Chat

Novomanželský pár a plánování financí

Jiří Šrámek

Záznam chatu z úterý 12. dubna 2016

Andrea Vlachová: „Dobry den“

Jiří Šrámek: „Dobrý den i Vám, máte nějakou otázku? :-)“

Kateřina Prachařová: „Dobrý den, manžel vlastní byt, který koupil ještě před vstupem do manželství. Hypotéka, kterou platíme společně, je psaná na něj. Nyní bychom chtěli byt doplatit - peníze budou od mých rodičů a budou tvořit zhruba tři čtvrtiny hodnoty bytu. Dohodli jsme se, že ještě před splacením hypotéky manžel převede byt i na mě, abychom ho vlastnili společně. Co je pro to třeba udělat? Na katastru nám jedna paní tvrdila, že stačí prostý fakt, že mám v bytě trvalé bydliště, a je automaticky i můj, to mi připadá jako nesmysl. Děkuji za odpověď.“

Jiří Šrámek: „Dobrý den, Kateřino, odpověď právníka by zněla takto: Pro smluvní nabytí nemovitosti do SJM je rozhodující den, k němuž se váží právní účinky vkladu. Jestliže právní účinky vkladu nastanou po uzavření manželství, stává se nabytá součástí společného jmění manželů. Byl-li návrh na vklad vlastnického práva podán příslušnému katastru nemovitostí jedním z manželů, avšak ještě před uzavřením manželství, pak vlastnické právo k nabyté nemovitosti získává jen on, a nikoliv také druhý manžel. Rozhodný je zápis v katastru nemovitostí. Moje rada tedy zní - určitě se do katastru nechte zapsat jako další vlastník. Navíc už jen "rada našich rodičů" - co je psáno, to je dáno :-). S pozdravem Jirka“

Jana: „Dobrý den, jsme mladý manželský pár, můžete mi prosím poradit, jakým způsobem najít nezávislého finančního poradce (v obl. poradenství - zajištění do budoucna)? Je poradce s titulem EFA zárukou nestrannosti? Jak eventuelně tito poradci fungují - z provizí/z honorářů? Budu ráda, když mi poradíte. Děkuji a přeji hezký den!“

Jiří Šrámek: „Jani, přeji Vám krásný den, obávám se, že problematika nalezení "toho správného poradce" je značná a i díky tomu je moje práce tak důležitá. Ptáte se na titul EFA. V principu Vám tento titul dává záruku odbornosti daného poradce, která bude na velmi vysoké úrovni. Zda bude nezávislý, chovat se eticky a ve Váš prospěch záleží již na daném poradci. Doporučuji tedy dát na vlastní intuici, první dojem, zkontrolovat kvalifikaci a znalosti daného poradce a také se ho zeptat na jeho přidanou hodnotu pro Vás jako pro klienta. Pokud uspokojivě odpoví nechte si vypracovat finanční plán. Ani tento krok Vás stále k ničemu nezavazuje a tedy můžete se kdykoli rozhodnout spolupráci přerušit. Většina poradců je honorována z takzvaných provizí, což pro vás znamená pouze to, že se o poplatek za danou smlouvu rozdělí instituce daný produkt poskytující (např. banka) a poradce, který produkt sjednává, tedy poradce sám. S pozdravem Jirka“

Veronika: „Dobrý den, s přítelem žijeme ve společné domácnosti už třetím rokem a finance vnímáme jako společné. Poslední dobou hodně přemýšlíme o společném účtu, který by z našeho pohledu spoustu věcí zjednodušil a ulehčil. Chci se tedy v této souvislosti zeptat, jestli je rozumné, uzavřít společný účet, i když ještě nejsme manželé.“

Jiří Šrámek: „Dobrý den, Veroniko, obecně vůbec nic nebrání tomu, abyste váš finanční svět tvořili již nyní, bez ohledu na to, zda manželé jste či nikoli. Co se týká vhodnosti společného účtu, je to jedna ze tří variant. Dle mých zkušeností to záleží hlavně na vás, na vašich očekáváních, co si od společného účtu slibujete? V zásadě je vize, mít jeden společný účet a zároveň každý z partnerů dále svůj vlastní, vhodná z pohledu toho, že každý z vás má takříkajíc "své peníze" a tedy i jistou formu svobody. Toto řešení zpravidla "naráží" pouze na přiliv peněz a kontrolu, zda je na účtu dost peněz k uhrazení všech závazků a také rozdělení funkce "pokladníka", tedy kdo se o účet stará. Naopak získáváte dobrý přehled nad rodinnými výdaji a snáze se pak "dopočítáte" kolik vás vlastně "společný provoz" stojí. Ať už zvolíte jakoukoli variantu, vždy se můžete poradit s finančním poradcem, který vám může, na základě zkušeností, pomoct nastavit tento systém tak, aby byl funkční - na to je ovšem třeba dobře znát vaše společné vize a cíle a také řadu dalších osobních informaci. Mějte se fajn a s pozdravem Jirka“

Jana: „Děkuji moc za odpověď! Probereme to s manželem, kdyžtak se Vám ozveme. Hezký zbytek dne a děkuji za zajímavé téma a za možnost se poradit!“

Jiří Šrámek: „Rádo se stalo, ať se Vám daří. Tak jako tak s úsměvem jde všechno líp :-) Jirka“

Martina: „Dobrý den, s manželem splácíme hypotéku (napsanou na něj) a já jsem aktuálně na rodičovské dovolené. Chtěli bychom se přestěhovat do většího bytu, zatím hledáme. Je možné dostat v naší současné situaci druhou hypotéku - na novou nemovitost? Nevím, jak jinak bychom to udělali, nejdříve prodat a až pak kupovat něco jiného z praktických důvodů moc nejde. Je ještě nějaké jiné řešení? Díky moc.“

Jiří Šrámek: „Martino, i Vám přeji dobrý den, přiznám se, že k Vašemu dotazu bych potřeboval mnohem víc osobních informací. Pokud bych hovořil obecně, tak získat druhou hypotéku v principu získat lze, ale to záleží na vašich příjmech, výši úvěrů resp. bilanci jako takové. Ze zkušenosti se takto stěhování řeší spíše u výše příjmových rodin. Další variantou je Vámi zmíněná možnost prodeje a zároveň nákupu nemovitosti nové. Z hlediska procesu je to skutečně komplikovaná záležitost, kterou lze řešit např. přenecháním vaší aktuální hypotéky novému zájemci o váš současný byt a zároveň u stejné banky řešit nákup nemovitosti nové. V ideálním případě to lze zvládnout ovšem v praxi to většinou dopadá tak, že se prodá současný byt, vy se zatím uchýlíte např. do nájemního bytu a následně nakoupíte novou nemovitost. Pohodlné to sice není, ale je to jedna z cest. S pozdravem Jirka“

Ela: „Dobrý den, pokud plánujeme s partnerem svatbu, můžete mi prosím poradit, jak se mohu ochránit, partner má totiž exekuce. Slyšela jsem, že existuje nějaký dokument, ve kterém uvedu, že se od těchto exekucí distancuji. Děkuji za odpověď. Ela“

Jiří Šrámek: „Dobrý den, Elo, obávám se, že mám pro Vás špatnou zprávu. Z novely občanského soudního řádu a exekučního řádu, která je účinná od 1. ledna 2014 vyplývá, že nově lze postihnout společné jmění manželů i pro dluhy nespadající do společného jmění manželů (dále SJM) a to jak v případě dluhů z doby manželství, tak dluhů z doby před manželstvím. Přičemž z této novely dále vyplývá, že za majetek v SJM se zde má považovat i majetek, který není jeho součástí jen kvůli smluvnímu či soudnímu zúžení zákonného rozsahu společného jmění manželů. Fakticky to znamená, že exekutoři by neměli mít možnost postižení Vaší mzdy (nebo jiného postižitelného příjmů) či Vašeho účtu, jelikož mzdu a účet manžela povinného lze postihnout pouze pro vymožení závazku patřícího do SJM (alespoň toto je jeden z příznivých výkladů současné úpravy). Dále je důležité, že dluhy Vašeho manžela vznikly před manželstvím, ovšem rozhodující pro vás bude, kdy dané exekuce (nebo alespoň část z nich) byly zahájeny, protože pokud to bylo před rokem 2014, pak by se na ně tato úprava (ohledně možnosti postižení mzdy a účtu manžela povinného kvůli dluhům ze SJM) neměla vztahovat. Pokud by se některý z exekutorů o postižení Vašich příjmů pokusil, je možné se bránit návrhem na částečné zastavení exekuce - http://www.dluhovylabyrint.cz/potrebuji-informace/exekuce/faz-exekuce/samotny-vykon-exekuce/ V každém případě bych se poradil s právníkem, protože toto je spíš dotaz na něj, než na finančního poradce (jde totiž o přesný výklad občanského zákoníku). V případě, že si nejste jistá, doporučuji s uzavřením manželství počkat do doby, než si budete jistá tím, jaké důsledky Vaše, jinak krásné, rozhodnutí bude mít. S pozdravem Jirka“

Slávina: „jsem 1/2 roku po klasické operaci na obou nohách. Již po cca 3 měsících se objevily na pravé noze od kotníků na holeni více než před operací. Lze situaci řešit sklerotizací nebo až na podzim opět operací? Jaké punčochy nosit v létě? Jsou účinné i 1. stupeň? děkuji a přeji hezký den“

Jiří Šrámek: „Krásný den Vám přeji, tento dotaz budete muset poslat panu doktorovi - patrně jste se překlikla v chatu :-). S pozdravem Jirka Šrámek, finanční poradce“

Lenka: „Dobrý den, jaký je Váš názor na uzavření předmanželské smlouvy? Děkuji za odpověď a přeji pěkný den“

Jiří Šrámek: „Dobrý den, Lenko, předmanželskou smlouvu má smysl uzavírat pouze v případě, že jeden z partnerů vstupuje do manželství s velkým majetkem a nechce, aby v případě rozvodu musel řešit a "dokazovat" co všechno do společného jmění manželů nepatří. Pokud taková situace je, pokládám předmanželskou smlouvu jako pragmatické řešení, které je ovšem velmi funkční a předchází problémům v budoucnu. Jak se říká, smlouvy se nedělají na dobré časy, ale na ty zlé. Přeji Vám, abyste takovou situaci nikdy nemusela řešit :-). Jirka“

Klára: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si mám dát na něco pozor, případně jestli se pro mě něco mění, když vstupuji do manželství s partnerem, se kterým žiji 20 let a mám s ním 3 malé děti. Poukazuji na to, že máme model financování takový, že partner má svůj účet a z něho mi posílá něco na domácnost. Větší věci platí on, jeho příjmy jsou nepoměrně vyšší. Děkuji za odpověď“

Jiří Šrámek: „Dobrý den, Kláro, pokud jste stabilní a takto dlouho fungující rodina, tak se domnívám, že se ve Vašem případě nezmění nic zásadního. Jediné, na co bych si dal pozor je to, jaké závazky nyní Váš partner má. Tím, že nejste manželé a nemáte přístup na partnerův účet tak nemusíte vědět, jaké dluhy Váš partner má a díky úpravě občasného zákoníku mohou, od 1.1.2014, případné exekuce postihnout i partnera a to i za předpokladu, že dluhy vznikly ještě před uzavřením manželství. S pozdravem Jirka“

Marie: „Dobrý den, se svým partnerem čekáme rodinu a rádi bychom uzavřeli sňatek. Můj partner podniká a jeho podnikání je poměrně rizikové. Aby nebylo ohroženo naše bydlení, převedl na mě partner dům, ve kterém žijeme - pokud bychom se stali manželi, je možné nějakým způsobem zajistit, aby se případné exekuce plynoucí z jeho podnikání netýkaly majetku, který je mým vlastnictvím? Předem velmi děkuji za odpověď a přeji hezký den!“

Jiří Šrámek: „Krásný den, Marie, z novely občanského soudního řádu a exekučního řádu, která je účinná od 1. ledna 2014 vyplývá, že nově lze postihnout společné jmění manželů i pro dluhy nespadající do společného jmění manželů (dále SJM) a to jak v případě dluhů z doby manželství, tak dluhů z doby před manželstvím. Přičemž z této novely dále vyplývá, že za majetek v SJM se zde má považovat i majetek, který není jeho součástí jen kvůli smluvnímu či soudnímu zúžení zákonného rozsahu společného jmění manželů. Fakticky to znamená, že exekutoři by neměli mít možnost postižení Vaší mzdy (nebo jiného postižitelného příjmů) či Vašeho účtu, jelikož mzdu a účet manžela povinného lze postihnout pouze pro vymožení závazku patřícího do SJM (alespoň toto je jeden z příznivých výkladů současné úpravy). Pokud bude tedy dům ve vašem vlastnictví před uzavřením manželství, jedná se o majetek, který nespadá do SJM a neměl by být postižen. Ovšem v jiných oblastech vašeho života být postiženi, jako rodina, můžete. S pozdravem Jirka“