpoved“

Alžběta Hlásková: „Neměla by vadit. Spojte se se sociální pracovnicí v obci s rozšířenou působností podle místa Vašeho trvalého bydliště. Sociální pracovnice Vás navštíví u Vás doma hned v začátku procesu, tak to s ní můžete probrat. Samozřejmě je důležité vnímat to v kontextu celé finanční situace Vaší rodiny.“

Nováková Simona: „Dobrý den , mohu se zeptat přesně na postup jak se stát náhradní rodinou . Jsme manželé 18let , děti 17 + 5 let . Jak dlouho cca trvá proces . Bydlíme v RD , nedaleko Prahy .“

Alžběta Hlásková: „Můžete nám napsat na mamdotaz@dobrarodina.cz nebo na facebook Dobré rodiny. Celý postup, jak se stát náhradním rodičem, najdete zde: http://www.dobrarodina.cz/co-delame/hledame/jak-se-stat-nahradnim-rodicem.“

Eva: „Alzbeto, neni Vam smutno, kdyz od Vás miminko odchází?“

Alžběta Hlásková: „Je to neuvěřitelné, ale je to především radostný proces, kdy vidíme, že dítě má konečně SVOU VLASTNÍ RODINU!!! Někdy je přechod dítěte a adaptace na rodiče snazší, někdy těžší. Je to někdy proces i s nějakou slzou, ale je to spíš podobné, jako když úspěšně po několika intenzivních měsících dokončíte nějaký opravdu náročný úkol...“

Kojticky Igor: „Dobrý den, zdravím a děkuji. Kolik dětí je v ústavech?“

Alžběta Hlásková: „Nejmenších dětí je něco kolem 1500 dětí (dětí do 3 let). Celkově je v ústavní péči něco kolem 10 tisíc dětí. Všechny by si zasloužily báječnou rodinu!!!“

Olga: „Můžu změnit doprovázející organizaci? Rádi by jsme do Dobre rodiny. Je to mozne?“

Alžběta Hlásková: „Ano, pěstouni mohou změnit doprovázející organizaci. Je dobré si domluvit schůzku přímo ve Vašem regionu s koordinátorem a zjistit si, jestli se změnou organizace získáte to, co nyní postrádáte. Některé limity mají nastavené doprovázející organizace stejně, protože jsou dané zákonem.“

Katrin a Jan: „Uvítáte také finanční dary třeba na propagaci? Chtěli bychom s manželem pomoci, ale vime, že dítě bychom už do péče přijmout nestihli (je nám 55 let a nemame uz tolik sil zacit zase znovu). DĚKUJEME.“

Alžběta Hlásková: „Moc děkujeme, že o tom uvažujete!!! Pokud byste se rozhodli a chtěli vědět, jak Váš dar bude využit, můžete nám napsat na mamdotaz@dobrarodina.cz nebo na facebook Dobré rodiny.“

Martin Subrt: „Nestihl jsem jak se jmenuje vase organizace prosim?“

Alžběta Hlásková: „Působíme v organizaci Dobrá rodina. Působnost má Dobrá rodina po celé ČR. Existuje ale celá řada dalších organizací, které se zabývají náhradní rodinnou péčí. Je dobré, aby si každý vybral tu, kde najde společnou řeč.“

Kateřina Králová: „Jaký je rozdíl mezi normálním biologickým a náhradním rodičovstvím?“

Alžběta Hlásková: „Dítě, které se Vám narodilo, vychováváte od jeho prvního nadechnutí. Všímáte si, co má rádo, co nerado, co ho baví, co mu jde, jaké má vlastnosti. Víte velmi přesně, co ve svém životě prožilo a prožívá. Jako pěstoun dostanete do péče dítě, které svůj dosavadní život prožilo bez Vás. Není se potřeba toho bát, protože projdete přípravou na tuto roli. Zároveň pak získáte podporu, o kterou si můžete říct. Nebudete na to prostě sami. Péče o dítě, které se Vám nenarodilo, Vám otevře obzory, které jste dosud ani nezahlédli. Přijaté dítě posvítí do různých zákoutí Vaší osobnosti, které jste dosud nepoznali. Je to cesta pro odvážné a otevřené lidi s velkým srdcem a ochotou učit se a nechat si pomoci a poradit.“

Knotkovi: „Moc se mi libilo prirovnani k vodopadu, ze pestouni chytaji dite a je potreby, aby ve vode stali pevne a umeli diteti pomoci. Sami jsme pestouny a nase dite ma velke problemy z puvodni rodiny, bohuzel si proslo tyranim. Vidime kazdy den jak je pro něj důležité, aby jsme stali pevne a podrželi ho. Pomaha nam i doprovodka. Dekuji Vam za vasi praci Alzebto a Libore a ostatni.“

Alžběta Hlásková: „Moc Vám ve Vaší práci držíme palce!!! Není to snadné, ale má to obrovský smysl!“

Klara: „V jakych krajich pusobi Dobra rodina? Dekuji.“

Alžběta Hlásková: „Ve všech regionech ČR má své zástupce a koordinátora. Více najdete na www.dobrarodina.cz v sekci Kontakty.“

Jarmila a vlada: „Pan Lasak moc hezky vysvetlil kontakt s rodicem k tomu by jsme chteli s manzelem rict ze to je opravdu dulezite. mAme v pestounske peci 10 ti let kaju (kluka) a mama je pro nej moc dulezita i kdyz s ni nebydli DEKUJI“

Alžběta Hlásková: „Děkujeme, že chápete význam přijetí původní rodiny do života přijatého dítěte. Stejně tak si přejeme, aby náš partner mluvil o našich rodičích hezky, i když někdy dělají věci, které vadí nám samotným. A to i ve chvílích, kdy my sami si na rodiče potřebujeme postěžovat. Když o nich náš partner nemluví hezky, máme pocit, že nás vlastně taky moc nemá rád. Když dítě zná svoji historii a vidí, že ji pěstoun přijal, cítí se přijat pěstouny. Lépe pak přijímá samo sebe (buduje svoji identitu) a má větší sebedůvěru při řešení těžkých životních rozhodnutí a situací.“

Veronika: „Na úřadě náš odrazují, abychom si vzali dítě, které má po rodičích psychiatrickou zátěž. Jak se na to díváte?“

Alžběta Hlásková: „To je velmi zajímavá otázka. Je dobré se ptát odborníků, jak je to s dědičností psychiatrických onemocnění. Velkou roli v tom, zda dojde k tzv. expresi genů (tedy jestli nemoc propukne) hraje péče v prvních letech života dítěte. Doporučuji příspěvek MUDr. Cyrila Hoschla: https://www.youtube.com/watch?v=jdVXc5E9stE“

: „Svoji rodinu potřebuje novorozenec, kojenec, batole, predškolák, školák, středoškolák a i dospělý... to by si měli zákonodárci uvědomit! Když dítě šupneme do ústavu, neublížíme mu jenom v dětsví, ale na celý život. Prosím pochopte to paní Chalánková a spol.!!“

Alžběta Hlásková: „Ano, děkujeme za Váš podnět a doufáme, že se podaří situaci stále zlepšovat ve prospěch ohrožených dětí.“

Petra T.: „Slyšela jsem že se chystá zákon který zakáže, aby děti byly v kojeňáčcích.“

Alžběta Hlásková: „Vláda přijala usnesení, které by mělo omezit ústavní péči především pro nejmenší děti. Záleží však na tom, zda se to podaří prosadit. Každý o tom rozhoduje, může o těchto tématech mluvit se svým poslancem a podle toho se rozhodovat, koho bude v nadcházejících volbách volit.“

Kristyna: „Kolik deti od prechodnych pestounu musi do ustavu? Proc se nenajde rodina?“

Alžběta Hlásková: „Organizace Lumos dělala statistiku za rok 2015. Z té vyplývá, že 98,5 % dětí přešlo do rodiny, ať už původní nebo náhradní. Někdy je těžké nejen najít rodinu, ale také vyřešit celou situaci. Např. když se protahuje léčba závislosti rodiče, když je ve výkonu trestu, když plní limity zájmu o dítě jen formálně. Rodiny se těžko hledají zásadně pro čtyři skupiny dětí: pro děti menšinového etnika, děti se zdravotními problémy, pro starší děti a pro sourozenecké skupiny. Je to pro rodinu náročnější. Proto pokud máte pocit, že byste pro takové dítě měli místo v srdci i v domě, budeme rádi, když se ozvete na mamdotaz@dobrarodina.cz nebo na facebook Dobré rodiny.“

Hani: „Muzu navstivit vase vzdelavani jako pestuon? jsme ale u jine organizace. Kde najdu seminare? Jsem z Prostejova.“

Alžběta Hlásková: „Určitě můžete. Semináře jsou na webu http://akce.dobrarodina.cz/. Nebo napište na mamdotaz@dobrarodina.cz nebo na facebook Dobré rodiny. Pomůžeme Vám najít seminář na míru právě pro Vás.“

Martina Bártková: „MOC VAM FANDÍM! Děkuji za Vaši práci.“

Alžběta Hlásková: „Moc děkujeme!!!“

TJ: „Proč musí být miminko u přechodných pěstounů a nemůže být ve své definitivní rodině?“

Alžběta Hlásková: „Situace dítěte opuštěného nebo odebraného z rodiny není v první chvíli jasná. Dítě u přechodných pěstounů čeká na to, zda se podaří situaci vyřešit tak, aby o něj mohli pečovat jeho původní rodiče. To vyžaduje určitý čas na zmapování situace, poskytnutí podpory původní rodině. Teprve pak začne být zřejmější, co dál. Některé kraje umožňují, aby dítě, u kterého je situace předem jasná, mohlo jít rovnou do svojí definitivní rodiny. To se týká dětí, kde matka jednoznačně deklaruje, že chce, aby dítě šlo po narození hned do osvojení. Je to určité riziko, protože matka má čas vzít své rozhodnutí zpět. Proto je třeba, aby žadatel o péči o takové dítě, byl na takové riziko připraven.“

Lucie: „Jsem žadatelka ze Středočeského kraje a ráda bych dělala přípravy v Dobré rodině a teď koukám na SM a Vy tam :-) Můžu k vám do příprav?“

Alžběta Hlásková: „Moc děkujeme!!! Napište na martina.loutna@dobrarodina.cz. Martina Loutná je koordinátorkou příprav žadatelů o náhradní rodinnou péči v Dobré rodině. Tam získáte veškeré informace o přípravách, které Dobrá rodina poskytuje.“