Chat

Sport a úrazy očí

MUDr. Eva Jerhotová

Záznam chatu ze čtvrtka 3. března 2016

BRIT: „OFF TOPIC, víte že Jerhot bylo jméno parašutisty Karla Čurdy?“

MUDr. Eva Jerhotová: „ano, není příbuzný!“

NECROSANCT: „Jaké všechny úrazy očí se mohou při sportování přihodit?“

MUDr. Eva Jerhotová: „zlomeniny očnice tupé úrazy oka a úrazy ostrými předměty - větvičkou hůlkou“

WAR: „Jak lze předcházet úrazům očí při sportování?“

MUDr. Eva Jerhotová: „Ochranné pomůcky - brýle, brýle a zase brýle - speciální sportovní + dobře vidět“

GF: „U kterých sportů hrozí nejvíc úrazy očí?“

MUDr. Eva Jerhotová: „U tzv. kontaktních - kromě bojových sportů, basketbal, házená,a pak sporty s malými míčky - squash“

Viktor: „Dobry den, dela se mi casto mlha pred ocima zejmena pri prechodu ze svetleho do tmaveho prostredi nebo pri pohledu na tmave predmety (napr. cerna klavesnice), je to normalni nebo se tim mam zabyvat? Mame v rodine historii sedeho zakalu, muj deda prakticky oslepl, tak se chci radis ujistit ze nejsem na podobne ceste. Dekuji“

MUDr. Eva Jerhotová: „Určitě by to mohl být i šedý zákal, cokoliv co souvisí s horším viděním při širokých zorničkách, ale třeba jenom dalekozrakost nebo astigmatismus“

Magda: „Dobré poledne, paní doktorko, mám po operaci šedého zákalu. Je potřeba i po výměně čočky nosit sluneční brýle s UV faktory? Děkuji Vám za odpověď. M.“

MUDr. Eva Jerhotová: „v podstatě máte chráněnou sítnici umělou čočkou, takže brýle jen proti poškození povrchu očí - tj. rohovky a spojivky“

Jana Štěrbová: „Dobrý den paní doktorko, ráda bych se zeptala, zda jsou oči poškozovány slunečním zářením i přes zavřená víčka, např. při opalování. Děkuji“

MUDr. Eva Jerhotová: „Ano, jsou, přinejmenším povrch očí, UV záření ale samozřejmě nemůže proniknout na sítnici“

Jana Štěrbová: „viz zavřená víčka... co s mám představit pod pojmem poškození povrchu oka, jaké jsou pak následky?“

MUDr. Eva Jerhotová: „Určitě Vás zavřená víčka nemusí ochránit před zánětem spojivek nebo keratopatií -tj. poškozením povrchu rohovky se prudkou bolestí a extrémní citlivostí na světlo“

Alča: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat při kterém sportu nejčastěji dochází k úrazu očí ?“

MUDr. Eva Jerhotová: „Já měla nejvíc pacientů hokejistů a pak standardní dětské hry - házení šiškama, šipkama, apod.“

milan: „Moc Vám to sluší. Hezký den.“

MUDr. Eva Jerhotová: „Děkuji, taky hezký den“

Petra: „Dobrý den, je zdravé, resp. neuškodí miminku, když při potápění - na takových těch dětských kojeneckých plaváních např. v 6 měsících věku, miminko při potápění otevírá pod vodou oči? voda je minimálně chlorovaná. Děkuji Petra.“

MUDr. Eva Jerhotová: „Asi vyloženě neuškodí, jen si pamatuji, že při příjemně vyšších teplotách vody bazenů pro miminka, je voda zdrojem bakterií a pak zánětu, ale to se dá samozřejmě vyléčit. Slaná voda je v tomto ohledu asi lepší.“

Petra: „Děkuji za odpověď. Ještě k tomu plavání miminek - o jak teplou vodu jde? Máme při plavání miminek 32 stupňů. takže hrozí i zánět v oku, nebo máte na mysli kožní záněty na pokožce miminka?“

MUDr. Eva Jerhotová: „Spíš skutečně hnisavý zánět spojivek, sama jsem to doma zažila“

Blanka Martonová: „Dobrý den, paní doktorko, mám dotaz ohledně zranění očí. Sporty většinou vykonávám s kontaktními čočkami. Jaká jsou rizika, pokud mám kontaktní čočku ve zraněném oku? Jak se ihned po zranění zachovat? A lze na prvni pohled odhalit, že pacient v oku tyto čočky má, pokud sám pacient nemůže sdelit z důvodu bezvědomí, že se v oku čočky nachazí?Samozřejmostí je že každý , kdo je nositelem kontaktnich čoček, by měl mít u sebe ,,doklad" o tom, že tímto nositelem je. Moc děkuji za odpověď.“

MUDr. Eva Jerhotová: „Dobrý den, jediným problémem by mohl být skutečně devastující úraz očí. Každopádně bych nedoporučovala čočku vyjmout, mohla by třeba krýt skutečnou perforaci a v podstatě chránit proti infekci.Kartičku nositele asi nosí málokdo, ale u pacientů v bezvědomí se vždy preventivně aplikuje mastička proti oschnutí rohovek, takže ta by oči i přes čočky chránila, případně by si i anesteziolog čočky všimnul.“

zrak: „Na zrak užívám Ocuvite-lutein,čekám zlepšení dioptrií, ale nic se neděje, i když již celý den nekoukám do počítače. V minulosti jsem užívala jinan a borůvku,ale také mi to nevedlo ke zlepšení či ke stagnaci dioptrií.Zdá se mi, že mám oči jakoby zastřené jak kdyby mi je někdo sevřel.Dalo by se něco dělat ke zlepšení? Děkuji“

MUDr. Eva Jerhotová: „Tyto doplňky stravy Vám dioptrie nezlepší, jenom vybaví sítnicové buňky ochranou proti kyslíkovým radikálům a předejde degeneraci žluté skvrny. Možná už jste adept na brýle, jinak je třeba očím dopřát při práci do blízka maximální komfort - osvětlení,kontrast, velikost písmen a přestávky á cca 50minut“

Marcela Pavelková: „Dobrý den, měla by mít, prosím, 6-měsíční holčička ležící v kočáru v Alpách brýle, kdyby náhodou nějaké paprsky pronikly? 1. Pokud ano, jaké dětské brýle jsou vhodné? 2. Polarizační? 3. S jakým UV filtrem? 4. Na co se při koupi ptát/nač dávat pozor? A ještě samozřejmě úplně nesedí na nose, miminka jej ještě nemají tak vyvinutý, vadí to? DĚKUJI!“

MUDr. Eva Jerhotová: „Já myslím, že stačí stínítko kočárku a klobouček, brýle, zvlášť tmavé u dětí obecně vhodné nejsou, takže spíš otočit kočárkem od sluníčka“

František Peterka: „Dobrý den, chtěl bych se zeptat co muže byt příčinou permanentniho zarudnutí oči. (Vypadám jak králík s mixomatozou) Děkuji“

MUDr. Eva Jerhotová: „Dobrý den, umělými slzami můžete začít, také třeba péčí o víčka - čištění, apod, a může být i nedostatečně vykorigovaná vada. Jsou i choroby vyžadující dlouhodobé (až roční)podávání slabých steroidních kapiček.“

Patrik: „Dobry den, mam dotaz casto se v posledni dobe objevuje reklama na masazni bryle, ktere maji zlepsit zrak. Slysela jste o nich nekdy? Jaky mate na ne nazor? Funguji nebo se jedna jen o klamavou reklamu. Dale mam Keratoconus mohu s touto nemoci provadet fyzicky zatezova cviceni? Dekuji“

MUDr. Eva Jerhotová: „Slyšela a nevěřím jim. Jinak by rohovka i při keratokonu měla snést běžnou fyzickou i větší zátěž, s kriticky tenkou rohovkou už by Vás asi poslali na chir. výkon“

Jana: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je vhodné dávat v létě batoleti (cca 18 měsíců) sluneční brýle? Děkuji Jana“

MUDr. Eva Jerhotová: „Dobrý den, pokud existují brýle s co nejsvětlejšími skly a garantovaným UV filtrem, jinak je lepší klobouček a stínítka“

Eva T.: „Dobrý den, paní doktorko, chci se zaptat, zda může syn (8 let) do bazénu, když má 3. den ječné zrno? Hrozí tam zanesení infekce? Nebo to není rizikové?“

MUDr. Eva Jerhotová: „Záleží na typu a stádiu, s akutním s bílou čepičkou hnisu na povrchu by se do bazénu nemělo, chronický zánět - bulka 2 a více týdnu asi nevadí“

Dáša: „Dobrý den, maminka je týden po operaci šedého zákalu a byla ji voperována umělá čočka. Neustále při pohybu okem vidí jakoby mouchy. Je to normální, a kdy tento jev vymizí ? Děkuji.“

MUDr. Eva Jerhotová: „Asi se jedná o tzv. sklivcové změny, buď se zvýraznily nebo skutečně zhoršily. Nejsou nijak rizikové, pouze nepříjemné, ale oči se na ně adaptují.“

Jan: „Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, je mi 57 a zrak slouží jak ve 20. Je to normální?“

MUDr. Eva Jerhotová: „Jestli mluvíte o čtení do blízka, určitě bychom při zapátrání našli třeba drobný astigmatismus nebo nastavení každého oka jinak, můžeme jen závidět“

Ivana: „Dobrý den paní doktorko, prodělala jsem operaci mozkového nádoru, při které se mi bohužel poškodily oční nervy a od té doby mám diplopii (brýle pro mě ovšem nejsou vhodné) a tunelové vidění. Je prosím možnost operativního zákroku na tyto obtíže, např. laserem? Děkuji a hezký den“

MUDr. Eva Jerhotová: „Tunelové vidění neodstraníme určitě, na diplopii by se daly zkusit tzv. prizmatické brýle, vyšetří Vás na ně i zkušený optometrista“

Patrik: „V minulosti probehl v televizi porad o speciálních cvicích s očima a bylo zde prohlaseno, ze pri pravidelnem cviceni dochazi ke zlepseni zraku? Doporucujete takove cviky svym pacientum? Jaka by mela byt pravidelnost a doba kazdeho cviceni? Existuje nejaky zdroj informaci kde by se clovek k takovym cvikum dostal? Dekuji“

MUDr. Eva Jerhotová: „Mně právě přišly časové nároky těchto cvičení příliš vysoké, navíc se dá ovlivnit spíše drobná vada, nad 1 dioptrii asi nezafunguje. Něco najdete pod heslem oční jóga.“

Diana: „Vážená paní doktorko, byly mi předepsány brýle a když jsem sondovala v optikách, tak jsem zjistila, že co optik to jiný názor. Přes letní sezónu pracuji u moře v Řecku. Chtěla bych se Vás zeptat, do jakých skel se mi vyplatí investovat. Platí "čím dražší tím lepší" a jaké skla (ochranné vrstvy, UV filtry) by jste mi doporučila. Kvůli práci musím mít čirá skla. Děkuji za Vaše rady. S pozdravem Diana“

MUDr. Eva Jerhotová: „S UV filtrem 400, polykarbonátové čočky lepší než plast či minerální skla a případně i polarizované“

vera: „Dobrý den, při pobytu venku mě slzí oči, slzy mi tečou jako bych plakala, oči nemám zarudlé, není to podmíněno počasím, možná v chladnějším počasí více. Děkuji za odpověď“

MUDr. Eva Jerhotová: „jedná se o tzv. reflexní slzení, v podstatě je v pořádku, můžete mít pravděpodobně pylovou alergii, existuje i tzv. chladová a slzy mají za úkol naředit dráždivé antigeny nebo zmírnit působení chladu. Léčba asi moc nepomůže, ale umělými slzami před odchodem ven rozhodně nic nezkazíte“

Ivana: „Na možnost nošení prizmatických brýlí jsem byla vyšetřena, ale na typ diplopie jaký mám není možné je mít. Jiná varianta neexistuje? Děkuji“

MUDr. Eva Jerhotová: „Samozřejmě je možné zkusit zmenšit úhel odchylky třeba operací, jestli už je nález starší 12ti měsíců a odchylka je aspoň 10 stupňů. Asi ne na 0, ale jde to. Jinak lze zkusit tzv. ortoptické cvičení a pak bohužel při extrémně rušivé diplopii 1 sklo matné“

Helena: „Dobrý den paní doktorko, v prosinci 2015 jsem ze dne na den oslepla na pravé oko.Následně na oční klinice mě byla určena diagnóza H353 -Degenerace makuly a zadního pólu.Tehdy mě bylo řečeno,že je to nezvratné a nedá se s tím nic dělat. Nyní po třech měsících se oko trochu zlepšilo a lékaři rozhodli,že provedou operaci oka. Můj dotaz je : co je příčinou mého oslepnutí(úraz ani jiné příčiny)nikdo mě na tuto otázku nedovede odpovědět. Mnohokrát Vám děkuji za Vaši odpověď a přeji hodně úspěchů ve Vaší práci.Helena“

MUDr. Eva Jerhotová: „Děkuji, bohužel se jedná o soubor příčin, počínaje genetickou zátěží a konče souhrou dalších rizikových faktorů - UV záření, kardiovaskulární choroby, apod.Jedinou další možností je prevence stran druhého oka - užívat lutein, kontrolovat případné deformace rovných linií.“