Chat

host

Bc. Ondřej Hatlapatka, EFA

pojištění dětí na prázdniny

Záznam chatu z úterý 7. června 2016

Jarča: „Jaké základní pojištění by se mělo dětem uzavřít ?“

Bc. Ondřej Hatlapatka, EFA: „Dobrý den, pojištění by mělo být vždy bráno na 2 způsoby. První je cestování dětí mimo republiku. Tady bychom měli myslet na to, že zřídíme cestovní pojištění. Pokud dítě je již standardně pojištěno, nemusíme do cestovních pojistek dávat úrazovku. Důležité jsou hlavně léčebné výlohy, a asistence. Druhý způsob je ten, o kterém jsem se zmínil výše. Je to klasické, dlouhodobé pojištění. Dítě by zde mělo být pojištěno hlavně na "velká" rizika. Trvalé následky úrazu a vážné nemoci. To je podstatné. Nikdy nekoukejte u dítěte na to, kolik to stojí, ale na kolik je zajištěno. Nikdy nepodporujte mýtus rodičů a mnoha makléřů, že dítě stačí na nízké částky. Uvažujte, že se může stát, že dítě bude mít tak vážný úraz, že už nikdy pracovat nebude. a na to mu 200.000 Kč stačit rozhodně nebude. Tzv. "malá" rizika jsou vedlejší, ale určitě ne zanedbatelná. Hospitalizace je dle mého potřeba u dětí do cca 6 let věku. má sloužit primárně, jako kompenzace rodičům za to, že leží s dítětem v nemocnici. Když je dítě starší, už to dle mého není potřeba. Stejně tak u malých dětí je zbytečné denní odškodné za úrazy. "bolestné" za zlomenou ruku má větší význam až v době, kdy je dítě starší. Po dobu rodičovské dovolené jednoho z rodičů tedy nepotřebujeme kompenzovat ztrátu příjmu. Tímto se dá na zajištění ušetřit, ale zároveň jej mít kvalitně“

WAR: „Je nutné mluvit s dětmi - dospělí s dětmi - ohledně jejich prázdninového pojištění?“

Bc. Ondřej Hatlapatka, EFA: „Dobrý den, je jistě dobré říct dětem, případně táborovému doprovodu, že dítě pojištěno je. Rozebírat s ním ale to, kolik dostane, když si zlomí ruku, je dle mého zbytečné.“

IGRSOFM: „Které pojištění není až tak důležité u dětí na prázdninách?“

Bc. Ondřej Hatlapatka, EFA: „Dobrý den, u starších dětí bych klidně vyřadil hospitalizaci. Jinak se nedá jednoznačně říct, co je důležité a co ne. Nikdy nevíme, co může dítě potkat. Proto by pojištění mělo být plošné a komplexní. Hlavně nastaveno na primární věci: Trvalé následky úrazu (zde na co nejvyšší částku) Velmi závažné nemoci (hledal bych pojišŤovny, které umí krýt u dětí diagnozu cukrovky > je to novinka, ale dle mého velmi důležitá) Ivalidita (může být i nemusí. Viděl bych to jako bonus. Význam bude mít od 18 let dítěte, kdy pojišŤovna začne plnit měsíčně částku peněz stanovenou ve smlouvě) Denní odškodné (zlomeniny, vykloubeniny, atd... jedná se o tzv. "bolestné")“

blanka: „moje dítě jede na tábor, kterému říkám ů o přežití /, jaké mu má dát pojištění ? je mu šest let...“

Bc. Ondřej Hatlapatka, EFA: „Dobrý den,, tady bude asi dobré popřemýšlet, jestli by nebylo dobré mít dítě pojištěné dlouhodobě. Chápu, že je to mnohdy výdaj navíc, ale ve většině případů se dá říct, že se to rozhodně vyplatí. Máte možnost mu buď zřídit nějakou rizikovou pojistku, ve které uvedete výše zmíněné připojištění, o kterých jsem hovořil už v předchozích odpovědích, a po prázdninách ji zrušit. Nebo ji nechat dlouhodobě do cca 26 let věku dítěte, což by tak být mělo. Velmi úspornou, a za sebe velmi podporovanou, variantou je připojistit dítě k sobě na smlouvu. Je to levnější, než mít jen čistě solo pojistku pro dítě a hlavně, je to flexibilnější. Myslete na to, že úrazovka kryje pouze a jenom věci a události spojené s úrazy. Dítě může potkat i nějaká nemoc. Letos je i velmi rozšířená například klíšťová encefalitida. tohle ale není úraz. a léčba je nákladná. s pozdravem“

hanka: „je dobré uzavřít životní pojištění pro dítě, a v jakém roce jeho věku“

Bc. Ondřej Hatlapatka, EFA: „Dobrý den, nejsem zastánce životní pojistky speciálně pro dítě, ale spíše připojistit dítě k rodičům na jejich smlouvu. A kdy? já osobně pojistil své dítě cca měsíc po návratu z porodnice. V tomto nehodlám nic riskovat. Samostatná smlouva dítěte má význam až v jeho dospělosti, kdy začne samo vydělávat. Do té doby by mělo být u rodičů“

hanka: „na jak velképlnění je dobrí pojisiti desetileté dítě na prázdniny ? stráví je částečné u babičky, na táboře a v chorvatsku“

Bc. Ondřej Hatlapatka, EFA: „Dobrý den, viz můj aktuální vstup. U dětí nikdy neřešme na jak vysoké částky. Vždy na ty co možná nejvyšší. Samozřejmě musíme myslet i na rodinný rozpočet, takž pojistit choroby na milion by bylo již nákladné. Pro mě je optimální nastavení takovéto: Trvalé následky úrazu: 1mil Kč - 1,5 mil Kč (ideálně s progresí, což znamená, že čím větší je úraz a jeho následky, tím více dostáváme. Suma se pak násobí) Vážné choroby: 250.000 - 500.000 Kč (vycházím s cen zahraniční kliniky, která se soustředí například na léčby poruch mozku a cév), ale i z cen lékařské pomoci a zařízení při diagnoze například cukrovky. Denní odškodné: optimum by mělo být závislé na příjmu rodiče. většinou se můžeme bavit o 200-350 Kč za den léčby úrazu U cestovního pojištění doporučuji neomezené limity na záchranné operace, léčebné výlohy a asistenci a převoz zpět do ČR. s pozdravem“

ALŽBĚTA Z BRNA: „Dobrý den, pojišťovny jsou zloději, jednou jsem narazila, od té doby si peníze schovávám. !!! hlavně platit platit platit že !!!!!? to snad není možné.“

Bc. Ondřej Hatlapatka, EFA: „Dobrý den, chápu vaše rozhořčení. Já to vnímám naopak z té druhé strany. Mám osobní zkušenosti s plněním pojišťoven a s hlášením na pojišťovny. mnohdy dělají chybu makléři, nebo samotní klienti. Zapomenou, nebo schválně neřeknou své historické nemoci, nebo problémy, případně neumí nahlásit pojistnou událost. Netrvdím, že toto je váš případ, ale může se to stát. Pojistka by měla být vždy nastavena tak, aby byla pravdivá a seděla klientovi. nikdy nedokážete pojistit všechny lidi u jedné pojišťovny. Právě proto je trh tak velký a každý umí něco. Potřebujete spíše jen někoho, kdo se v tom dobře orientuje, nese za samotzný výběr zodpovědnost a ruší za to, co s vámi sjedná. Pak se nestane, že pojišťovna neplní. :) Faktem ale zůstává, že nikdy nevytvoříte ze dne na den tak velkou rezervu, aby vám vykompenzovala například ztrátu příjmu do důchodu. to jsou mnohdy milionové částky. Doufám, že jednou narazíte na někoho, kdo bude zodpovědný za svou práci a dobře vám poradí. hledejte poradce s titulem EFA. Už jen to je garance, že tomu rozumí. s pozdravem“

Zuzana Hanzová: „Dobrý den, prosím o informaci, zda pojištění dítěte, o kterém dnes hovoříte, se vztahuje pouze na období prázdnin a vycestování s dítětem mimo území ČR nebo zda se jedná o každodenní pojištění dítěte na území ČR; pokud ano, jaký je v těchto pojištěním rozdíl. Děkuji Zuzana“

Bc. Ondřej Hatlapatka, EFA: „Dobrý den, téma je sice prázdninové, ale i z toho, co říkám, plyne (tedy doufám), že nepodporuji krátkodobé pojištění na dva měsíce a pak to zrušit, ale spíše dlouhodobé pojištění, které běží s dítětem většinou až do 26 let věku dítěte. Krátkodobé prostě skončí a dál nic. Co když se dítěti stane i něco v zimě? navíc se většinou jedná o klasickou dlouhodobou rizikovku, kterou stejně akorát po 2 měsících zrušíte, jinak by běžela pořád dál. cestovní pojištění se týká pouze případů, kdy vyjedete mimo území ČR. snad jsem odpověděl, podle vašich představ. S pozdravem“

Vladka: „Dobrý den, jaké byste doporučil pojištění dceři,ktará je na na dobu neurčitou v USA,děkuji Vladka“

Bc. Ondřej Hatlapatka, EFA: „Dobrý den dcera má dvě varianty. Buď si sjednat pojistku v USA přímo, tak, jako to dělají cizinci u nás, nebo si zřídit pojistku životní nebo rizikovou u nás v ČR, která ji bude jistit i v USA. Pozor ale, nebude to platit na pracovní neschopenku a dokonce i u některých pojišťoven je omezení na nemoci. Je potřeba v tomto projít trh pojišťoven a udělat analýzu. doporučuji, využijte někoho, kdo se v tom orientuje. Je to časově velmi náročné. s pozdravem“

Alena Janáčová: „Dobrý den, děkuji za přínosné a zajímavé informace. Nicméně, potřebuji se Vás zeptat, jestli mi doporučíte nějakou pojišťovnu (popř. produkt) pro úrazové pojištění celé rodiny (mne, manžela a šestiletého chlapce). Zatím pojištěni nejsme a víme že už je nejvyšší čas to řešit. Nevím, jestli nebude problém, že jsem diabetička. Děkuji, krásný den.“

Bc. Ondřej Hatlapatka, EFA: „Dobrý den, moc rád vám poradím, ale bohužel, nemůžu zde na chatu jmenovat konkrétní pojišťovny a ani nastavení. Nemluvě o tom, že bych k tomu potřeboval více informací, aby pojistka měla skutečně smysl a nebyla jen smlouva pro "smlouvu". Zkuste si mé jméno najít na internetu a na mém webu najdete můj mail i telefon. Klidně se mi ozvěte a domluvíme se dále co a jak. Jsem ale hrozně potěšen tím, že už se dostáváme do doby, kdy rodiny myslí zodpovědně, jako vy. Děkuji :) s pozdravem“

Ivana Risová: „Dobrý den. Zajímá mě, zda je možné se pojistit např. u dvou pojišťoven "na totéž", a tedy od obou čerpat případné plnění v plné výši podle smlouvy. Nebo je plnění v takovém případě omezováno? Děkuji za odpověď, pěkný den.“

Bc. Ondřej Hatlapatka, EFA: „Dobrý den, u sekce životního pojištění platí pravidlo "platím-li si více pojistek, dostávám ze všech". u majetku je to jiné, tam se čerpá vždy jen z té první smlouvy, která byla sjednána. I když platíte zbytek, je to vlastně váš problém. jen si dávejte pozor na připojištění pracovní neschopenky. Tady by neměla částka z pojišťovny přesáhnout rozdíl příjmu a nemocenské. s pozdravem“

jana: „dobrý den,můžete mi prosím objasnit podstatu pojištění dětí přes prázdniny? děkuji“

Bc. Ondřej Hatlapatka, EFA: „Dobrý den, sám jí nechápu. Mám za to, že by dítě mělo být pojištěno ideálně po celý život. Pojišťovat dítě výhradně jenom na prázdniny moc smysl nemá. Podléháme tím vlastně masovému nátlaku na fakt, že děti budou mimo školu, běhat, blbnout, atd a může se něco stát. To se ale může stát kdykoli v průběhu roku a ne jen o prázdninách. Obava, že hrozí více úrazů je jistě na místě, ale já osobně mám historicky jedinou zlomeninu a ta se stala v zimě. S pozdravem“

Ivana Risová: „Ještě jednou se chci zeptat na plnění z více smluv. Jde mi o pojištění úrazové - trvalé následky, případně smrt - nikoli o životní pojistku. Děkuji za odpověď. Srdečně zdravím.“

Bc. Ondřej Hatlapatka, EFA: „Moje odpověď se týkala všech položek na smlouvách. Tyto sumy se skutečně plní z každé pojišťovny zvlášť dle jejího nastavení. Nevidím i důvod, proč by pojišťovny toto měly krátit. To znamená, skutečně můžete čerpat z více smluv :) S pozdravem“

Helenka: „Dobrý den, jaké životní pojištění by jste mi doporučil? a je nutné? co to obnáší, při čem se vyplácí pojistné ? je mi 30, mám 2 děti,děkuji“

Bc. Ondřej Hatlapatka, EFA: „Dobrý den, váš dotaz je velmi obecný. Já osobně pracuji způsobem, kdy od klientů zjišťuji příjmy, výdaje, životní styl, závazky a pracovní den, případně sporty. Pak se ptám na historické úrazy, nemoci a komplikace. Teprve na základě tohoto vybírám jedno z XY pojišťoven a u ní konkrétní produkt, který nastavuji dle výše zmíněných parametrů. Upřímně, jiný postup je vlastně i špatně. smlouva má krýt podle toho, jak žijete a ne podle toho, jak to někdo nakliká v počítači a dobře vám to prodá. Nedoporučoval bych moc životní pojištění, ale rizikové pojištění. Rozdíl je v tom, že oproti rizikovému si platíme v životním navíc, nad ta rizika, i investici. a to je dle mého neefektivní a ve finále mnohdy i dražší. Zvláště, pokud budeme na smlouvu umisťovat i 2 děti. s počtem osob, jde cena dolů :) Chcete-li probrat něco více, určitě mé jméno najdete na internetu. s pozdravem“

Lenka J.: „Dobrý den, syn ( 12 let) měl už dvakrát zlomenou ruku, jednou dost škaredě..pak i nárt na noze...chci mu uzavřít pojistku, jakou by jste doporučil uzavřít pojistku na léto? nebo i nejen na léto? jaká je na úrazy nejvýhodnější...děkuji“

Bc. Ondřej Hatlapatka, EFA: „Dobrý den, jak už jsem psal v jiné odpovědi, bohužel nemůžu psát konkrétní tipy na pojišťovny. Byla by to reklama a zároveň neetické. Obecně ale myslete na to, že pokud už byly tyto vážné úrazy, tak s největší pravděpodobností vám tato místa na těle dá jakákoli pojišŤovna do výluky. Existuje však na trhu varianta, kde by to šlo, jelikož nevypisuje zdravotní dotazník. Většinou by tyto pojišŤovny kryly první událost například té ruky, ale pak by ruku z pojistky vyňaly. Varianta ale je. s pozdravem PS: rozhodně přemýšlejte nad dlouhodobým pojištěním a ne pouze přechodném na prázdniny. .)“

Hana I.: „Pane Hatlapatka, mám dva "raubíře" 10 a 11,5 let. Jakou pojistku jim uzavřít, měli už i nějaké úrazy, zlomeniny...spoření stavební mají, takže nevím, jestli i s nějakou spořící složkou...do jaké částky pojištění doporučuje? Děkujeme moc :-)“

Bc. Ondřej Hatlapatka, EFA: „Dobrý den, zkuste prosím i trošku pročíst mé dopovědi výše, Často tam zmiňuji, na jaké částky by pojištění mělo být. Co se týká ceny, průměrně vždy říkám, že jedno dítě stojí cca 200 Kč měsíčně. nicméně ta cena je nic v poměru s tím, co se může dětem bohužel stát. :( Rozhodně nepřemýšlejte nad něčím se spořící složkou. Dětem smlouva skončí v 18-26 letec a pak nic. nemá tudíž smysl platit více za náklady pojišŤovny ve spořící složce. Doporučuji nějakou rizikovou životní pojistku, nebo ideálně ty vaše "raubíře" :) připojistit k vám na vaší smlouvu :) Snad jsem vám alespoň takto poradil :) s pozdravem“